“З жодними грошима не зрівняється щире «дякую» від захисника, як за консультацію, так і за зворотний зв’язок”, – Іван Кайло
/ 30 Грудня 10:40
3 хв читати
Іване, як працюється адвокатам в умовах війни? Зокрема, цікавить Ваш досвід керуючого партнера Адвокатського об’єднання.
В нашому об’єднані, де я є засновником та керівником, працює 12 професійних юристів, з яких 10 адвокатів.
Найцінніше в АО – це працівники, а враховуючи сьогодення, знайти професійних адвокатів не так і легко.
Нещодавно прочитав статистику: в Україні зареєстровано 66500 адвокатів та ще 33142 юридичні особи з видом діяльності «юридичні послуги (КВЕД 69.10).
Можемо собі уявити, наскільки насичений ринок юридичними та адвокатськими послугами. Тому, звичайно, конкуренція доволі велика. І це нормально, бо в такому разі повинна покращитись якість надання юридичних послуг. Звичайно, якість може бути тільки тоді, коли адвокатами працюють досвідчені юристи, якими є всі без винятку адвокати в нашій українській адвокатській спільноті.
Професіоналізм адвокатів об’єднання, з яким я маю честь працювати, – в тому, що всі мають колосальний досвід роботи в правоохоронних органах (слідчими поліції, прокурорами) зі стажем роботи від 10 до 25 років. І це дуже позитивно відображається на якісному наданні адвокатських послуг.
Адвокати розуміють і знають специфіку роботи правоохоронних органів, що дає можливість правильно скласти відповідний план захисту, щоб добитись законного, справедливого захисту та результату для клієнта. І таких результатів у нашому об’єднанні немало, зокрема і виправдувальні вироки та закриття кримінальних проваджень. Наші результати роботи можна побачити в соцмережах (Фейсбук та інші).
З початку повномасштабного вторгнення рф, звісно, робота об’єднання спершу трохи призупинилась, як і багатьох інших колег. Втім, оговтавшись від перших тижнів і місяців, ми знайшли у собі сили та поступово у 2022 році відновили роботу. Цьому сприяли і запити нових клієнтів, і активізація роботи правоохоронних органів та необхідність працювати, надавати якісні юридичні послуги, а відповідно – сплачувати податки та підтримувати ЗСУ.
Наші адвокати у перші місяці війни були також долучені до благодійної, волонтерської роботи, потім поступово повернулись до адвокатської діяльності. Робота спочатку відновлювалась в онлайн-режимі, адже ще не всі могли повернутись на робочі місця, але це не завадило працювати повноцінно та якісно забезпечувати належну правничу допомогу громадянам.
У травні 2022 року я прийняв рішення мобілізуватись в ЗСУ для захисту нашої держави. Проходячи військову службу, вже не міг виконувати обов’язки адвоката та керівника, але робота АО «Лідер Права» продовжувалась і за моєї відсутності. За потреби спілкувалися з колегами в онлайн-режимі.
В такий важкий час нам вдалось зберегти колектив, наверстати темп роботи об’єднання. А після мого звільнення із ЗСУ в листопаді 2023 року АО запрацювало в повну силу. Основним викликом та завданням для мене було зберегти колектив, забезпечити максимум роботи, адже йдеться про добробут сімей моїх колег, окрім того, сплачені податки – це допомога ЗСУ.
Завдяки наполегливій праці маємо хороші результати, а основне – подяку і шану від наших клієнтів.
З якими проблемами до Вашого АО найчастіше звертаються клієнти?
Війна внесла багато коректив, зркрема і в юридичний бізнес. Ми займаємось переважно кримінальною практикою, але є багато кейсів й у інших практиках.
Ми всі бачимо та читаємо у ЗМІ про показники роботи правоохоронних органів, про їх активну роботу по розкриттю та розслідуванню резонансних злочинів, проведення слідчих та процесуальних дій, зокрема обшуків, затримань, оголошення підозр у різних сферах діяльності. Інколи така активність сприймається громадянами та бізнесом як тиск. Така позиція неодноразово була виказана на різних публічних майданчиках, форумах тощо.
