Ukrainian Legal Land Forum

Закон про відкриття ринку землі рухається до своєї фінальної стадії, навіть попри форс-мажорні обставини, що супроводжують процес його розгляду.

На Ukrainian Legal Land Forum, що відбувся 28.02.2020 року  за ініціативи FEMIDA.UA, провідні фахівці намагалися з юридичної точки зору розібратись та проаналізувати всі ризики, які чекають на державу, суспільство та бізнес у випадку відкриття ринку землі.

В рамках першої сесії правники дискутували відносно державної політики та законодавчих ініціатив щодо земельної реформи.

Адвокат, член Комітету з аграрного та земельного права Національної асоціації адвокатів України Ян Білоголовий розмірковував, хто в першу чергу стане покупцем землі, а також які умови повинна створити держава, щоб це відбувалося в інтересах її громадян.

Важливість персональної  відповідальності власників земельних паїв висвітлила Вікторія Кіпріянова, юрист із земельних питань та нерухомості, супроводження аграрного бізнесу, радник з юридичних питань Всеукраїнської аграрної ради.

Про правові колізії, пов’язані з формою власності на землю, зокрема колективну власність, доповідав Володимир Носик, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України.

Про останні тенденції в ЄС щодо земельної судової практики розповіла Юлія Курило, адвокат, експерт з міжнародного корпоративного права.

Представник Українського клубу аграрного бізнесу Елліна Юрченко повідомила про законодавчі земельні ініціативи нової Верховної Ради.

На другій сесії обговорювали землю як актив – особливості її придбання, охорони та захисту.

Суддівський корпус представляв суддя Великої палати Верховного Суду, доктор юридичних наук, професор Віталій Уркевич, який наголосив на важливості дотримання всіх пунктів договору щодо оренди землі.

Діана Коломійцева, адвокат, кандидат юридичних наук, керуючий партнер АО Bossom Groupприділила основну увагу правовому аналізу земельно-правових помилок, які допускаються при посвідчені правочинів із землею. Також експерт проаналізувала  правові наслідки порушень земельного законодавства при укладенні договорів купівлі-продажу.

Представник Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» Євгеній Ярмоленко звернув увагу на важливість дотримання охорони землі та наявність агрохімічного паспорту земельної ділянки.

Як захиститись від прихованих небезпек у паперових документах та електронних реєстрах, радила член Ради Нотаріальної палати України, приватний нотаріус Інна Бернацька.

Третя сесія була присвячена питанням захисту своїх прав при перевірках.

Модератором дискусії виступив Сергій Безкровний, керуючий партнер Юридичної компанії «Баррістерс».

Як довести відповідальність винного у використанні добрив та агрохімікатів, доповідала адвокат Марина Семенова, керуючий партнер АО «Семенова і Партнери». Експерт розповідала  не лише про найбільш поширені порушення, які допускаються землевласниками або орендарями під час використання добрив та агрохімікатів, але й про те, як довести їх вину та притягнути до відповідальності.

Як правильно підготуватися до перевірки і чого від неї очікувати, коментувала Зоя Красюк, асоційований партнер практики агробізнесу.

«Для прокурорів практично не існує термінів позивної давності», -стверджував Олександр Гайдак, адвокат, старший партнер Femida Legal Association, доводячи це на власних кейсах.

На завершення голова правління ГО «Всеукраїнське об’єднання приватних виконавців «ФАКТ» Артем Тараненко розповів  про практику, що склалася з примусовим виконанням зобов’язань за аграрними розписками; проаналізував плюси та мінуси використання аграрної розписки як забезпечення зобов’язання, можливість захисту прав кредиторів у позасудовому порядку для стягнення за аграрними розписками.

Кожна тема доповіді викликала жваву дискусію, гості форуму, як і самі доповідачі, отримали докладні відповіді на різнобічні питання, що їх хвилювали, а цікаві презентації і невимушена атмосфера форуму давала змогу сприймати інформацію легко й по суті view.