“Під час війни закони не мовчать, а лунають по-іншому”, – Євгеній Ісаєнко

post-img

3 хв читати

Пане Євгенію, у березні Attorneys at Law «Leshchenko, Doroshenko & partners» відзначатиме своє 10-річчя. Розкажіть про команду компанії, кредо, методи роботи та основні досягнення.

Дійсно, наближення ювілейної дати є хвилюючою та водночас радісною подією для кожного члена нашого колективу. Це можливість на мить зупинитися, озирнутися на подоланий шлях, оцінити успіхи, щоб визначити подальші напрямки розвитку та надихнутись на нові звершення.

Безумовно, перше, на що звертаєш увагу – це команда об’єднання, яка складається з професійних, амбітних та цілеспрямованих людей, кожен з яких, від партнера до юриста, вносять свій вклад у діяльність і розвиток компанії, кількісний склад якої з року в рік збільшується та на сьогоднішній день налічує більше 20 юристів.

Говорячи про склад команди, в першу чергу варто сказати про її рушійну силу, якою є партнери адвокатського об’єднання. Це не просто керівники, а в першу чергу лідери, які задають темп нашої роботи, встановлюють її стандарти, а також особисто супроводжують справи, демонструючи на власному прикладі високоякісний рівень надання правничої допомоги.

Таке ставлення надає можливість радникам, адвокатам, їх помічникам та юристам безпосередньо спостерігати за роботою партнерів, брати з них приклад та отримувати досвід у складних та резонансних справах, що сприяє професійному та особистісному розвитку кожного члена колективу.

Також станом на сьогодні в нашій компанії на посадах радників працюють троє адвокатів, які є прикладом гармонійного кар’єрного зростання у стінах адвокатського об’єднання. Кожен з них розпочинав свої перші кроки в адвокатурі з посади помічника адвоката, згодом став самостійним адвокатом та в подальшому був призначений на посаду радника.

На мій погляд, цілком закономірною є тенденція до кар’єрного росту членів колективу, які розпочинають роботу в об’єднанні з посад юристів та помічників адвокатів, а в подальшому отримують свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. Завдяки можливості бути безпосередньо залученим до ведення справ, отримувати нові знання та досвід, вони з перших днів роботи в якості вже адвоката спроможні надавати якісну та ефективну правову допомогу, часто продовжуючи ведення тих же справ, але у новому статусі.

Важливими членами колективу є помічники адвокатів та юристи, які разом з адвокатами занурюються в кожну справу, готують проекти процесуальних документів, залучаються до формування правових позицій, збирання доказів, отримуючи в такий спосіб з самого початку своєї правничої кар’єри в адвокатурі найважливіший ресурс – досвід.

Таким чином, кожного члена колективу Attorneys at Law «Leshchenko, Doroshenko & partners» можна порівняти з ідеально підібраною деталлю у злагодженому механізмі роботи компанії, що працює задля досягнення найкращого результату для наших клієнтів.

Це пояснює значні досягнення команди на ринку юридичних послуг за 10 років, а головне – довіру клієнтів.

Стосовно кредо компанії, то ми впевнені, що фахові знання та віра в те, що робиш, обов’язково дають результат. В кожній справі ми намагаємося зробити все можливе, використовуючи будь-яку можливість для збирання доказів на підтвердження власної позиції. Найкращою винагородою для нас є довіра наших клієнтів, які користуються нашими послугами протягом багатьох років, а також рекомендують наше об’єднання іншим. Це надихає і підтверджує правильність обраного вектору розвитку, методів та підходів до роботи.

Важливою складовою нашої роботи є індивідуальність та комплексність підходів до ситуації кожного клієнта. Ці принципи зберігаються на всіх етапах роботи, включаючи чесність, відповідальність та конфіденційність, з метою досягнення найкращого результату.

Саме тому серед основних досягнень компанії передусім виділяю вдячність клієнтів за отриману допомогу, починаючи від консультацій та завершуючи ухваленням остаточних рішень у справах на користь клієнтів, зокрема за межами нашої країни.

Вважаю окремим досягненням для адвокатського об’єднання те, що, незважаючи на виклики, які постали перед країною в лютому 2022 року і тривають донині, нам вдалося зберегти напрацьовані здобутки та, що найголовніше, не втратити колектив і клієнтів. Завдяки кожному та кожній, хто сьогодні захищає нашу країну, ми маємо можливість рухатися далі.

Attorneys at Law «Leshchenko, Doroshenko & partners» займає високе місце на професійному юридичному ринку і за цей рік увійшла до топ компаній у різних практиках в рейтингових дослідженнях «Вибір Клієнта», «Лідери ринку 2024», «Адвокат року 2023» тощо. Як вдається досягти таких висот?

Високі позиції нашої команди в професійних юридичних рейтингах є наслідком кропіткої та наполегливої праці кожного члена колективу, який з дня в день, з року в рік докладає максимум зусиль, енергії, знань, творчості та завзятості задля отримання найліпшого результату.

Відповідальне та своєчасне виконання завдань, пошук нових стратегій та підходів до надання правової допомоги, наполегливість та прагнення до отримання кращих результатів, навіть за невеликої їх перспективи, дозволяють нам перебувати там, де ми є.

Незважаючи на відносно молодий вік, Ви змогли стати радником кримінальної практики у одному з провідних адвокатських об’єднань на юридичному ринку України. Євгенію, який секрет Вашого успіху у побудові кар’єри?

Через склад мого характеру та високу самокритичність мені доволі складно самостійно позитивно себе оцінювати та визнавати, що мною досягнуто успіху в побудові кар’єри. На мій погляд, попереду ще чекає багато роботи та випробувань, які потрібно подолати, особливо в такій динамічній діяльності, як адвокатура, яка вимагає постійного руху, розвитку і самовдосконалення.

Однак, дійсно, призначення мене на посаду радника у Attorneys at Law «Leshchenko, Doroshenko & partners» стало визначальним здобутком, як у професійному, так і в особистісному аспектах, що мотивує не зупинятися на досягнутому та рухатися вперед, не збавляючи темпів.

До команди об’єднання я долучився на початку 2021 року в ролі помічника адвоката кримінальної практики, з перших днів мною поділялися цінності компанії, підхід до роботи та відчуття відповідальності перед клієнтами.

Варто також вказати, що за відсутності належного наставництва було б неможливо досягти таких результатів, які є на сьогоднішній день, тому вважаю, що у цьому плані мені дійсно пощастило, оскільки партнери адвокатського об’єднання були та залишаються для мене прикладами, які варто наслідувати, переймаючи від них як професійний, так і життєвий досвід.

Для успішної кар’єри необхідні бажання, наполегливість і віра в те, чим займаєшся, а також підтримка оточення, яке звертає увагу на помилки і створює умови для подальшого розвитку.

Ви спеціалізуєтеся на сфері кримінального права та процесу. Як працюють «кримінальні» закони під час війни?

Початок 2022 року став карколомним іспитом для українського народу та держави, що істотним чином вплинуло на всі без виключення сфери суспільного життя. Утім, завдяки військовим, працівникам правоохоронних органів, медикам та волонтерам, ситуацію в Україні вдалося стабілізувати, що надало необхідний час для початку роботи законів у нових умовах воєнного стану.

Вважається, що «під час війни закони мовчать», але реалії сьогодення свідчать – під час війни закони не мовчать, а лунають по-іншому. Тому, на моє глибоке переконання, «кримінальні» закони в умовах воєнного стану лише дещо інакше визначають порядок кримінального провадження в Україні.

Неправильно стверджувати, що правозастосування в умовах воєнного стану у сфері кримінального права та процесу є ідеальним, оскільки навіть до початку широкомасштабного вторгнення ситуація була не бездоганною. Проте, внесені зміни у законодавство переважно надали відповіді на питання, яким чином необхідно застосовувати ті чи інші положення кримінального законодавства в умовах правого режиму воєнного стану.

Звісно, надзвичайно важливим є також те, яким чином застосовується законодавство, адже навіть найкращий правовий акт може бути дискредитований його неправильним застосуванням або інтерпретацією.

З якими проблемами сьогодні найчастіше звертаються клієнти?

На сьогоднішній день зберігається тенденція доволі великої кількості звернень щодо надання правової допомоги в корупційних кримінальних провадженнях та у справах щодо захисту бізнесу від часто невиправданого тиску з боку правоохоронних органів, також є запити на представництво інтересів клієнтів у справах, пов’язаних із застосуванням санкцій.

