Дайджест FEMIDA.UA: Правові новини для бізнесу

  1. Карантин продовжено до кінця літа

КМУ прийняв рішення про продовження карантину в Україні до 31 серпня. У залежності від рівня епідемічної небезпеки поширення COVID-19 на території регіону або окремих адміністративно-територіальних одиницях (зелений, жовтий, помаранчевий або червоний рівень) застосовуватимуться відповідні обмежувальні заходи.

  1. НБУ зберіг облікову ставку на рівні 6%

Національний банк України ухвалив рішення зберегти облікову ставку на рівні 6 % річних з 24 липня 2020 року. Планується зберегти ставку на такому рівні до кінця року.

  1. Патентне законодавство реформується

Верховна Рада 21 липня прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформи патентного законодавства»: передбачена можливість подання заявок в електронній формі; передбачена можливість визнання прав на винахід і корисну модель недійсними в адміністративному порядку (post-grant opposition) тощо. Також прийнято Закон про внесення змін щодо боротьби з патентним тролінгом.

  1. Бізнес не реєструватимуть із 5 по 16 серпня

У зв’язку із запуском нового ЄДР з 5 по 16 серпня не прийматимуться документи на реєстрацію юридичних осіб та ФОП, зміну директора, внесення змін до зареєстрованих даних тощо. Документи на реєстрацію не прийматимуться з 00:00 5 серпня, а документи, подані до цього часу повинні бути опрацьовані до 18:00 7 серпня.

  1. Орендарів держмайна звільнено від плати на час карантину

Кабмін з метою підтримки бізнесу ухвалив постанову, яка звільняє орендарів державної власності від орендної плати або ж надає знижки в 50% та 75% в залежності від типів їхньої діяльності на період карантину. 

  1. Рада зробила крок до запровадження «інвестиційних нянь»

Верховна Рада прийняла за основу президентський законопроект № 3760 “Про державну підтримку інвестиційних проектів зі значними інвестиціями” (так званий “закон про інвестиційних нянь”), яким пропонується визначити організаційні, правові та фінансові засади державної підтримки інвестиційних проектів зі значними інвестиціями, передбачити ряд пільг.

  1. Законопроект про ступінь локалізації виробництва прийнято за основу

За основу прийнято законопроект № 3739 щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості. Пропонується на 10 років встановити особливості здійснення процедур закупівлі окремих товарів: до участі в публічних закупівлях допускаються предмети закупівлі виключно у випадку відповідного ступеня локалізації виробництва в Україні.

8. Новий Закон підвищить конкурентноздатність с/г кооперативів на агроринкуВерховною Радою прийнято новий Закон «Про сільськогосподарську кооперацію». Закладається ефективна модель економічної діяльності с/г кооперативу, яка дозволяє підвищити його конкурентноздатність на аграрному ринку, запобігає подвійному оподаткуванню тощо.

9. Фінтех в Україні розвиватимуть, орієнтуючись та інновації та кешлес

НБУ затвердив Стратегію розвитку фінтеху в Україні до 2025 року – покроковий план створення повноцінної фінтех-екосистеми з інноваційними фінансовими сервісами та доступними цифровими послугами. Серед ключових завдань – розвинена кешлес-економіка, перехід більшості гравців ринку на стандарти відкритого банкінгу та інструменти віддаленої ідентифікації.

10. За що можуть штрафувати бізнес під час карантину?

Відповідно до Закону № 540-IX за порушення податкового законодавства, вчинені з 1 березня 2020 року по останній день місяця, в якому завершується карантин, штрафні санкції не застосовуються. Але є винятки – зокрема, передбачено штрафи за: відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; нецільове використання пального, спирту етилового; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати тощо.