“Судова гілка влади – це совість держави, а не ручний механізм впливу на неугодних опонентів”

post-img

3 хв читати

Пане Олександре, Ви є Керуючим партнером Адвокатського об’єднання «Лещенко, Дорошенко і партнери». Розкажіть про Вашу компанію: як все починалося, на чому спеціалізуєтеся, до яких успіхів прагнете, які основні принципи та філософія АО?

Наше Адвокатське об’єднання було створено у 2015 році, разом із партнером Костянтином Дорошенком. Потім, у 2017 році, до нашої команди приєднався ще один партнер – Олександр Телешецький.

Разом з Костянтином ми навчались в Одеській юридичній академії, де ще зі студентської лави стали друзями. Втім, у той час наші шляхи розійшлися – Костянтин почав працювати за направленням в органах прокуратури, а я продовжив наукову, викладацьку та адвокатську діяльність в м. Одесі.

Після захисту кандидатської дисертації у 2014 році виникла ідея переїзду до Києва. Життя було розпочато, як кажуть з tabula rasa.

Ідея створити об’єднання була спонтанною, але таке рішення відчувалося як доленосне та правильне. Розпочали із маленьких справ, а наразі представляємо і захищаємо клієнтів у справах топ-високопосадовців та бізнесменів.

Наша команда – це десять професійних адвокатів, помічники адвокатів та юристи. Нашою адвокатською практикою охоплено весь спектр юридичних послуг. Ми надаємо і маємо спеціалістів із глибокими знаннями фактично в усіх галуззях законодавства – від захисту у справах «white collar crime» до надання консультаційних послуг під час проведення повних перевірок Національним агентством з питань запобігання корупції, підготовки проектів різноманітних договорів.

До речі, коли я викладав в університеті, був одним із найпопулярніших викладачів, адже мав унікальний як практичний, так і теоретичний досвід. Цитуючи напам’ять положення Податкового кодексу України, заслужив повагу не тільки серед студентів та викладачів, але і серед суддівського корпусу.

Саме принцип науково-практичних пізнань у вирішенні конкретних справ було запроваджено в роботі нашого об’єднання. У поєднанні з практичним досвідом  – це і є секретом нашого успіху.

Усі адвокати, з якими ми працюємо, це або ж наші власні вихованці, або спеціалісти, яких ми набираємо на конкурсних засадах. Але у будь-якому випадку – це спеціалісти у відповідній галузі та професіонали адвокатури.

Моя особиста спеціалізація – справи публічної служби та санкційні справи. На жаль, ці категорії спорів ще не набули значного поширення, ринок у даній галузі доволі вузький, однак вдячний. І це ще раз доводить тезу, що спеціалізація у відповідній галузі – це виклик юридичного ринку.

Наразі найбільше бажання – перемога України та мир, і щоб дії та рішення держави й органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб повернулись у правове русло.

Наша команда постійно розвивається і збільшується. Ми не стоїмо на місці, постійно стаємо кращими. Хочеться побажати і конкурентам, і собі, у першу чергу, – розвитку.

Ви – відомий в Україні адвокат, на рахунку якого безліч виграних резонансних справ. З останніх – це скасовані укази Президента України Зеленського щодо суддів КСУ. Розкажіть про цей кейс.

Наше Адвокатське об’єднання спеціалізується на складних судових спорах, а особисто моя спеціалізація – це публічна служба, де я маю безліч виграних справ. Ці справи були одні з найскладніших та й, мабуть, найрезонансніші.

