субота, 14 грудня 2019
  • Київ 22:53
  • Нью-Йорк 15:53
  • Лондон 20:53
  • Токіо 5:53
  • Москва 23:53
Олеся Сергієнко

Які сьогодні існують виклики для класичної адвокатури?

13 Квітня 2018 Олеся Сергієнко

Сьогодні кожен адвокат створює імідж та репутацію української адвокатури в цілому.

Щороку адвокатам доводиться стикатися с законодавчими змінами, політичними, економічними, різною практикою застосування правових норм тощо. Систематичні судові навантаження на адвоката, який веде велику кількість справ, можуть призвести до професійної деформації, емоційного вигорання.

До професійної деформації адвоката відноситься: правовий нігілізм, цинізм, формалізм, стереотипний підхід до вирішення поставлених задач.

Правовий нігілізм проявляється у особистій неповазі адвоката до самого права. Цинічний адвокат  легковажно відноситься до долі свого клієнта, сприймає ситуацію лише розумом, у нього відсутнє співчуття людині, прояв будь-яких почуттів.

Проявом формалізму може бути ситуація, коли адвокат по справах однієї категорії застосовує однакові процесуальні документи (змінюється ПІБ клієнта та інші персональні дані), наявні однотипні способи та методи захисту. Цей вид професійної деформації є досить поширеною. У адвоката відсутній повний творчий підхід до своєї роботи,  клієнт не сприймається як окрема особистість, яка потребує індивідуального підходу.

Явище емоційного вигорання близьке по розумінню з професійною деформацією адвокатів. У разі сильних психологічних навантажень, роботи до пізньої ночі, відсутності повноцінного сну та харчування у адвоката виникає емоційне вигорання. Висока персональна відповідальність, емоційна яскравість професійного спілкування є додатковим фактором для емоційного вигорання. Це виникає в силу того, що адвокати не володіють знаннями та навичками стосовно своєї особистої ефективності.

Не дивно, але адвокати керуються у своєму житті та професійній сфері безпосередньо нормативно-правовою регламентацією під час конфліктів, менше довіряють своїй інтуїції, не дивляться на конфлікт як на нову можливість для особистого зростання сторін та зміни їхнього майбутнього в кращу сторону.

Ми, адвокати, завжди впливали та впливаємо  на переконання клієнта. Отже, від нас  залежить, наскільки оптимістичним та позитивним буде наше суспільство в цілому.

Вважаю, що сьогодні занадто вузьким є такий підхід до роботи з клієнтом, при якому адвокат бачить вирішення існуючого конфлікту виключно в правовому полі. Так, діяльність адвоката ставить його у визначені законом рамки. Але часто адвокату варто подивитися на конфліктну ситуацію зі сторони та зважити, чи вартий спір суду, чи є інший спосіб успішного вирішення цієї ситуації.

Примітивним є спосіб вирішення спору, якщо адвокати бачать його врегулювання виключно через призму закону. Адже успішне вирішення будь-якого конфлікту лежить набагато глибше, ніж в рамках суспільно-правових відносин. Сьогодні для якісного захисту прав та інтересів клієнта не достатньо знати, яку заяву чи скаргу  варто підготувати, на яких нормативно-правових нормах, доказах буде ґрунтуватися стратегія захисту. Останні зміни в процесуальному законодавстві України вимагають від адвоката високого та багатогранного професіоналізму.

Для успішного та мирного вирішення спору адвокату сьогодні варто володіти знаннями та навичками в сфері медіації, комунікації, проведення переговорів, психології, терапії. Ці знання, на мою думку, є особливо важливими під час ведення адвокатом сімейних справ, в яких вирішується доля дітей та їхніх батьків.

Для досягнення власної ефективності та недопущення професійної деформації, емоційного вигорання адвокатам важливо якісно керувати своїм часом та емоціями, стресом. Наприклад, можу порадити навчитися медитувати, або використовувати ваші власні методи для насичення енергією на кожен день.

Переконана, що класична адвокатура в цілому буде більш розвинутою в особистісному та професійному сенсі у разі навчання адвокатів не лише на форумах, конференціях та семінарах. Більшість тренінгів на правову тематику для юристів, адвокатів сьгодні нагадують звичайні лекції або круглі столи, які не відповідають формату тренінгу. Але саме на тренінгу кожен адвокат може оперативно та максимально розкрити свій потенціал, в процесі взаємодії зі своїми колегами навчитися новому. Перевірено, що краще усього ми навчаємося один у одного!

Отже, суттєві зміни в класичній адвокатурі залежать від кожного з нас.

Чому далі будуть навчатися адвокати? Знову вивчати законодавство та наявну судову практику?

Варто в умовах сучасності розвивати свій світогляд, мислення, приймати нестандартні та ефективні рішення для свого клієнта, використовувати інноваційні техніки та способи.

Хороший адвокат, на мою думку, – це той, який може правильно ліквідувати існуючий конфлікт між сторонами.

Вищий пілотаж в роботі адвоката – мирний спосіб вирішення будь-якого правового конфлікту.

Світогляд, спосіб життя, стиль та імідж, професійна та особиста багатогранність кожного адвоката мають демонструвати високий авторитет, особливість та незалежність української адвокатури!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *