Правові питання судових викликів та обміну документами між сторонами: аналіз від адвоката

post-img

5 хв читати

Про правові питання судових викликів та обміну документами між сторонами розповіла адвокат, учасниця АО “ВСЕУКРАЇНСЬКА АДВОКАТСЬКА ДОПОМОГА», заступниця голови Комітету НААУ з питань електронного судочинства та кібербезпеки Тетяна Рабко під час заходу з підвищення професійного рівня адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.

Лектор докладно проаналізувала разом з учасниками правові питання судових викликів та обміну документами між сторонами, а саме:

  • 1. Перебіг процесуальних строків при отримані документів у підсистемі «Електронний суд» та інструменти перевірки для відліку процесуальних строків.
  • 2. Судові повідомлення у мобільному застосунку Дія.
  • 3. Судові виклики та повідомлення у месенджерах.
  • 4. Обмін процесуальними документами між сторонами у справі.
  • 5. Огляд судової практики щодо перебігу процесуальних строків через призму електронного судочинства.

У рамках характеристики судових викликів та обміну документами між сторонами акцентовано на наступному:

1. Перебіг процесуальних строків при отримані документів у підсистемі «Електронний суд» та інструменти перевірки для відліку процесуальних строків

Відповідно до вимог процесуального законодавства, часом вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення судової повістки/судового рішення до електронного кабінету особи.

Якщо повістку надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, повістка/судове рішення вважається врученою у робочий день, наступний за днем її відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про її доставлення. Якщо копію судового рішення вручено представникові, вважається, що його вручено й особі, яку він представляє (ст.127, ст.251 КАС України; ст.242 ГПК України, ст. 128, ст.272 ЦПК України).

Якщо інший учасник справи зобов’язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов’язку надсилання копій документів такому учаснику справи. Суд, направляючи такому учаснику справи судові виклики і повідомлення, ухвали у випадках, передбачених процесуальним Кодексом, зазначає у цих документах про обов’язок такої особи зареєструвати свій електронний кабінет та можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами. Зазначене не розповсюджується при розгляді адміністративних справ на учасників, які є суб’єктами владних повноважень (ч. 9 ст. 44 КАС України, ч. 7 ст. 43 ЦПК України, ч. 7 ст. 42 ГПК України).

Через формування в електронному кабінеті підсистеми «Електронний Суд» «Картки руху документа» (п. 5.1.22 Інструкції користувача електронного суду ЄСІТС) можливо відслідковувати рух та стан документів, а саме:

  • стан документа;
  • дату створення (доставки в кабінет);
  • дату останнього коригування (оновлення);
  • дату підпису;
  • дату відправки до суду;
  • дату реєстрації в суді;
  • дату набрання законної сили (ДНЗС).

2. Судові повідомлення у мобільному застосунку Дія

19 серпня 2022 набрав чинності Закон про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” щодо додаткових способів інформування про судові справи та проведення зборів суддів в умовах воєнного чи надзвичайного стану” від 27.07.2022 р. № 2461-IX.

Згідно із статтею 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» додатковим способом інформування про суд, який розглядає справу, сторони спору та предмет позову, місце, дату і час судового засідання, може бути надання інформації з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у тому числі з використанням мобільного застосунку Порталу Дія.

Програмними засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у тому числі мобільного застосунку Порталу Дія, може бути також забезпечено додаткове інформування сторін спору, авторизованих через Єдиний державний веб-портал електронних послуг або через мобільний застосунок Порталу Дія, шляхом відображення в електронній формі судового рішення у справі, виконавчого документа.

У розділі «Сервіси» мобільного застосунку Дія додано розділ Судові послуги (судові справи та судові штрафи). Слід відзначити, що цей розділ не тільки надає можливість переглянути або завантажити архів з рішенням підписаний КЕП судді, а й переглянути призначену дату судового засідання.

3. Судові виклики та повідомлення у месенджерах

Наказом ДСА від 23.01.2023 № 28 затверджено Порядок надсилання судових повісток, повідомлень і викликів учасникам судового процесу в електронній формі.

Порядок надсилання судових повісток, повідомлень і викликів учасникам судового процесу в електронній формі передбачає:

  • надсилання учасникам судового процесу судових повісток, повідомлень і викликів в електронній формі (далі – судові виклики) здійснюється шляхом направлення в месенджері за допомогою програмного додатку або sms-повідомлення за допомогою автоматизованої системи документообігу суду (далі – АСДС);
  • судовий виклик надсилається учаснику судового процесу за наявності відповідної заяви та технічної можливості.

Форма заяви надається учаснику судового процесу в суді або самостійно завантажується ним з офіційної сторінки суду, розміщеної на офіційному веб-порталі судової влади України. Така заява підписується власноруч або кваліфікованим електронним підписом учасника судового процесу та подається до суду.

Заява не задовольняється за умови встановлення факту наявності в учасника судового процесу зареєстрованої офіційної електронної адреси.

У разі подальшого розгляду судової справи судом апеляційної чи касаційної інстанцій, судовий виклик надсилається цими судами на зазначений у заяві номер мобільного телефону учасника.

