понеділок, 15 липня 2019
  • Київ 1:16
  • Нью-Йорк 18:16
  • Лондон 23:16
  • Токіо 7:16
  • Москва 1:16

«Чужих дітей не буває»: як каратимуть правопорушників з 06.02.2018 згідно нового закону?

23 Квітня 2018

Про зміни у порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів розповідає юрист Адвокатського об’єднання Suprema Lex Олександр Роздорожний

06 лютого 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» (надалі за текстом – Закон), метою прийняття якого є вплив на добропорядність сплати аліментів, і, відповідно, покращення матеріального становища багатьох дітей, які їх отримують.

Новелою Закону є посилення відповідальності за несплату аліментів шляхом позбавлення так званих «аліментників» певних благ та комфорту за неправомірні дії.

Необхідно зазначити, що з 06 лютого 2018 року Кодекс України про адміністративні правопорушення на підставі Закону було доповнено статтею 183-1, яка передбачає призначення боржнику (за аліментами) виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин за несплату аліментів на утримання дитини. Оплата за такі роботи спрямовується на погашення заборгованості зі сплати аліментів. У разі ухилення від суспільно корисних робіт їх може бути замінено адміністративним арештом на строк до 15 діб.

Окрім цього, боржник-неплатник може бути обмежений: у виїзді за межі України, в праві управління транспортним засобом, у використанні певних видів зброї, або, наприклад, бути обмеженим в праві на полювання, що, вочевидь, змушує багатьох платників аліментів потурбуватись про своєчасний платіж для своєї дитини.

Починаючи з 06 лютого 2018 року позбавити боржника (за аліментами) права управління транспортним засобом, права використання певних видів зброї, а також права на полювання може безпосередньо виконавець, який займається стягненням аліментів.

Для більш суворого покарання виконавці вправі порадити стягувачу аліментів звернутись у відповідні органи Національної поліції або вправі самостійно звернутись в інтересах стягувача в суд, який зможе зобов’язати боржника виконувати суспільно корисні роботи.

Безсумнівно, полегшить життя того з батьків, з ким проживає дитина, нововведення, згідно з яким у випадку несплати аліментів боржником більше шести місяців утримувач дитини має право самостійно вирішувати питання щодо виїзду дитини за кордон з метою навчання, лікування чи відпочинку.

Наразі  Головне територіальне управління юстиції у Київській області зазначає, що за час дії Закону (#ЧужихДітейНеБуває) сума стягнутих аліментів у Київській області зросла у 5 разів, таким чином вбачається успішна динаміка стягнення аліментів з боржників.

Загалом в масштабах України станом на 06 лютого 2018 року було стягнуто більш як 259 млн гривень, а станом на 06 квітня 2018 року, тобто через 2 місяці після вступу в дію Закону, – сума стягнень за аліментами становить понад 837 млн гривень.

Хоча, існує й інша сторона медалі. Після набрання чинності вищевказаним Законом збільшились випадки шантажу одним з батьків, який утримує дитину, іншого, який добровільно сплачує аліменти, проте не декларує це документально. В зв’язку з цим збільшились випадки підписання батьками дитини договору щодо визначення місця проживання дитини, у якому визначається порядок та умови утримання дитини, порядок та умови сплати аліментів (за бажанням сторін) та інші умови, які запобігатимуть неправомірному шантажу аліментами.

Аналізуючи вищевикладене, важливо зазначити, що в цілому вказані зміни до законодавства є корисними та такими, що допоможуть захистити права та законні інтереси дітей, на користь яких сплачуються аліменти.

 

 Олександр Роздорожний,

юрист Адвокатського об’єднання Suprema Lex 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *