Авторське право: спрощено порядок визнання твору сирітським

2 хв читати

КМУ затвердив оновлені правила, які спрощують порядок офіційного визнання твору сирітським — тобто таким, правовласника якого неможливо встановити або знайти.

Це дає можливість архівам, бібліотекам, музеям, освітнім і науковим установам легально використовувати такі твори без ризику порушення авторських прав.

Що таке сирітський твір і в чому проблема?

Іноді твір — наприклад, фільм, музика або книга — все ще охороняється авторським правом, але неможливо знайти правовласника. Такі об’єкти називаються сирітськими.

Це створює складності: архів, бібліотека або інша організація не може правомірно використовувати цей твір — бо не знає, в кого питати дозвіл.

Що передбачають оновлені правила?

Прийнята постанова встановлює:

  • чіткий порядок подання заяв до Національного органу інтелектуальної власності (НОІВ);
  • можливість усунення недоліків у поданій заяві;
  • прозору процедуру розгляду заяв та комунікації з заявниками;
  • як діяти, у разі відмови у наданні статусу в рамках адміністративного оскарження.

Удосконалення порядку набуття та втрати статусу сирітського твору – це важливий крок, який полегшить процедуру визнання твору сирітським для культурних, освітніх і наукових установ з метою подальшого використання об’єктів авторського права і суміжних прав без ризику порушення закону.

Нові правила адаптовані до змін у Законі «Про авторське право і суміжні права», відповідають вимогам Закону «Про адміністративну процедуру», підтримують європейські підходи у сфері інтелектуальної власності.

author-img

Femida.ua

редакція Femida.ua