Можу припустити, що це пов’язано з тим, що з початку війни стрімко збільшився запит суспільства на покарання тих, кого охрестили злочинцями ще до ухвалення вироку. На жаль, за допомогою однобічно висвітленої правоохоронними органами чи журналістами інформації нерідко висновки про винуватість та «вироки» ухвалюються суспільством ще до початку розгляду справи в суді. Як наслідок, для фігурантів таких справ відновлення репутації, доведення невинуватості, а також отримання справедливої сатисфакції стає важким та довготривалим випробовуванням.

На 14-th KYIV CRIMINAL LAW FORUM Ви підняли питання здійснення захисту в умовах правового режиму воєнного стану. Розкажіть, які проблеми виникають у зв’язку з цим?

Як я вже зазначив, однією з головних проблем, яка існує зараз та супроводжує здійснення захисту в умовах воєнного стану, є порушення презумпції невинуватості, особливо це стосується публічних осіб.

Так, масовими є випадки поширення в медіа інформації із категоричними висновками щодо вчинення тією чи іншою особою кримінального правопорушення, навіть до розгляду в суді питання про застосування запобіжного заходу. Звісно, запит суспільства на притягнення до відповідальності осіб, причетних до можливого вчинення корупційних кримінальних правопорушень, є надзвичайно високим, особливо в умовах війни. Однак, як свідчить практика, далеко не завжди зібрані стороною обвинувачення докази, які досліджуються в ході подальшого судового розгляду, є достатніми для визнання особи винною у вчиненні інкримінованого їй злочину. Водночас, публікації в мережі Інтернет залишаються, з усіма подальшими негативним репутаційними наслідками для людини.

Також відмітив, що в судових рішеннях про застосування запобіжних заходів спостерігається тенденція до встановлення існування ризику переховування від органів досудового розслідування та/або суду у зв’язку з самим фактом введення в Україні воєнного стану, а також військовою агресією російської федерації. Цей ризик також зараз часто констатується через можливість перетинання державного кордону підозрюваним поза межами пункту пропуску, тобто фактично такий ризик вважають доведеним автоматично, що є порушенням, як на мене.

Внесені на початку воєнного стану зміни до законодавства, якими дозволялось фактично автоматичне продовження запобіжних заходів особам, які утримуються під вартою, у зв’язку з неможливістю проведення судових засідань, створювали значне поле для маніпуляцій, тому позитивно, що у 2024 році Конституційний Суд України виправив цю проблему, визнавши положення ч. 6 ст. 615 КПК України неконституційними.

Звісно, додалися технічні проблеми, адже внаслідок відключень світла за відсутності альтернативних джерел живлення у більшості судів країни неможливо проводити судові засідання, оскільки законодавство встановлює обов’язку їх технічну фіксацію, тому суттєво збільшуються строки розгляду справ.

Які кейси Вам більше до вподоби, в чому знаходите їхню професійну цікавість та як вдається налаштувати власний емоційний фільтр, запобіжник від переживання долі клієнта?

Особливість роботи в кримінальній практиці полягає у тому, що будь-яка справа є цікавою, оскільки фактичні обставини завжди різні і кожного разу необхідно вибудовувати нову тактику захисту, збирати докази на підтвердження своєї правової позиції, а також вивчати особливості конкретних суспільних відносин, в яких особа притягається до кримінальної відповідальності.

Цікавими в цьому контексті є корупційні кримінальні правопорушення, адже далеко не завжди та інформація про розкриття злочину, яка висвітлюється в медіа, відповідає дійсним фактичним обставинам. І це, у свою чергу, мотивує на збір доказів з метою відстоювання власної версії подій.

Особливий інтерес становлять кримінальні справи, пов’язані з тим чи іншим видом господарської діяльності, адже сфери господарювання переважно зовсім різні, тому дуже цікаво розбиратися з особливостями різних господарських відносин, щоб віднайти аргументи на противагу версії сторони обвинувачення. Такі справи зазвичай є об’ємними і складними, однак водночас їх аналіз і вивчення дозволяють розширити власний світогляд про економічну діяльність в різних галузях.

Велике навантаження та значний обсяг роботи по справах дійсно можуть призводити до власного вигоряння та втоми, як фізичної, так і емоційної, що підсилюється хвилюванням за долю клієнта. Як би мені цього не хотілось, але ефективних запобіжників від цього на сьогоднішній день не маю, оскільки переймаюся кожною справою та кожним клієнтом, віддаючись роботі на повну, що, звичайно, позначається на моєму фізичному та психологічному стані. Проте, я намагаюсь знаходити у цьому свої переваги, бо завдяки такому відданому ставленню до роботи постійно шукаю нові ідеї, перевіряю більшу кількість версій та доказів, тобто завжди перебуваю в тонусі.

