Базова загальновійськова підготовка чи базова військова служба. Що обрати чоловікам віком від 18 до 25 років?

post-img

2 хв читати

09.01.2025 Верховна Рада України прийняла Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників та їх медичного огляду під час проходження ними базової загальновійськової підготовки (далі – Законопроект).

Відповідно до Законопроекту передбачено ряд наступних змін:

Нормативно закріплено 2 види військової підготовки для чоловіків віком від 18 до 25 років:

  • базова загальновійськова підготовка;
  • базова військова служба.

Базова загальновійськова підготовка – проводиться під час навчання у вищому навчальному закладі. Реалізація розпочнеться з 2025 року.

Тобто всі студенти, які навчаються у вищих начальних закладах повинні будуть пройти базову загальновійськова підготовку під час їх навчання (для чоловіків віком від 18 до 25 років). Важливо зазначити, що термін навчання буде визначено окремою постановою Кабінету Міністрів України.

Від проходження базової загальновійськової підготовки звільняються наступні категорії осіб:

  • які визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;
  • які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
  • які проходили військову службу.

Перед направленням для проходження практичних занять базової загальновійськової підготовки громадяни України чоловічої статі (жіночої статі – добровільно), за винятком курсантів вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, поліцейських під час проходження первинної професійної підготовки у закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, проходять медичний огляд.

Фактично, майже всі студенти повинні будуть пройти базову загальновійськову підготовку. Це спрямовано на те, щоб всі в нашій країні мали усвідомлення про військові дії і були готові боронити цілісність нашої держави.

Базова військова служба – доступна тим, хто не навчається в університеті і вводиться замість строкової служби. Важливо зазначити, що її потрібно пройти до досягнення 25 років, обравши час проходження самостійно.

Від проходження базової військової служби звільняються громадяни, які пройшли базову загальновійськову підготовку у вищих навчальних закладах.

Щодо терміну проходження базової військової служби, то у мирний час це становитиме 5 місяців, а у воєнний – 3 місяці.

Також Законопроект не вносить ніяких змін безпосередньо до мобілізаційного віку, який встановлений з 25 до 60 років.

В свою чергу, жінки, придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і які виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби за їх заявою (зверненням) беруться на військовий облік призовників. Після проходження базової військової служби звільнені з військової служби жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних у порядку та у строк, визначений Законом.

Отже, можна зазначити, що чоловіки, віком від 18 до 25 років в обов’язковому порядку мають отримати хоча б мінімальні знання, щоб бути обізнаними у військовій справі та військових діях. Різниця тільки в тому, який шлях вибере чоловік. Якщо буде навчатися, то це – базова загальновійськова підготовка, якщо ні – базова військова служба.

Таким чином, держава отримуватиме чоловіків, які під час призову мають підготовку та знання, що допоможе спростити їх влиття в структуру Збройних Сил України та створить підгрунтя для подальшого несення військової служби.

Владислав Лукʼяненко,

юрист АО ” Verity Group”

Без автора