Меліоративна реформа: планується звільнити від ПДВ операції з передачі майна в ОВК

2 хв читати

В Києві відбувся Круглий стіл «Ключові законодавчі бар’єри реалізації реформи ОВК» з метою пошуку оптимальних шляхів вирішення проблемного питання що перешкоджає передачі державних меліоративних систем від бюджетних установ до організацій водокористувачів, через необхідність сплати балансоутримувачами ПДВ з таких операцій.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду під час свого виступу зазначив, що впровадження реформи зрошення в Україні, а також збільшення поливних площ є стратегічно важливим завданням для держави:

«Ще у 2022 році був ухвалений Закон «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель». Державні меліоративні системи були побудовані ще за радянських часів і за всі роки незалежності у нас не було достатньо ресурсів щоб ефективно ними управляти та модернізувати. Саме тому законом був впроваджений кращий світовий досвід та надана можливість передавати державну інфраструктуру об’єднанням аграріїв – організаціям водокористувачів, які зацікавлені розвивати системи та інвестувати у це приватні кошти».

Артем Чорноморов, голова підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, звернув увагу на складнощі з якими зіткнулися організації водокористувачів на етапі реалізації реформи: «Наразі реформа майже не рухається та майно в ОВК не передається. Балансоутримувачі меліоративних систем повинні сплачувати ПДВ при передачі майна в ОВК. А ці балансоутримувачі є бюджетними установами і в їх бюджетах не передбачені кошти на сплату ПДВ. Проблему можна вирішити шляхом внесення змін до Податкового кодексу та звільнення від оподаткування операцій з передачі меліоративних систем та їх складових в ОВК».

Перший заступник Міністра агрополітики Тарас Висоцький та перший заступник Голови Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм Тарас Кот у своїх виступах на практичних прикладах пояснили чому необхідність сплати ПДВ фактично призводить до неможливості виконання закону про ОВК і зупинки всієї реформи.

«Наразі єдиний шлях передачі майна до ОВК – платити ПДВ з економії коштів бюджетних установ, але цей шлях не дозволяє нам розгорнути реформу. За останні три роки ми змогли передати лише три меліоративні системи. Якщо не змінити підхід, то для того щоб передати всі системи на яких вже зараз створені ОВК нам знадобляться десятки років, що повністю знівелює весь ефект реформи», – наголосив Тарас Висоцький.

Данило Гетманцев, голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, у своєму виступі погодився із аргументами щодо необхідності внесення змін до податкового законодавства та звільнення від ПДВ операцій з передачі майна в ОВК та наголосив, що такі зміни є нейтральними для державного бюджету та не призводять до його втрат.

За результатами круглого столу Данило Гетманцев погодився ініціювати внесення змін до Податкового кодексу, якими буде звільнено від оподаткування ПДВ операції з передачі державних меліоративних систем в ОВК, а також разом з Олександром Гайду та Артемом Чорноморовим сприяти їх якнайшвидшому розгляду та схваленню Парламентом, адже подальше затягування з реалізацією реформи призводить до втрат аграрного сектору і зайвих бюджетних витрат.

author-img

Femida.ua

редакція Femida.ua