Чи можете поділитися Вашим найбільшим розчаруванням, а також радісним моментом у професійній діяльності?

Не те, щоб це викликало в мене найбільше розчарування, але вважаю великою проблемою наявність обвинувального ухилу в судах всіх інстанцій. Зазначене явище прослідковується як на стадії досудового розслідування, коли стороні захисту набагато важче зібрати свою доказову базу, адже часто дуже важко переконати слідчого суддю в необхідності отримання тимчасового доступу до тих чи інших речей і документів, так і під час судового провадження, коли при оцінці доказів перевага надається доказам сторони обвинувачення.

Стосовно радісних моментів у професійній діяльності, то одразу мені на думку не спадає щось окреме, оскільки через складність та об’ємність справ радість приносять навіть маленькі перемоги. Такі моменти завжди сповнюють позитивними емоціями, починаючи від відмови у задоволенні клопотань сторони обвинувачення про застосування запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою, завершуючи отриманням доказів, які підтверджують обрану правову позицію, з подальшим ухвалення рішень на користь клієнтів, від скасування арештів майна до виправдувальних вироків.

Робота адвоката надскладна та віднімає багато часу, зусиль, енергії, а надто сьогодні, в умовах війни. Як проводите вільний час та абстрагуєтеся від проблемних моментів у роботі?

Найкращим рецептом вважаю зміну фокусу уваги з інтелектуального навантаження на фізичне. Тому за будь-якої нагоди намагаюся знаходити час для відвідування тренажерного залу, а також бігу, що дозволяє абстрагуватися від робочих питань та починати наступний день із бажання попрацювати над документами. Також відволіктись від роботи допомагає спілкування на непрофесійні теми з друзями, особливо з тими, хто взагалі не дотичний до юриспруденції, оскільки це дозволяє поглянути на світ під іншим кутом зору. Останнім рятівником від втоми для мене є світ літератури, на що, якщо чесно, ніколи не вистачає достатньо часу, але навіть декілька сторінок на день дозволяють короткостроково зануритися в інший світ та відволіктися від навколишніх турбот.

Де знаходите натхнення для адвокатської діяльності та як мотивуєте себе і команду на високі результати?

На мою думку, найбільш сильну та довгострокову мотивацію людині дає заняття улюбленою справою. Чим би ви не займались у житті, ніщо так не мотивує рухатися вперед, як «сродна праця», за концепцією Григорія Сковороди. Мені в цьому плані пощастило, адже для мене такою працею є адвокатура.

Головним джерелом власного натхнення вважаю довіру клієнтів. Тут йдеться не тільки про відповідальність за справу, але першочергово за долю людини, якій загрожує покарання, пов’язане із позбавленням свободи. Усвідомлення цього не дає можливості бути немотивованим.

Вірю, що таке ж відчуття має команда адвокатського об’єднання, оскільки результат справи залежить від злагоджених дій кожного члена колективу. У цьому аспекті мотивацію також підсилює змагальність сторін, закладена в самій природі адвокатури, яка надихає команду прагнути до досягнення найкращого результату.

Яку пораду можете дати молодим юристам і адвокатам на шляху до успішної карʼєри? Які якості допомагають в професійній діяльності?

Я переконаний, що шлях до успішної кар’єри в адвокатурі залежить від особистого ставлення до професії, тобто її треба сприймати такою, якою вона є, з усіма недоліками та перевагами.

Якщо, не дивлячись на труднощі та особливості, ви все ж відчуваєте задоволення і любов до цієї професії, то працьовитість, наполегливість та допитливість – це ті «три кити», на яких ґрунтується успіх у будь-якій справі. Саме ці риси своєї персоналії потрібно плекати та розвивати.

Також у сучасному світі не можна рухатися вперед без впевненості у собі. Більшість юристів, як правило, є перфекціоністами, постійно сумніваються в належній якості своєї роботи, прагнуть до іноді надмірного вдосконалення результату. Однак, у нашій професії приймати рішення та діяти потрібно «в моменті» і без зайвих вагань, оскільки ви ніколи не будете готовими більше, ніж тут і зараз.

Євгеній Ісаєнко,

радник кримінальної практики Attorneys at Law «Leshchenko, Doroshenko & partners».