Скільки триває лікарняний після поранення і як має проходити ВЛК і як оскаржити висновок: роз’яснення адвоката

post-img

4 хв читати

Про правила, за якими мають проходити ВЛК, розповіла Євгенія Рябека – засновниця ГО “Адвокати для військовослужбовців”. Ця організація наразі об’єднує близько 400 адвокатів, які безоплатно надають юридичні послуги для військових та їхніх родин з квітня 2022 року.

Про це повідомляє Новинарня.

Скільки часу військовий може отримувати виплати під час лікування

Після поранення військовий продовжує отримувати грошове забезпечення та додаткову винагороду під час лікування. Умови: поранення сталося під час участі в бойових діях і є відповідна довідка про це – Додаток 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ. Лікування триває мінімум один тиждень і максимум – чотири місяці. Але є нюанси. У деяких випадках законодавство передбачає триваліші терміни лікування. Їх продовжують за рішенням чи довідкою медичного закладу або ВЛК.

Євгенія Рябека пояснює, що за законом після спливання граничного терміну безперервного перебування на лікуванні (в тому числі й у відпустці) військовослужбовець підлягає огляду ВЛК для вирішення питання про придатність його до військової служби.

Під час цього медогляду вирішують, чи потребує він подальшого лікування, або ж встановлюють стан його придатності до служби. Якщо визнають непридатним із виключенням з військового обліку, то його частина зобов’язана видати наказ про звільнення.

“Людина має бути долікована. Тому у важких випадках, коли є ампутації, лікування продовжують. Керівник закладу охорони здоров’я має направити пораненого на ВЛК, щоб там визначили таку потребу. Якщо людина потребує операцій або іншого лікування, то цей лікарняний продовжують”, – пояснює Євгенія Рябека.

Коли призначають ВЛК

Є кілька підстав, щоб людині призначили пройти військово-лікарську комісію:

  1. ВЛК для визначення причинного зв’язку між пораненням, контузією або хворобою та службою у війську.
  2. ВЛК для визначення придатності до служби після лікування. Мова йде про поранення, хвороби, контузії чи каліцтва. ВЛК проводять, коли під час лікування виявили захворювання, які зумовлюють непридатність до служби, або це сталося через наслідки травм. Якщо ж значних порушень здоров’я нема, то ВЛК не призначають. Змінився чи не змінився стан здоров’я – визначає лікуючий лікар.
  3. ВЛК для визначення потреби у продовженні лікарняного під час лікування. Цю потребу визначає лікуючий лікар, а направляє на ВЛК начальник медзакладу.
  4. ВЛК у випадку хвороби, контузії чи поранення.
    “Будь-яка людина, яка проходить військову службу і має проблеми зі здоров’ям, має звернутися з рапортом до командира і просити про проходження ВЛК. Командир або начальник медичної служби частини реєструє військовослужбовця в електронній черзі і формує направлення. Якщо ж це поранення, то випадок екстрений, тобто людину з направленням від командира частини доправляють у лікарню”, – каже експертка.
  5. ВЛК для визначення статусу колишніх “обмежено придатних”. Ідеться про чоловіків, які до підписання змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” від 4 квітня 2024 року мали висновок ВЛК “обмежено придатний”.
    До 4 лютого 2025 року такі люди мають пройти повторну ВЛК, яка визначить, чи можуть вони служити у війську. Адвокатка каже, що без перепроходження ВЛК їх не повинні мобілізовувати, оскільки не зрозумілим є, де і на якій посаді людина може служити в лавах ЗСУ.
    “Ми радимо пройти заздалегідь усі лікарські обстеження. Мати при собі усі висновки, діагнози, довідки, аби мати більше шансів на справедливий висновок”, – рекомендує Євгенія Рябека.
    Якщо військовий потрапив на службу без проходження ВЛК, то він має написати рапорт на ім’я командира, щоб йому призначили цю комісію. За можливості, це можна зробити онлайн. Якщо командир ігнорує рапорт, тоді варто звертатися зі скаргою на гарячу лінію Міноборони за номером 1512. Так само на цьому етапі долучаються і адвокати.
  6. ВЛК перед мобілізацією чи прийняттям на строкову службу.

Як оскаржити висновок ВЛК

Євгенія Рябека каже, що висновок військово-лікарської комісії можна оскаржити у центральній ВЛК. Для цього потрібно написати відповідну скаргу. До неї максимально долучити медичні висновки, результати обстежень, копію постанови попередньої ВЛК.

Якщо ж відповідь ЦВЛК не задовольнила, тоді можна оскаржити рішення через суд.

“Оскаржуємо рішення ВЛК в порядку адміністративного судочинства. Зробити це виключно за медичними показниками неможливо. Це не входить у компетенцію суду. Але суд може встановити порушення процедури проходження ВЛК і на цій підставі скасувати рішення та направити на повторний медогляд”, – пояснює Євгенія.

На жаль, розгляд у суді може зайняти кілька місяців, бо судді дуже завантажені справами. За цей час людину можуть відправити на фронт.

Пришвидшити процес призначення засідання можна, направивши відповідні клопотання до суду. Але це допомагає не завжди.

Як має відбуватися ВЛК

Євгенія Рябека рекомендує прийти на комісію з усіма наявними висновками щодо здоров’я. Потім лікарі комісії мають призначити стандартні обстеження та аналізи. Їх має пройти кожен військовий перед мобілізацією. Ідеться про загальний аналіз крові, сечі, на гепатити групи В і С.

Також обов’язково мають визначити групу крові, резус-фактор. Чоловікам та жінкам призначають і рентгенологічне обстеження грудної клітки, кардіограму. А людям, старшим за 40 років, – обов’язково мають вимірювати внутрішньочерепний тиск і брати кров на цукор.

Інші дослідження проводяться за показами.

Потім людину мають оглянути лікарі. Вони вивчають медичні висновки чи результати аналізів, діагнози, встановлені раніше. За результатами обстежень та скарг визначають, чи є в чоловіка чи жінки порушення та чи потрібен огляд вузьких спеціалістів.

Час проходження ВЛК дуже залежить від ситуації. Євгенія Рябека каже, що в госпіталях поранені можуть проходити її довше – через велику завантаженість лікарів. Натомість проходження військово-лікарської комісії в ТЦК є значно швидшим по часу.

***

Зараз в системі ВЛК відбувається реформування. З позитивних напрацювань Євгенія Рябека назвала можливість записатися на комісію у є-Чергу та розширення мережі закладів, де проходять ВЛК. Але все ще є над чим працювати. І головне – це над ретельністю оцінки стану здоров’я людини.

“Якщо людина здорова, то вона має піти воювати. Якщо є захворювання, яке входить в перелік хвороб, що є підставою для звільнення від мобілізації, з військової служби, – мають встановити непридатність до військової служби і виключити з обліку, звільнити з лав ЗСУ. Так би мовити, списати зі служби.

На жаль, бувають ситуації, коли військово-лікарські комісії нехтують те, що людині треба надалі проходити лікування. Є висновки ВЛК, які суперечать стану здоров’я військового. Я б хотіла, щоб їх було мінімально”, – резюмує Євгенія Рябека.

ГО “Адвокати для військовослужбовців”, волонтерський рух “Адвокати ЗСУ”, створено в квітні 2022 року.

Без автора