У випадку зміни номеру мобільного телефона учасника судового процесу, або за наявності інших обставин, які перешкоджають (перешкоджатимуть) отриманню ним судових викликів, учасник судового процесу повинен невідкладно подати до суду відповідну інформацію.

4. Обмін процесуальними документами між сторонами у справі

  • Відправка документів через E-POST:

Ви пишете листи в ручному для Вас редакторі текстів, а сервіс E-Post друкує, складає в конверти та відправляє адресатам. Приймає всі популярні формати файлів. Вам не потрібен принтер, папір, конверти та марки. Не потрібно йти на пошту та стояти в черзі.

Відправляє листи за тарифами Укрпошти, а вартість друку у нижча за друк на офісному принтері.

  • Відправка документів через електронний кабінет ЄСІКС.

5. Огляд судової практики щодо перебігу процесуальних строків через призму електронного судочинства

  1. Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 01.08.2024 по справі № 580/1221/22: в матеріалах справи міститься довідка про доставку електронного листа, в якій зазначено, що рішення було надіслано Відповідачу в його електронний кабінет. Документ доставлено до електронного кабінету 28.04.2022. Водночас Верховним Судом у постанові від 22.11.2023 підтверджено доводи скаржника про неможливість отримання ним копії рішення суду першої інстанції 28.04.2022, враховуючи, що Електронний кабінет ЄСІТС у відповідача зареєстрований 09.02.2023. Таким чином, Суд зазначив, що аналіз приписів КАС України свідчить про обов`язок суду направлення копії судового рішення рекомендованим листом з повідомленням про вручення, днем отримання якого та початком відліку наданого строку на оскарження, є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.
  1. Постанова Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23.09.2024 по справі № 380/194/24: на виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху Позивачем подано заяву про поновлення строку, повторно обґрунтовану тим, що повний текст судового рішення його представниці – адвокату не надіслано, а особи що мають доступ до Електронного кабінету позивача саме їй про це рішення не повідомили. Разом з тим, постановляючи 13 червня 2024 року ухвалу про відмову у відкритті апеляційного провадження, суд апеляційної інстанції обмежився лише констатацією факту подання скаржником до суду заяви про поновлення строку апеляційного оскарження. Жодного аргументу щодо суті клопотання та мотивів щодо оцінки доводів заявника щодо поважності причин пропуску строку та підстав їхнього відхилення в ухвалі суду не наведено. Тобто суд апеляційної інстанції не надав належної правової оцінки, заявленим представником Позивача причинам пропуску процесуального строку, викладеним ним у заяві, що призвело до ухвалення судового рішення, що не відповідає умовам вмотивованості (обґрунтованості).
  1. Постанова Верховного Суду у складі колегії Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 04.09.2024 року по справі № 761/319/22: адвокат був належно повідомлений про розгляд справи лише 5.07.2023 року. Однак у її матеріалах немає заяви на отримання судових повісток, повідомлень і викликів в електронній формі, яку б позивач або адвокат підписали власноруч або КЕП. Тому надсилання позивачеві на телефонний номер у додатку «VIBER» виклику до суду на 10 серпня 2023 року не є належним повідомленням про дату, час і місце судового засідання. Те, що адвокат позивача дізнався про це засідання й ініціював відкладення розгляду справи через участь у судовому засіданні в Київському апеляційному суді, не впливає на висновок щодо неналежності повідомлення учасника справи у додатку «VIBER» на телефонний номер без заяви цього учасника.
  1. Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 16 листопада 2022 року у справі № 752/24301/19: вичерпний перелік випадків, які підтверджують дату вручення судового рішення, наведений у частині шостій статті 272 ЦПК України, і в цьому переліку день оприлюднення судового рішення в ЄДРСР не прирівняно до дня вручення судового рішення. Можливість дізнатися про ухвалене судом першої інстанції рішення з ЄДРСР є лише правом заявника. При цьому оприлюднення судового рішення в ЄДРСР не скасовує обов`язок суду вчасно направляти копії судових рішень учасникам справи.
  1. Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 08 січня 2024 року по справі №464/7008/18: повідомлення учасника справи телефонограмою не відповідає встановленому порядку повідомлення про дату, час і місце розгляду справи. Вказане узгоджується із правовими висновками Верховного Суду, викладеними, зокрема у постановах від 27 червня 2022 року у справі № 341/1363/21 (провадження № 61-21265св21), від 31 серпня 2022 року у справі № 463/8859/20 (провадження № 61-6211св22), від 07 грудня 2022 року у справі № 520/5811/13 (61-1248св21).
  1. Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 07 січня 2025 року по справі № 500/3926/24: у цій справі відповідач належить до суб`єктів, визначених частиною шостою статті 18 КАС України та має зареєстрований «Електронний кабінет», а отже в силу пунктів 29, 37 підрозділу 2 «Підсистема «Електронний суд», документ сформований в системі «Електронний суд» відповідач мав отримати в «Електронному кабінеті» через підсистему «Електронний суд» в автоматичному режимі. Тобто мета повідомлення іншого учасника справи про подання до суду документів у справі, на що власне і спрямовані приписи частини дев`ятої статті 44 КАС України, у цьому випадку досягнута.

Без автора