Дайджест FEMIDA.UA: Правові новини для бізнесу

  1. Прийнято Закон про ринок землі

Верховна Рада 30 березня прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» (законопроект № 2178-10). Таким чином, з 1 липня 2021 року в Україні вводиться ринок землі.
Читайте також: Ринок землі – зрада чи перемога?

  1. COVID-2019: новим Законом встановлено додаткові соціальні та економічні гарантії

ВРУ 30 березня прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» (законопроект № 3275). Запроваджується підтримка для працівників та роботодавців в умовах поширення коронавірусу; розширено підстави для продовження процесуальних строків, встановлених судом або законом; відтерміновано подання звітів, статистичної інформації до контролюючих органів тощо.

  1. Уряд розширив перелік дозволеного бізнесу під час карантину

Рішенням уряду внесено зміни до постанови КМУ № 211, які розширюють перелік дозволеної під час карантину господарської діяльності. Відтепер під час карантину дозволено: продаж запчастин для транспортних засобів, у тому числі для тракторів та іншої с/г техніки; продаж добового молодняка свійської птиці; функціонування всіх видів фінансових установ, у тому числі ломбардів і кредитних спілок.

  1. Малий бізнес може отримати для найманих працівників допомогу на час карантину

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» передбачає підтримку роботодавців та працівників сфери малого та середнього підприємництва, які скоротили чи припинили діяльність в умовах карантину. Допомога по частковому безробіттю надаватиметься роботодавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва.

  1. Внесено зміни до порядку онлайн-реєстрації бізнесу

Наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2020 № 1307/5 внесено зміни до Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи. Зміни стосуються порядку проведення державної реєстрації за заявами в електронній формі. Це можна зробити, не виходячи з дому, що особливо важливо в період карантину.

  1. Під час карантину ФОП можуть не вести книгу обліку доходів

Фізичні особи-підприємці можуть вести облік доходів і витрат без використання книги обліку доходів, якщо ведення книги повинно було розпочатися після встановлення карантину. Відповідні зміни до урядової постанови №211 прийняв Кабінет Міністрів України 1 квітня.

  1. Портал «Дія» запущено: які послуги можна отримати онлайн?

Відкрити власну справу за 10 хвилин, оформити допомогу при народженні дитини, отримати необхідну довідку, перевірити дані про себе в державних реєстрах – відтепер усе це можна швидко та зручно зробити онлайн на порталі державних послуг «Дія» diia.gov.ua. На порталі, який офіційно запущено після тестування, вже можна отримати 27 публічних послуг онлайн.

  1. Під час карантину можна звертатися до нотаріусів

Органи нотаріату продовжують працювати у період карантину, хоча і з обмеженнями, встановленим для запобігання поширенню коронавірусу. Наразі вчинення нотаріальних дій відбувається з дотриманням рекомендацій МОЗ та здійсненням усіх можливих профілактичних заходів з боку органів нотаріату. Оскільки нотаріуси не є суб’єктами господарювання, а виконують виключно делеговані державою функції, то постанова Кабміну № 211 не стосується діяльності нотаріусів.

  1. Роботодавець може вимагати від працівників бути на робочому місці під час карантину

На час карантину примусове обмеження роботи введено лише для певних категорій підприємств (заклади громадського харчування, кінотеатри, торговельні центри, метро тощо). Інші роботодавці мають право доручити виконання роботи вдома, але й можуть вимагати від працівників бути присутнім на робочому місці, роз’яснили в управлінні Держпраці.

  1. Якщо «сплячий» ФОП одночасно є працівником – мінімальний ЄСВ платити не потрібно

Верховний Суд констатує: відносини щодо адміністрування ЄСВ при одночасному перебуванні фізособи в трудових відносинах та наявності у неї статусу ФОП, якщо підприємницька діяльність він здійснюється, Законом про ЄСВ не врегульовано. Проте самозайнята особа зобов’язана сплачувати ЄСВ не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником.