Бізнесу потрібні більш рішучі кроки в напрямку реформування

post-img

3 хв читати

– Одне із найгарячіших питань для бізнесу – податки. Юліє, з якою казкою можна порівняти ситуацію з оподаткуванням підприємців в Україні?

– Якщо порівнювати систему оподаткування з Україною з точки зору підприємців з казкою, я б порівняла її з казкою «Колобок»: фіскальні органи намагаються підприємців трохи з’їсти або хоча б понадкушувати, а підприємці – втекти від оподаткування.

– Який податок у бізнесу «найулюбленіший» з точки зору проблемності?

– У бізнесу «улюблений» податок – це ПДВ. Його адміністрування найбільш ускладнене. Ще більше проблем починає створювати акцизний податок, адміністрування якого було ускладнене з цього року. Однак, платників акцизного податку, звичайно ж, менше, ніж платників ПДВ. Тому перевага по ступеню проблемності надається все ж таки ПДВ.

– Проблеми бізнесу вирішуються законодавчими змінами чи кращим виконанням вже існуючих законів?

– Проблеми бізнесу вирішуються в поєднанні всіх можливих напрямків реформування – від реформи ДФС до зміни концепції оподаткування, від адміністрування до стимулювання ділової активності, зокрема шляхом більш справедливого перерозподілу податкового тягаря. Заміна податку на прибуток податком на виведений капітал – це один з тих кроків, який направлений і на спрощення адміністрування, і на зменшення податкового навантаження на тих, хто готовий інвестувати в український бізнес. Всі етапи удосконалення системи оподаткування Україна пройшла – удосконалення себе повністю вичерпало. Потрібні більш рішучі кроки в напрямку реформування, яких за останні роки було дуже мало.

– Якщо говорити про позитив, що зараз справді спрощує життя малого та середнього бізнесу? Можливо, різноманітні електронні сервіси?

– Електронні сервіси полегшили життя МСБ, якщо не зважати на деякі технічні проблеми, пов’язані з перевантаженням серверів ДФС. Однак, останнім часом з’явилось дуже багато нових функцій, які роблять взаємодію платників податків з фіскальними органами більш мобільною та ефективною. Безперечним позитивом для МСБ є те, що спрощена система ще існує, не зважаючи на періодичні ризики її перегляду.

– На Вашу думку, чи ефективним інструментом захисту бізнесу є Рада бізнес-омбудсмена в Україні?

– Рада бізнес-омбудсмена довела свою ефективність. Співпраця з офісом все більше стає популярною як серед підприємців, так і громадських організацій. Робота офісу є завжди фаховою та результативною. Однак, популяризація діяльності Ради ще потрібна – бажано залучити до співпраці з Радою більшу кількість платників податків. Ще не вистачає обізнаності бізнесу.

– Чи підтримуєте Ви оголошену урядом реформу ДФС?

– Оголошена урядом реформа ДФС – це поки що не реформа, а технічне розділення органу на два нових «старих» органа – ДПС України та ДМС України. Бізнес чекає не тільки зміни вивіски, а і реальні кроки в напрямку зміни парадигми взаємовідносин платників податків і цих органів.

– Впровадження в нашій  країні міжнародних стандартів бухгалтерської звітності відбувається по плану? Який найбільший позитив цього процесу?

– Впровадження МСФЗ триває в рамках, передбачених чинним законодавством. Це необхідний крок, який, на жаль, дається бізнесу не так легко, як здається. Майбутнє – за МСФЗ. Моя думка, що потихеньку весь бізнес перейде до обліку по міжнародних стандартах, оскільки Україна все більше інтегрується у європейську та світову економіку, яка користується міжнародними стандартами обліку та оцінює фінансових стан українських компаній через призму міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. МСФЗ – це майбутнє для всіх без виключення компаній.

– Поговоримо про судову практику щодо податкових питань. На Вашу думку, чи адекватні загалом рішення судів, на чию сторону вони стають частіше, платника чи контролюючих органів?

– Аналіз судової практики свідчить про те, що більшість адміністративних спорів з органами ДФС переходять у судову площину, де суди здебільшого стають на бік платників податків. Загалом рішення судів є адекватними та з розумінням ставляться до проблем платників.

– Яка нещодавня законотворча ініціатива в сфері бізнесу шокує Вас найбільше?

– Останнім часом найбільшого резонансу набув законопроект щодо перекваліфікації відносин з ФОПами на трудові.

– А що думаєте про ідею скасування ФОП?

– Скасування ФОП недоречне в сьогоднішній економічній ситуації. Іншого ефекту це не дасть, крім негативного.

– Чим бізнесу можуть допомогти професійні організації?

– Бізнес-асоціації та громадські організації надають допомогу бізнесу як шляхом вирішення конкретної проблемної ситуації суб’єкта господарювання (методологічної, консультаційної, шляхом звернень, організації обговорень таких питань), так і завдяки узагальненню проблемних питань та взаємодії з контролюючими органами, парламентом, Міністерством фінансів України тощо.