Пригадайте кінець 2020 року. Тоді, як то кажуть, ледь чи не з кожної праски мовили спочатку про відсторонення від посади судді та Голови Конституційного Суду України, а потім – і взагалі про звільнення двох суддів КСУ, та ще й шляхом скасування указів про призначення суддями. Найскладнішим тоді було обрати стратегію й тактику судових процесів у цих складних справах. Розуміючи помилки, допущені українською владою, у першу чергу хотілось обрати простий, втім вивірений спосіб судового захисту. Тому в позові за справою щодо відсторонення від посади судді КСУ були зазначені доволі прості обґрунтування юридичних підстав позову, а саме – при виданні указу про відсторонення від посади судді КСУ відповідач застосував аналогію закону, що заборонено Кодексом адміністративного судочинства України, адже норма закону (ч. 3 ст. 154 КПК України) передбачала право на відсторонення «у порядку передбаченому відповідним законодавством». Відтак, оскільки такий порядок у законодавстві відсутній, відповідач не мав права застосовувати аналогію закону при визначенні меж наданих йому повноважень, внаслідок чого Верховним Судом Указ про відсторонення від посади судді КСУ був визнаний протиправним.

В іншій справі, так званій «про звільнення суддів КСУ», нами був зазначений інший простий юридичний аргумент: акт індивідуальної дії, виходячи з його правової природи та юридичних ознак поняття, не може бути скасованим його видавником, адже особливістю акту індивідуальної дії є те, що він вичерпує свою силу внаслідок його виконання, що виключає можливість його подальшого скасування після виконання суб’єктом владних повноважень, який його видав. З цими простими аргументами погодився і Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, а в подальшому – і Велика Палата Верховного Суду. Не дивлячись на наявність у ВП ВС низки дещо дивних окремих думок, ці прості, але влучні аргументи повністю були відображені в рішеннях і постановах ВП ВС. Дуже задоволений тим, що цю справу вирішили ще на національному рівні, і не довелось її розглядати в Європейському суді з прав людини, де б були встановлені порушення на кшталт справи «Олександра Волкова проти України». Ну а далі подивимось.

Як на роботу компанії вплинуло повномасштабне вторгнення? Яких справ додалося? Чи багато запитів щодо надання правової допомоги від військовослужбовців, їхніх родин?  

Повномасштабне вторгнення, звичайно ж, вплинуло на роботу компанії. Спочатку досить складно було як організувати діяльність, так і зберегти колектив, відновити роботу та виконувати перед клієнтами взяті на себе зобов’язання.

Втім, окрім докорінної зміни розуміння подій, істотно змінився і юридичний ринок послуг, і потреби самих клієнтів. Зокрема, непоодинокими випадками стали по суті захоплення (за участю правоохоронних органів) низки успішних бізнесів під різними і, як правило, надуманими приводами, а також істотне збільшення кількості справ, які до цього ніколи не існували. З’явилися справи з предметом позову про відшкодування шкоди, завданої військовою агресією російської федерації, а також різноманітні справи, пов’язані з військовослужбовцями. Це такі ж клієнти, які мають аналогічні проблеми – сімейні спори, справи про адміністративні правопорушення тощо.

На жаль, військова агресія збільшила кількість справ, пов’язаних із відшкодуванням шкоди (деліктних спорів). Маємо багато справ в Європейському суді з прав людини проти рф, пов’язані з вимогами про відшкодування шкоди. Сподіваємось, що все ж таки буде вироблений дієвий механізм виконання таких рішень ЄСПЛ.

Чи є у Вас справи pro bono, пов’язані з нагальними потребами сьогодення?

Справи pro bono у нашому об’єднані є, проте їх небагато. Зазвичай це справи, які мають якийсь суспільний резонанс або стосуються наших військовослужбовців. Коли ж справи складні, йдемо на поступки щодо погодження гонорару з такими клієнтами. На жаль, не завжди можемо безкоштовно допомагати людям.

З точки зору адвоката, як можете наразі охарактеризувати роботу нашої судової системи? Що, на Вашу думку, необхідно докорінно змінювати?

Роботу нашої судової системи можна, на мою думку, охарактеризувати як таку, що лихоманить. На жаль, незважаючи на те, що органи виконавчої та законодавчої влади постійно змінюються, слід розуміти, що судді – це досвідчені професіонали, які мають прекрасну теоретичну й практичну підготовку. Ця підготовка триває роками. А отже, їх розуміння законодавства доволі сильно відрізняється від розуміння законодавства як виконавчою, так і законодавчою гілками влади. Більш того, постійна зміна влади змінює обличчя у виконавчій і законодавчій гілці влади, проте не в судовій.

Реформа, яку провели і наразі приводять, призводить до того, що судді просто йдуть із займаних посад. Особливо це дуже негативно відобразилось на судах першої та апеляційної інстанцій. Кількості справ не зменшилось, а от кількість суддів і штат в судах – дуже сильно скоротилися. Для прикладу: ліквідували відповідним законом Окружний адміністративний суд міста Києва, а чи краще стало громадянам – питання риторичне. Я лиш згадаю про строки розгляду справ… А тому, якщо говорити, що реформа, з точки зору етимології цього слова, у першу чергу, спрямована на «покращення відповідного об’єкту змін», то насправді цього не тільки не відбулось, а по факту, як для звичайних громадян, так і для адвокатів, – просто стало гірше. Справи не слухаються роками.

Докорінно потрібно відновлювати суддівську гілку влади, реабілітувати повагу до судів. Слід здійснити набір гідних суддів чи повернути гідних суддів, які звільнились, а не здійснювати набір «потрібних» суддів для влади.

Судова гілка влади – це совість держави, а не ручний механізм впливу на неугодних опонентів. Без судового захисту від свавілля, зокрема й від державного, у країні ніколи не буде інвестицій, адже жоден інвестор не буде впевненим у їх безпеці. При цьому, наша команда не підтримує цькування і залякування суддів, публічне засудження чи висміювання суддівського корпусу. От і виходить, що закони пишуть і виконують ті, хто ніколи не мав до них відношення, а «погані та винні» лиш судді.

Чи стикалися особисто із корупцією в судовій системі? Чи легко переживаєте поразки у судах?

З корупцією не зустрічався. Хоча в багатьох випадках розумію: коли адвокатам відмовляють у задоволенні обґрунтованих клопотань чи позовах, апеляційних чи касаційних скарг – хіба це не натяки на корупцію?

Поразки переживаємо дуже просто – шляхом написання апеляційної, касаційної скарги чи аплікації до Європейського суду з прав людини.

Як навчитися емоційно абстрагуватися від негативних переживань, адже їх у роботі адвоката чимало?

Роки практики змінюють підхід до емоцій. Я вже дуже зрідка маю і проявляю емоції у справах, а якщо ви їх бачите – то це вже мої акторсько-адвокатські здібності. Негативні переживання, як свідчить практика, йдуть лиш на шкоду клієнтові, а як наслідок і самому адвокатові, тому немає сенсу переживати негатив щодо справи чи клієнта. Чи буде хірургу допомагати хвилювання, тремтіння рук і пальців при проведенні операції? Точно так і адвокату це буде лиш шкодити. Розуміння цього заспокоює.

Робота адвоката досить складна, а надто у такі нелегкі часи. Як вдається знаходити work-life balance?

Досить складно знаходити такий баланс. Я живу роботою і живу на роботі, що, очевидно, не дуже подобається моїй родині. Робота адвоката – це 24/7, постійно на телефоні, без відпусток, без планів на розмірене й комфортне життя. Втім, намагаюсь проводити разом з сімʼєю вихідні і свята.

Як любите проводити вільний час, коли такий з’являється?

Мандрую з дружиною. А щодо хобі – з моїм прізвищем очікувано, що я затятий рибалка. Також люблю кататись на мотоциклі, ходити в лазню і грати на гітарі (але у останні роки дуже рідко це роблю). Крім того, полюбляю готувати смачну їжу, а ще виробляти крафтові напої, але це вже, як то кажуть, зовсім інша історія…