Елеонора Салова – про захист бізнесу, кримінальний процес та економічні злочини
/ 25 Квітня 20:14
3 хв читати
Адвокат. Основна спеціалізація: захист бізнесу в рамках кримінальних проваджень по економічних злочинах.
Член Координаційної ради молодих юристів України при Міністерстві юстиції України. Член Комітету з міжнародних зв’язків НААУ.
– Елеоноро, займатися захистом бізнесу у справах щодо економічних злочинів – Ваш свідомий вибір чи доля?
– Коли я тільки починала свою кар’єру, ніколи не думала, що буду займатися захистом бізнесу, але точно знала, що буду працювати з кримінальним процесом.
У 2012 році мене запросили на роботу в практику захисту бізнесу. У нас були складні та цікаві справи, ми мали можливість відходити від стандартів та пропонувати рішення, які досить швидко давали результат. Тому можна сказати, що це був свідомий вибір долі, тому що після перших справ до нас приходили нові клієнти, які хотіли з нами працювати, а ми добре робили свою справу та вирішували їх проблеми, отримуючи від цього задоволення.
– В яких ще сферах юриспруденції Ви практикували?
– В мене були справи по цивільних, адміністративних та господарських процесах, але їх було не багато. Зараз досить часто ми працюємо в рамках господарського та адміністративного процесу, але виключно тоді, коли за цими ж фактами ведуться кримінальні провадження. Коли адвокат намагається працювати по всіх напрямках, клієнт програє та втрачає час, який зазвичай є найголовнішим у питанні отримання результату.
– Обшуки, вилучення техніки – ця тема не втрачає актуальності. Чому проблеми тривають, адже вже прийнято стільки нових законів в стилі «маски-шоу стоп»?
– Основна проблема не в тому, що в нас не якісні закони чи окремі їх положення. Вилучення техніки не можливо заборонити повністю, тому що це частково заблокує діяльність правоохоронних органів. Питання постає зазвичай в дотриманні діючих норм. Слідчі, проводячи обшук, розуміють, що механізм притягнення до відповідальності в Україні не працює, тому в нас багато випадків безпідставного вилучення майна, його пошкодження та перевищення повноважень під час проведення обшуків.
– Що порадите бізнесу, аби не втратити важливі документи після обшуку?
– Наприклад, збереження документів у банках та передача їх на зберігання не є ефективним засобом захисту, тому що правоохоронці шляхом проведення оперативно-слідчих дій дуже швидко отримують інформацію щодо фактичного місцезнаходження та за ухвалою слідчого судді отримують дозвіл на вилучення таких документів.
Для того, щоб не втратити важливі документи необхідно:
(1) мати реєстри документів із чітким переліком та їх описом,
(2) зафіксувати в протоколі проведення обшуку відсутність зв’язку цих документів із кримінальним провадженням (навіть якщо документи будуть вилучені, їх можна повернути через слідчого суддю),
(3) мати адвоката для забезпечення його участі в обшуку.
– Чи змінилась за останні кілька років поведінка правоохоронців в кримінальному процесі, слідстві?
– Зараз будуть введені нові правила гри Державним бюро розслідувань, яке відповідальне за ведення справ за фактами скоєння злочинів правоохоронними органами. Якщо цей орган дійсно запрацює ефективно, ми зможемо отримати більш досконалу систему з меншим рівнем корупції. Ми наразі маємо чотири справи в Державному бюро розслідувань та бачимо, що їх підходи відрізняються від інших структур, а саме є якіснішими та такими, що орієнтовані на результат.
– Яка ситуація з економічною злочинністю за кордоном, чи почувається там бізнес більш захищеним?
– В Європі, наприклад, існує більш високий рівень контролю банківської системи за проведенням фінансових операцій. При цьому для них залишається великою проблемою факт відмивання грошових коштів та їх легалізація, що тягне за собою збитки на мільярди євро. З метою боротьби з такими злочинами на території Євросоюзу в 2020 році буде створена Європейська прокуратура. Тобто можна стверджувати, що на будь-які випадки системних проблем Європа реагує та вчиняє дії щодо їх усунення.
Рівень гарантій та корупційна складова в Європі значно нижча, ніж, наприклад, в Україні, та іноземні власники компаній, які працюють в нашій державі, не розуміють, як працювати з системою, яка в будь-який момент може забрати або знищити бізнес.
– Якби просто зараз Ви могли внести будь-яку зміну в КПК України, що б це було?
– Зміни необхідно вносити, але я б змінила підхід до прийняття нових законопроектів із цього приводу. Особа, яка потрапила в кримінальне провадження, повинна розуміти свої права й обов’язки та чітко знати правила гри. Тому я вважаю за доцільне створення, наприклад, робочої групи щодо внесення системних змін та вивчення практичної проблематики в цілому, а не за окремими елементами. Це необхідно для того, щоб відійти від формату, коли майже кожні три місяці ми отримуємо нову редакцію КПК України.
– Минулий рік ознаменувався вражаючими процесами на юридичному ринку України, об’єднанням компаній, міграцію юристів тощо. На Вашу думку, яка основна причина переходу юриста з однієї юрфірми в іншу?
– Основними причинами міграції співробітників, на мою думку, є питання розвитку самої компанії та окремих працівників. Якщо компанія знаходиться в стагнації або не звертає увагу на потреби співробітників, то зазвичай люди йдуть з компанії; а буває навпаки – компанія зростає, а людина не встигає прийняти нові правила та змінюватись разом з усіма.
Щодо об’єднання та роз’єднання самих компаній, досить часто це питання виживання на ринку, в деяких випадках це може бути створення більш потужної компанії з метою масштабування та покращення фінансових результатів, шляхом об’єднання різних практик. Але при злитті компаній їх керівники досить часто забувають, що компанії та співробітники можуть мати різні цінності та принципи роботи, що може призвести до роз’єднання нових партнерів.
– Маєте амбітні цілі в професійному зростанні? Що запланували на цей рік?
– Сьогодні ми починаємо більше орієнтуватися на Європу та ведення справ з іноземним елементом. Звичайно, продовжуємо працювати по економічних злочинах в Україні, але як за основу розвитку беремо міжнародне кримінальне право, зокрема ведення спільних кримінальних проваджень, арешт рахунків за кордоном, отримання інформації та інше.
– Що Вам допомагає не «згоріти» на роботі? Не боїтеся профдеформації?
– Не згоріти на роботі допомагає команда, яка тебе оточує та своєчасній відпочинок. Щодо професійної деформації, я думаю, що для кожного адвоката та юриста це є частиною життя. Питання тільки в тому, наскільки людина може зберігати життєвий баланс між особистим та професійним.