Держаудитслужба по-новому контролюватиме тендери в ProZorro

Необхідність таких змін виникла через те, що Державна аудиторська служба України (ДАСУ) раніше не мала повноважень вчасно попереджувати порушення в ході тендерів, а могла здійснювати певний вплив на порушників уже після проведення закупівлі та підписання договору. Антимонопольний комітет України також розглядає запити і скарги від бізнесу пост-фактум. Тепер ДАСУ зможе проводити моніторинг державних закупівель як протягом проведення процедури закупівлі, так і на етапі укладення та виконання договору, при цьому сам процес закупівлі не буде зупинений.

Для цього в систему ProZorro буде інтегрована система автоматичних індикаторів ризиків – критеріїв з наперед заданими параметрами, використання яких дозволяє автоматично здійснювати вибір тендерів, що містять ознаки порушень законодавства в сфері державних закупівель. Підозрілі тендери будуть автоматично виявлятися та спрямовуватися в ДАСУ на перевірку. Перелік таких індикаторів ще повинен бути затверджений центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері держфінконтролю.

Новий порядок моніторингу детально врегульовано змінами до Закону України «Про державні закупівлі», встановлено вичерпний перелік підстав для проведення моніторингу. Рішення про моніторинг тендеру буде прийматись за наявності однієї або декількох з таких підстав: дані автоматичної системи ризик-індикаторів; інформація від органів держаної влади або місцевого самоврядування; повідомлення про порушення в ЗМІ, громадськими активістами; самостійне виявлення порушень фахівцями ДАСУ. Алгоритми в режимі онлайн підказуватимуть, як на максимально ранніх стадіях визначити тих, хто хоче порушити закон та обійти систему.

Окрім цього, в ProZorro буде публікуватися інформація про початок і закінчення моніторингу, результати його проведення, про обмін інформацією між ДАСУ і замовником на всіх етапах проведення моніторингу. Перевірка закупівлі триватиме до 15 робочих днів з дати опублікування в електронній системі рішення про його початок (можливе продовження не більше ніж на 10 робочих днів), ДАСУ зможе через ту ж електронну систему витребувати у замовника пояснення, і весь цей діалог буде доступний для перегляду відвідувачам ProZorro.

За результатами моніторингу оприлюднюватиметься висновок, в якому ДАСУ вказуватиме зобов’язання замовника щодо усунення порушень (за їх наявності). Замовник зможе один раз звернутися в ДАСУ за роз’ясненням цього висновку, а також має право оскаржити висновок у суді. Якщо замовник не усуне порушення, ДАСУ зможе прийняти рішення про проведення комплексної перевірки закупівлі відповідно до Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та накласти відповідні штрафи за рішенням суду.

Втім, новації поки що не вдасться реалізувати на повну силу, адже необхідно забезпечити технічну можливість впровадження нових функцій у системі електронних закупівель. Тому у найближчий час (але не довше трьох місяців, згідно Закону) дати початку і завершення моніторингу закупівлі, висновки про результати моніторингу будуть публікуватися на веб-сайті ДАСУ, а обмін інформацією з замовником здійснюватися шляхом офіційного листування.