На сьогодні маємо багато звернень щодо участі в проведені обшуків, кейси щодо службової діяльності, щодо захисту військовослужбовців та їх сімей, військові злочини та багато іншого. Супроводжуємо та надаємо правничу допомогу потерпілим у різних категоріях кримінальних проваджень. Насправді, різноманітних питань дуже багато, в одному інтерв’ю все не розповісти.
Виклики сьогодення змушують нас перелаштуватись та інколи займатись практикою, якою раніше не займались. Зокрема, це військові злочини та все, що пов’язано із війною.
З точки зору адвоката – як можете наразі охарактеризувати роботу судової системи України?
Судова система, як і правоохоронна, а також як і адвокатура, в умовах сьогодення змушена трохи переглянути свою роботу. Але виключно в рамках діючого законодавства.
Сьогодні судді мають великі виклики, як на мене, такого навантаження у них ще не було. Збільшення злочинів, надходження справ різних категорій та відсутність необхідної кількості суддів впливає на якість судочинства. Ми знаємо, що суддів катастрофічно не вистачає, штати не заповнені майже у всіх судах. Радує, що запрацювала ВРП, призначаються нові судді.
Якщо трохи конкретніше, то мене як адвоката турбує те, що слідчі судді ще не в повній мірі виконують свою функцію – судового контролю (ст.3 КПК України) при провадженні досудового слідства. Інколи складається враження, що слідчий суддя не заглиблюється у ситуацію, і просто задовольняє клопотання органу досудового слідства (мовляв, вони просять, тож нехай займаються).
На сьогодні ще не в повній мірі працює норма щодо права сторони захисту збирати докази та надавати органу досудового розслідування. Слідчими та прокурорами не в повній мірі виконуються вимоги ст.9 КПК України в частині обов’язку збирання доказів невинуватості особи. Вони чомусь вважають, що то їх право, а не обов’язок, і тому дуже часто та багато відмовляють захисту у клопотаннях щодо проведення тих чи інших слідчих процесуальних дій.
Використовуючи своє право на оскарження дій та рішень слідчого, прокурора ми звертаємось до слідчих суддів. По-перше, щоб захистити свої права, а зокрема, право на збирання доказів у кримінальному проваджені. По-друге, щоб змусити слідчих прокурорів об’єктивно та повно провести досудове слідство.
Дуже часто слідчі судді не бажають заглиблюватися у суть клопотання і відмовляють, мотивуючи тим, що цим має займатися орган досудового слідства. Але такі рішення позбавляють нас можливості зібрати докази, які можуть бути використані в суді. На мою думку, ця проблема потребує деяких змін на законодавчому рівні, зокрема до КПК.
Якщо законодавець надав право адвокатам збирати докази невинуватості підозрюваного, то чому нас обмежують у цьому слідчі, прокурори та слідчі судді?
Вважаю, треба чітко прописати в КПК, що обґрунтоване клопотання адвоката має бути задоволене, а слідчого, прокурора зобов’язано провести процесуальні слідчі дії.
На практиці я часто запитую слідчого чи прокурора, чому він не задовольняє клопотання щодо допиту свідків, витребування документів чи призначення експертиз та не виконує вимоги ст.9 КПК України. Відповідь банальна – «нам це не потрібно». Тому, щоб інколи прокурори та слідчі не плутали право з обов’язком, потрібно чітко усе прописати в КПК України.
Наведу ситуацію з практики. В одному із проваджень, яке розслідувало ГСУ ДБР, адвокати щодня писали обґрунтовані клопотання слідчому та прокурору, які їм відмовляли, а скарги до слідчого судді дали свої результати та були задоволені. Це дало можливість об’єктивно зібрати виправдувальні докази невинуватості підозрюваного, в подальшому відбулося скасування судом підозри та закриття Офісом Генерального прокурора кримінального провадження. Нагадаю, що за нашими результатами можна спостерігати на інтернет-сторінках.
Отже, інститут слідчих суддів має важливу роль у захисті прав підозрюваного, обвинуваченого. А належний судовий контроль дасть можливість не направляти обвинувальні акти до суду, де явно видно перспективу виправдувального вироку. Це має економити час, сили, кошти на довгі судові процеси, а основне – дасть можливість не порушувати права громадянина.
Чи звертаються до Вас по допомогу переселенці чи тимчасово переміщені громадяни?
Так, але дуже рідко, і в основному за усними консультаціями. На сьогодні законодавець чітко регламентував порядок дій такої категорії громадян. Велику роль відіграють сервісні центри, додаток «Дія», куди громадяни самі звертаються і їм надають належну правову допомогу.
Майже у всіх АО сьогодні є справи pro bono. Чи розглядаєте такі справи?
Безумовно, зараз важливо брати участь у благодійній діяльності, допомагати переселенцям, ЗСУ та іншим військовослужбовцям. Таким чином кожен робить свій внесок у перемогу над ворогом. Адвокатська спільнота також долучається до допомоги, наш внесок – це надавати безкоштовно правничу допомогу тим, хто її потребує і знаходиться в скрутному становищі через воєнні дії.
Тому, звісно, наше об’єднання бере активну участь у такій допомозі. Ми підписали декілька меморандумів про співпрацю з благодійними фондами.
Зокрема, ми співпрацюємо із реабілітаційним центром на Київщині, адже при проходженні фізичної та психологічної реабілітації у наших військових виникає багато юридичних питань. Ми вже провели декілька безкоштовних юридичних консультацій в цьому реабілітаційному центрі. Перед цим ми розробили анкету більш ніж з десятком питань – і військові поставили усі ці питання. Тут став у нагоді мій досвід служби в ЗСУ, завдяки якому я розумію, що може турбувати наших захисників. Шестеро адвокатів нашого АО протягом майже трьох годин надавали консультації майже 100 бійцям.
Таке спілкування цінне не лише для військових, яких вислухали та про яких потурбувалися, а й для нас. У нас на меті було не просто поговорити та піти – ми здійснили юридичний аналіз та прописали рекомендації для вирішення проблем. На всі питання, які поставили військові, ми відповіли в письмовій формі та відправили запитувачам. Повірте, з жодними грошима не зрівняється щире «дякую» від захисника, як за консультацію, так і за зворотний зв’язок, адже нам писали, мовляв, ми думали, що ви прийдете, поговорите і все.
З цього висновок: нашим бійцям потрібна людська увага та турбота. Ми як адвокати можемо допомогти нашими правильними юридичними порадами та рекомендаціями. На сьогодні деяким хлопцям нам вже вдалось допомогти, інші запити в процесі.
Ми із задоволенням здійснюємо правничу допомогу pro bono. І теж розповідаємо про це на нашій Фейсбук-сторінці.
З якими питаннями звертаються військовослужбовці та їх родини?
Провівши декілька зустрічей із нашими захисниками, ми виокремили основні питання та проблеми, які їх турбують:
призов/мобілізація до Збройних сил України;
виплати грошового забезпечення (заробітна плата);
отримання виплати у зв’язку з пораненням;
отримання виплат родиною військовослужбовця;
отримання відпустки;
отримання статусу/посвідчення Учасника бойових дій;
звільнення зі Збройних сил України за станом здоров’я;
звільнення зі Збройних сил України за сімейними обставинами;
звільнення зі Збройних сил України у зв’язку із закінченням контракту (для осіб які не досягли мобілізаційного віку);
відповідальність за самовільне залишення частини;
питання, не пов’язані із проходженням військової у служби в Збройних силах України, та інші питання.
На перший погляд, все просто і зрозуміло, адже все прописано у відповідних законах та нормативних документах. Однак, ми маємо великі труднощі щодо отримання відповідної інформації та документів з військових частин. Так, іде війна, ми прекрасно розуміємо, що не всі наші запити та листи доходять до адресатів, і це ускладнює роботу, перекладає основний тягар на самого військового, який, перебуваючи у військовій частині, сам повинен отримати документи.
Чесно кажучи, половини із цих проблемних питань могло б і не бути, якби керівництво частин та відповідні юридичні підрозділи виконували свої функції. Ми з повагою ставимось до їх зайнятості, але треба пам’ятати про права військовослужбовців. Виключно монотонна та щоденна робота адвокатів, підготовка та направлення запитів, зокрема через МОУ, дає свої результати. Пристосовуємося до реалій та плідно працюємо!
Іван Кайло
Керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Лідер права», доктор юридичних наук, професор кафедри кримінального права та процесу, проректор з наукової роботи Київського університету права НАНУ