Сайт працює в тестовому режимі
неділя, 20 травня 2018
  • Київ 14:41
  • Нью-Йорк 7:41
  • Лондон 12:41
  • Токіо 20:41
  • Москва 14:41

Обов’язкова відео фіксація під час обшуку

9 Квітня 2018

Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування»,  ( Закон  № 2213-VIII від 16.11.2017 року), що вже вступили в законну дію зміни до Кримінально процесуального кодексу України, що  встановлюють обов’язкову відеофіксацію  проведення обшуку, а саме: ст. 27, 107, 222 і 236 КПК.

 

Вищезазначеними змінами, встановлюється  гласність і відкритість судового провадження та повне фіксування технічними засобами судового засідання і процесуальних дій.

 

При цьому Запис, здійснений за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів під час проведення слідчим, прокурором обшуку, є невід’ємним додатком до протоколу. Дії та обставини проведення обшуку, не зафіксовані у записі, не можуть бути внесені до протоколу обшуку та використані як доказ у кримінальному провадженні.

Виконання ухвали слідчого судді, суду про проведення обшуку в обов’язковому порядку фіксується за допомогою звуко –  та відеозаписувальних технічних засобів.

Також надається, право безперешкодного фіксування проведення обшуку за допомогою відеозапису надається стороні захисту та покладання  обов’язку, незалежно від стадії слідчої дії (обшуку), на слідчого, прокурора, іншої службової особи, яка бере участь у проведенні обшуку, допуску на місце його проведення захисника чи адвоката.

 

В статті 236 КПК встановлена вимога, обов’язкової фіксації за допомогою аудіо- та відеозапису особистого обшуку та  обшуку житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді.

Крім того,  Закон  № 2213-VIII від 16.11.2017 року були внесені зміни, що запроваджують заборону на тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, що на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об’єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов’язаний з подоланням системи логічного захисту.

У разі необхідності слідчий чи прокурор здійснює копіювання інформації, що міститься в інформаційних (автоматизованих) системах, телекомунікаційних системах, інформаційно-телекомунікаційних системах, їх невід’ємних частинах. Копіювання такої інформації здійснюється із залученням спеціаліста (ч.2 ст. 168 КПК).

 

Разом з тим, застосування норми вищезазначеного закону про застосування під час судового розгляду відеозаписувальних технічних засобів, нарають чинність з 01 січня 2019 року.

 

Пискун Леся, адвокат, Член Комітету захисту професійних прав

адвокатів та реалізацій гарантій адвокатської діяльності

Ради адвокатів Київської області, член Комітету кримінального

права, процесу та взаємодії з правоохоронними органами та

судовою системою Ради адвокатів Київської області

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *