понеділок, 25 березня 2019
  • Київ 9:35
  • Нью-Йорк 3:35
  • Лондон 7:35
  • Токіо 16:35
  • Москва 10:35

Бізнес-омбудсмен. Чим він може допомогти бізнесу?

9 Квітня 2018

Рада бізнес-омбудсмена – ефективний орган для швидкого вирішення конфліктних питань бізнесу з державними та комунальними органами, розповідає у своїй статті адвокат Леся Пискун.

В 2014 році в Україні було створено Раду бізнес-омбудсмена, що є постійно діючим консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України, з метою забезпечення прозорості діяльності органів державної влади, сприяння зниженню рівня корупції та запобігання недобросовісній (нечесній) поведінці стосовно суб’єктів підприємництва в Україні, а також з урахуванням положень Меморандуму про взаєморозуміння щодо підтримання української антикорупційної ініціативи від 12 травня 2014 р., укладеного між Кабінетом Міністрів України, Європейським банком реконструкції та розвитку, Організацією економічного співробітництва та розвитку, Американською торгівельною палатою в Україні, Європейською Бізнес Асоціацією, Федерацією роботодавців України, Торгово-промисловою палатою України, Українським союзом промисловців і підприємців.

Свою діяльності Рада бізнес-омбудсмена (далі – Рада) здійснює на підставі  постанови  Кабінетів Міністрів України від 17.06.2009 р. № 599 «Питання консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, утворених Кабінетом Міністрів України», постанови КМУ № 691 від 26.11.2014 р. «Про утворення Ради бізнес-омбудсмена», Меморандуму про взаєморозуміння для української антикорупційної ініціативи від 12.05.2014 року, Положення про Раду бізнес-омбудсмена, схваленого постановою КМУ від 26.11.2014 р. № 691 (далі – Положення).

Відповідно до Положення Раду створено з метою сприяння прозорості діяльності органів державної влади, суб’єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, запобігання корупційним діянням та/або іншим порушенням законних інтересів суб’єктів підприємництва.

Основним завданням Ради, зокрема, являється прийняття та розгляд скарг від суб’єктів підприємництва на дії або бездіяльність, рішення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, а також їх посадових осіб.

З метою виконання покладених на неї завдань Рада: розглядає скарги суб’єктів підприємництва щодо вчинення корупційних діянь та/або інших порушень їх законних інтересів; звертається із запитами до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та/або суб’єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, стосовно вжиття заходів щодо реалізації рекомендацій Ради; доводити до відома відповідних органів державної влади або органів місцевого самоврядування інформацію про випадки, які можуть свідчити про порушення законних інтересів суб’єктів підприємництва, а якщо у Ради є підстави вважати, що такі порушення мають місце, – подавати звернення про їх додаткове вивчення, вжиття заходів з метою усунення таких порушень та притягнення винних осіб до відповідальності відповідно до закону;

Таким чином, до Ради доцільно звертатись відносно можливого вчинення правопорушення з боку  влади, органів місцевого самоврядування та/або суб’єктів господарювання (державні, комунальний структури), по якому не було винесено будь-якого судового, арбітражного чи іншого рішення по даному питанню, протягом 1 року з моменту вчинення недобросовісної поведінки.

Рада є ефективним альтернативним органом для швидкого вирішення проблемних питань бізнесу у взаємовідносинах з державними та комунальними органами.

Результати роботи цього органу містяться на офіційному сайті Ради https://boi.org.ua, відображені в статистичних даних. Так, за період роботи Ради до неї надійшло майже 1,5 тисяч скарг від підприємців з усіх регіонів України, з яких майже 800 закрито.

Наразі відкрито питання правового регулювання діяльності даного органу, а саме – обговорюється прийняття спеціального закону «Про Установу бізнес-омбудсмена» та інших нормативно правових актів для більш ефективної роботи Ради бізнес-омбудсмена.

Леся Пискун,

адвокат, Член Комітету захисту професійних прав адвокатів

та реалізацій гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської

області, член Комітету кримінального права, процесу та взаємодії з

 правоохоронними органами та судовою системою

Ради адвокатів Київської області

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *