понеділок, 18 лютого 2019
 • Київ 0:17
 • Нью-Йорк 17:17
 • Лондон 22:17
 • Токіо 7:17
 • Москва 1:17

Мораторій на перевірки скасовано!.. Кого чекати в «гості»?

10 Квітня 2018

У 2018 році в порівнянні з 2017 роком збільшено кількість органів державного нагляду (контролю) у відповідній сфері господарської діяльності, на які не поширюється дія встановленого мораторію на проведення перевірок. Детальніше про це – у статті юриста Юрія Романова.

Верховною Радою України 03.11.2016 року було прийнято Закон України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон), який набув чинності з першого січня 2017 року. Цим Законом було встановлено до 31 грудня 2017 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Випадки проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) було передбачено статтею 3 цього Закону, а саме: у разі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її прав – за погодженням Державної регуляторної служби, а також за власним бажанням суб’єкта господарювання або за рішенням суду, або у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання.

Крім того, статтею 6 цього Закону, було передбачено вичерпний перелік з 14 органів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та їх територіальних органів, на яких не поширювалася дія встановленого мораторію.

Таким чином очікувалося, що дія передбачених цим законом заборон на перевірки закінчиться 31 грудня 2017 року.

Однак, пунктом 9 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» дію зазначеного мораторію було продовжено до 31 грудня 2018 року.

Разом з тим, статтю третю Закону було доповнено двома додатковими підставами для проведення позапланових заходів державного нагляду контролю, а саме:

 • у разі настання події, що має значний негативний вплив відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України, на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
 • для перевірки виконання суб’єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Також внесені зміни до статті 6 Закону, з якої вилучили існуючий перелік органів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на яких не поширювалася дія встановленого мораторію, а визначення таких органів віднесли до повноважень Кабінету Міністрів України.

На сьогоднішній день перелік зазначених вище органів, на яких не поширюється дія мораторію, встановлено постановою Кабінету Міністрів України №1104 від 18.12.2017 року «Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України “Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.

Згідно зазначеної постанови до 31 грудня 2018 року заходи державного нагляду (контролю) в межах визначених відповідним галузевим законодавством сфер та повноважень мають право здійснювати наступні органи:

 1. Національний банк України
 2. Національна Рада з питань телебачення і радіомовлення
 3. НКРЕКП та її територіальні органи
 4. НКЦПФР та її територіальні органи
 5. Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення
 6. Державіаслужба
 7. Держархбудінспекція та її територіальні органи
 8. Держатомрегулювання та її територіальні органи
 9. Держаудитслужба та її територіальні органи
 10. Держекоінспекція та її територіальні органи (в частині здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства щодо екологічної та радіаційної безпеки)
 11. Держекспортконтроль
 12. Держлікслужба та її територіальні органи
 13. Адміністрація Держспецзв’язку та її територіальні органи
 14. Мінприроди
 15. Держгеонадра
 16. Держгеокадастр та його територіальні органи
 17. Держпраці та її територіальні органи
 18. Держпродспоживслужба та її територіальні органи (в частині заходів із здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю, державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, дотриманням законодавства про захист прав споживачів, державного нагляду у сферах карантину та захисту рослин)
 19. ДСНС та її територіальні органи (в частині здійснення державного нагляду (контролю) стосовно закладів оздоровлення та відпочинку дітей, інтернатних закладів, закладів дошкільної освіти, загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, спеціалізованої освіти, а також суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику (у тому числі об’єктів паливно-енергетичного, військово-промислового комплексів, об’єктів підвищеної небезпеки, хімічно-небезпечних об’єктів та об’єктів висотного будівництва)
 20. ДФС та її територіальні органи
 21. Структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій
 22. Виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад
 23. Виконавчі органи міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад (в частині заходів із здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю)
 24. Органи державного ринкового нагляду у межах сфер своєї відповідальності, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1069“Про затвердження переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд”. При цьому, варто зазначити, що дана постанова КМУ №1069 від 28.12.2016 року частково повторює наведений вище перелік органів, та у порівнянні з ним передбачає ще два додаткових органи контролю – Укртрансбезпека (щодо наступної продукції: морське обладнання, прогулянкові судна, інфраструктура залізничного транспорту, рухомий склад залізничного транспорту, колісні транспортні засоби, нові частини та обладнання, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах) та Держлікслужба ( щодо: медичні вироби та допоміжні засоби до них, активні медичні вироби, які імплантують, медичні вироби для діагностики in vitro та їх допоміжні засоби).

Як наслідок, у 2018 році в порівнянні з 2017 роком збільшено кількість органів державного нагляду (контролю) у відповідній сфері господарської діяльності, на які не поширюється дія встановленого мораторію на проведення перевірок, з 14 у 2017 році до фактично 26 органів у 2018 році, а також розширено перелік підстав для проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) із 4 до 6 випадків.

 

Юрій Романов,

юрист

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *