Е-Судочинство: стан та можливості розвитку під час війни

post-img

3 хв читати

Електронний суд в Україні – наразі це зручно та доступно?

Це точно доступно. А питання зручності завжди залежать від конкретної особи. Чимала чисельність можливостей вже реалізовані в Кабінеті електронного суду для громадян – подання заяв, отримання документів по справах, повідомлення, сплата податків та зборів тощо. Також є робочі місця і для працівників суду та суддів. Наразі на завершальній стадії реалізація електронних виконавчих документів, які із системи діловодства суду будуть потрапляти в кабінети Електронного суду, та буде можливість, в разі потреби, передавати їх до виконавчої служби. Чимало зроблено, але значно більше ще потрібно зробити.

Інформаційні онлайн-сервіси в сфері правосуддя витримали новації воєнного стану? Які проблеми виникли у зв’язку із енергокризою?

Я би сказав, поки що витримують. Справа в тому, що програмне забезпечення судів та онлайн-сервісів здебільшого розроблені більше 10 років тому, і враховуючи певні архітектурні складнощі, завдання забезпечити їх доступність була не найпростішою. Проте, ми ще 24 лютого 2022 до кінця дня організували роботу офісу підприємства у віддаленому режимі, організували моніторинг роботи судів та по мірі виявлення проблем забезпечували віддалену роботу в судах. Коли відбувалася передача підсудностей, ми забезпечили суди усіма даними по справах, що були їм передані. Нам навіть вдалось перевезти резервний обчислюваний центр з прифронтового району!

З часом з’явилася нова проблема – відсутність електрики та зв’язку. Зв’язок точково відновлювався через Starlink-и та оперативну роботу ремонтних бригад провайдера. З електрикою складніше, але суди активно резервуються генераторами, тому і ця проблема буде подолана.

Як Ви оцінюєте законопроекти змін щодо ЄСІТС?

Позитивно. Знаю з власного досвіду: одна справа розробити програмне забезпечення, а зовсім інше завдання це розпочати повноцінне його використання. Потрібно і далі стимулювати користувачів працювати в цифровому форматі. Звичайно, також слід забезпечувати певний рівень якості та зручності в роботі.

Електронний суд найближчим часом буде видозмінюватися, враховуючи уроки війни?

Сподіваюсь, має пришвидшитись його масове використання. В іншому розвиток Електронного суду буде відбуватись за наявним сценарієм та у відповідності до поточних можливостей, які, на жаль, дуже обмежені через відсутність фінансування з 2020 року.

ІСС співпрацює з Мінцифри? Які сервіси вже доступні в Дії?

Так. Вже рік як працює сервіс Е-Малятко, в частині автоматизованого підтвердження факту народження дитини на тимчасово окупованій території. Разом з ДП ЦСС реалізовано надходження дат судових засідань до застосунку Дія та розпочато тестування користувачами Дія, отримання судових рішень. Триває робота над іншими сервісами.

Чи планується перенесення виконавчих документів у цифру?

В першому кварталі 2023 року планується вже розпочати запуск такого сервісу через кабінет Електронного суду з можливістю подальшої відправки у виконавчу службу. На жаль, ще немає Єдиного державного реєстру виконавчих документів, але  знайдено тимчасове рішення.

Які ще сфери варто цифровізувати?

Як я вже сказав, потрібен Єдиний державний реєстр виконавчих документів, система централізованого автоматичного розподілу судових справ. А головне – надати увагу оцифровці вже наявних паперових справ, без цього розвиток електронного судочинства буде повільним.

Чи відповідають темпи розвитку Е-судочинства реформуванню судової системи?

 На мою особисту думку – ні. В нашому теперішньому становищі в Україні це має відбуватись значно швидше. Адже цифровізація – це не лише відмова від паперу, це пришвидшення, це прозорість, і що також важливо – це значна економія бюджетних коштів. Окупність побудови ЄСІТС, за рахунок подальшої економії, на нашу думку, становить 4-7 років. Погодьтесь, це хороший інвестиційний проект.

Потрібне впровадження в нашому судочинстві кардинально нових онлайн-сервісів та технологій?

Кардинально нових – не думаю, буде чудово впровадити просто сучасні.

Україна імплементувала зарубіжний досвід при створенні ЄСІТС?

Ми вивчали зарубіжний досвід. Здебільшого, наше попереднє бачення співпало з тим, що ми побачили і почули. Насправді, в світі не так багато цифрового правосуддя. Так, є чимало електронних послуг, але щоб система судочинства була повністю в цифрі – ми не побачили.

Чи хотіли би Ви, щоб судова система України повністю позбавилася паперової документації та перейшла лише на електронні сервіси?

Як ІТ-експерт – так. Але, знаючи судову систему, це неможливо зробити на 100%. Частина процесів залишиться на папері. Але це не перешкода. Коли ми дійдемо до цієї частини суто паперових процесів, то думаю, що вирішимо і це питання.