Мін’юст: Нове розслідування Єльського університету викриває довгострокову програму росії з примусового усиновлення українських дітей
/ 4 Грудня 11:15
2 хв читати
Україна вкотре закликає світ посилити тиск на росію задля повернення всіх депортованих дітей додому. російська федерація повинна негайно надати повний перелік та детальні дані про всіх українських дітей, які наразі перебувають під її контролем. Президентська ініціатива Bring Kids Back UA працює над пошуком, поверненням та реінтеграцією дітей, яких розлучили з їх рідними сім’ями та законними представниками.
Новий звіт Єльської гуманітарної дослідницької лабораторії (Yale HRL) «Систематична програма росії з примусового усиновлення та опіки над дітьми з України» надає докази системної політики усиновлення та встановлення опіки російськими громадянам над дітьми, депортованими з України.
Звіт Yale HRL є найбільш масштабним незалежним дослідженням, в котрому ідентифіковано сотні депортованих українських дітей та маршрути, якими росія здійснює депортацію. Після цього країна-агресор розміщує дітей в інституційних закладах на своїй території, вносить щонайменше у три федеральні бази усиновлення, та зрештою влаштовує до сімей російських громадян. Ця політика була розпочата російською державною владою одразу після окупації Криму у 2014 році, проте набула масового характеру після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну у лютому 2022 року.
«росія має перестати заперечувати примусове усиновлення та надати повну інформацію про усіх українських дітей, яких вона насильно утримує. Факти є беззаперечними. Україна буде продовжувати боротися, поки кожна дитина не повернеться додому, а винні за злочини не будуть притягнуті до відповідальності», – коментує результати дослідження Голова Офісу Президента України Андрій Єрмак.
«Дії росії щодо примусового усиновлення та перевиховання українських дітей є воєнними злочинами, які мають системний і цілеспрямований характер. Цей звіт демонструє, що російська влада не просто маніпулює долями дітей, а свідомо стирає їхню українську ідентичність. Україна продовжуватиме працювати над тим, щоб повернути кожну дитину та притягнути винних до відповідальності. Ми закликаємо міжнародну спільноту посилити тиск на росію для припинення цих жахливих злочинів» – підкреслила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністр юстиції України Ольга Стефанішина.
«Цей звіт є доказом грубого порушення міжнародного права, принципів людяності та поваги до прав дитини. Він деталізує злочини, які раніше не були задокументовані у такому масштабі. Дослідники надають факти, що викривають брехню росіян про бажання повернути дітей в Україну. Політика усиновлення не є тимчасовою. Українські діти в російських родинах позбавлені можливості дізнатися правду про своє походження, а контакти зі справжніми рідними повністю заборонені», – наголошує Дарія Зарівна, операційна директорка ініціативи Bring Kids Back UA.
Дослідження Yale HRL тривало 20 місяців, протягом яких аналітики відстежили та ідентифікували 314 депортованих росією українських дітей. 148 дітей з цього переліку було внесено до російських баз для усиновлення, і 42 з них вже були усиновлені, взяті під опіку або мають призначеного російського опікуна. Ще 166 дітей було розміщено у російських сім’ях.
Звіт описує російські логістичні мережі та маршрути для депортації, зокрема, наводяться фотографії конкретних літаків, якими вивозили дітей; державні та недержавні організації, юридичні механізми, процедури й системи, які використовує росія для усиновлення та передачі під опіку українських дітей. Факти, наведені у дослідженні, викривають чотирьох російських високопосадовців, щодо яких наразі є достатньо доказів для видачі нових ордерів на арешт Міжнародним кримінальним судом (раніше МКС вже видав ордери на арешт володимира путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової за звинуваченнями у депортації дітей).
Інформація, наведена у звіті, буде передана до Офісу Генерального Прокурора України для здійснення розслідування.
Більше читайте на сайті Мін’юсту.
Без автора