понеділок, 18 лютого 2019
  • Київ 0:16
  • Нью-Йорк 17:16
  • Лондон 22:16
  • Токіо 7:16
  • Москва 1:16

Держава на захисті братів наших менших. Що чекатиме на кривдників?

10 Квітня 2018

Статтею 6 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» визначено, що виховання гуманного  ставлення до тварин є важливою складовою етичного, культурного та екологічного виховання громадян. Стаття адвоката Лесі Пискун присвячена аналізу законодавчих норм щодо захисту братів наших менших.

Державна політика  у  сфері  захисту  тварин  від  жорстокого поводження проводиться в таких основних напрямах: контроль за дотриманням законодавства про захист  тварин  від жорстокого поводження; установлення єдиних   норм   у   сфері   захисту  тварин  від жорстокого поводження; пропаганда гуманного  поводження  з  тваринами,  розробка  та впровадження  освітніх  програм  з  охорони  та захисту тварин від жорстокого поводження; установлення відповідальності за порушення законодавства  про захист тварин від жорстокого поводження (ст. 27 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження»).

Статтею 6 цього Закону визначено, що виховання гуманного ставлення до тварин є важливою складовою етичного, культурного та екологічного виховання громадян, передбачає формування високого рівня еколого-етичної свідомості та культури громадян. Виховання гуманного ставлення до тварин забезпечується шляхом викладання курсів з екологічної етики та  гуманного  ставлення  до тварин  у  дошкільних  навчальних  закладах,  у  системі загальної середньої, професійно-технічної і вищої освіти.

В статті 35 даного Закону вказано, що його порушники несуть кримінальну,  адміністративну та цивільно-правову відповідальність. Також в Законі міститься чітке визначення жорстокого поводження з тваринами – як знущання над тваринами, у тому  числі  безпритульними,  що  спричинило  мучення,  завдало їм фізичного страждання, тілесні ушкодження, каліцтво або призвело до загибелі,  нацьковування  тварин  одна на одну та на інших тварин, вчинене  з  хуліганських чи корисливих мотивів, залишення домашніх та   сільськогосподарських   тварин  напризволяще,  у  тому  числі порушення  правил утримання тварин.

В Україні діє низка нормативно-правових актів, що регулюють дані правовідносини: Європейська конвенція про захист домашніх тварин № 125 від 13.11.1987, Закони України «Про тваринний світ», «Про природно-заповідний фонд України» тощо.

Влітку 2017 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження гуманного ставлення до тварин», яким значно збільшено відповідальність за жорстоке поводження з тваринами – шляхом внесення відповідних змін до низки вже діючих законів.

Зокрема, в Кодексі про адміністративне правопорушення (ст. 89, Жорстоке поводження з тваринами), говорится, що відповідні дії тягнуть за собою накладення штрафу від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я. Ті самі дії, вчинені стосовно двох і більше тварин, або групою осіб, або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме порушення, пропаганда жорстокого поводження з тваринами – тягнуть за собою накладення штрафу від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до 15 діб з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я. Насильницькі дії стосовно тварин, спрямовані на задоволення статевої пристрасті, – тягнуть за собою накладення штрафу від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.

Звернемо увагу і на ст. 229 Кримінального кодексу України, де вказано: жорстоке поводження з тваринами, які відносяться до хребетних, у тому числі безпритульними тваринами, що вчинене умисно та призвело до каліцтва чи загибелі тварини, а також нацьковування тварин одна на одну чи інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, публічні заклики до вчинення діянь, які мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, а також поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій – караються арештом на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 3 років. Ті самі дії, вчинені у присутності малолітнього чи неповнолітнього, караються обмеженням волі на строк від 3 до 5 років або позбавленням волі на строк від 3 до 5 років. Дії, передбачені частинами першою або другою ст. 229 ККУ, вчинені з особливою жорстокістю або у присутності малолітнього чи неповнолітнього, або щодо двох і більше тварин, або повторно, або групою осіб, або вчинені активним способом, – караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 р. № 541 затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд.

 

Леся Пискун,

адвокат, Член Комітету захисту професійних прав

адвокатів та реалізацій гарантій адвокатської діяльності Ради

адвокатів Київської області, член Комітету кримінального

права, процесу та взаємодії з правоохоронними органами та

судовою системою Ради адвокатів Київської області

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *