Зоя Ярош: «Затребуваність серед клієнтів є критерієм успішності адвоката»
/ 16 Листопада 20:58
3 хв читати
– Зою, як змінилося Ваше життя з того часу, як Ви очолили ААУ?
– Я б не сказала, що моє життя змінилось. Змінились мої функції як члена Асоціації, адже я в ААУ досить давно. Спочатку зацікавилась організацією, відвідувала її заходи, обговорення, дискусії. Згодом захотілось поділитись власним досвідом та перевірити організаторські здібності, тому я очолила комітет ААУ з земельного права. Потім стала членом правління, віце-президентом Асоціації.
Такий шлях не можна назвати кар’єрою, оскільки президент ААУ – не посада в класичному розумінні. Шлях в ААУ – це шлях бажання та готовності віддати частину свого часу та зусиль на реалізацію спільних задач адвокатури, а також оцінка таких зусиль колегами. Від часу обрання мене президентом ААУ стало більше організаційної роботи, зустрічей. Але я продовжую займаюсь адвокатською практикою, є керуючим партнером Адвокатського об’єднання «Маршаллер і партнери».
Головним моїм завданням на посаді президента ААУ стало утриматися на позиціях саме професійної асоціації, надавати допомогу та підтримку адвокатам. Така допомога полягає як в захисті адвокатів при здійсненні ними своїх професійних обов’язків, так і в поглибленні юридичних знань. Дуже велику частку займає організація професійних заходів, форумів, семінарів, реалізація ініціатив адвокатів, в тому числі законодавчих.
– Якщо би Ви не стали адвокатом, то ким могли би?
– Мені важко сказати, чим би я могла займатись іншим, окрім адвокатури, так як ще у школі мріяла стати адвокатом, і навіть думки не допускала, що можу займатися чимось іншим. Тому наполегливо йшла до своєї мрії.
Але, якщо подумати, то незалежно від професійної належності, все одно б намагалась реалізуватись ще й у якійсь відповідній громадській професійній організації, що займається цільовими проектами. Такі організації забезпечують спілкування, обмін досвідом. Для мене є цікавою діяльність, спрямована на поліпшення життя людей, але обов’язково, щоб було видно кінцевий результат. Діяльність без можливості отримати і побачити заплановану та передбачувану ціль для мене не має ніякого сенсу.
– Розкрийте секрет популярності адвоката. Які складові формули успіху – резонансні справи, особиста харизма, легка скандальність?
– Популярність адвоката, перш за все, базується на глибинному знанні права, все інше – похідне. При відсутності ґрунтовної освіти та розуміння принципів права усілякі інші чинники не спрацюють.
Так, успішність адвоката, безумовно, залежить від вміння бути переконливим, вміти чітко висловлювати та доносити свою думку. Однак, якщо вдуматись в поняття «популярність адвоката», то треба чесно відповісти на питання: популярність серед кого? Якщо серед клієнтів, то більш коректно вживання терміну «затребуваність». І саме затребуваність серед клієнтів є критерієм успішності адвоката.
Звичайно, харизма не завадить будь якій людині, будь якого фаху, а не тільки адвокату. З харизматичними людьми завжди приємно та цікаво спілкуватись, це такий приємний бонус до особистості, однак, це далеко не головне. Що ж до «легкої скандальності» адвоката, то в деяких випадках це аж ніяк не допомагає у вирішенні та представництві інтересів клієнта, а в професійній сфері саме це головне.
У деяких справах, з урахуванням невизначеності нашого законодавства, різних взаємовиключних інтересів політичних сил, зайва увага не допомагає ґрунтовному та справедливому вирішенню справи. Я знаю декількох дійсно талановитих адвокатів, що створюють видатні прецеденти в сучасній юриспруденції, і які ніяким чином ніде не намагаються бути зірками шоу під назвою «Українська юриспруденція».
– У сфері якого права найбільше любите працювати?
– Мені до вподоби господарське право – як комерційні договори, так і господарський процес. Працюючи в такій спеціалізації, необхідно мати ґрунтовні знання в міжнародному приватному праві, оподаткуванні, митному праві, валютному законодавстві, праві інтелектуальної власності, специфічному регуляторному праві залежно від виду діяльності клієнта тощо. Тобто, необхідно повсякчас розвиватись і відслідковувати усі актуальні зміни, адже не буває у договорі не важливих деталей.
Найбільший драйв для кожного адвоката – це перемога у суді, особливо якщо тобі вдалось створити прецедент після кропіткої роботи, доведення своєї позиції, застосування аналогії права чи закону, тлумачення норм, які були врешті прийняті судом. Кожне з таких рішень є знаковим для мене та моєю особистою гордістю. Саме через такі справи та моменти я люблю адвокатську працю, адже в нашій професії, насправді, ніколи не буває сумно.
– Як Ви оцінюєте законодавчі спроби реформувати адвокатуру?
– Тема реформи адвокатури в розрізі судової реформи та з огляду на неспокій в самому адвокатському середовищі є як ніколи актуальною та гострою. Останнім часом юридичну спільноту сколихнули звістки про актуалізацію реформи адвокатури після подання до Верховної Ради Президентом України законопроекту № 9055, після чого з’явилось декілька альтернативних законопроектів. Після цього навіть соціальними мережами ширяться флешмоби «стоп9055» та «я підтримую 9055», ідуть обговорення.
Я входила до складу Робочої групи з питань реформування адвокатури – як представник Асоціації адвокатів України. Процес роботи був тривалим та складним, обговорювались різні концепції та пропозиції, не з усіх питань думки співпадали, розгортались скандали, відбувалась певна пропаганда і дезінформація у ЗМІ.
На мою думку, найважливішим в новій редакції закону має стати гарантування прав адвокатів, механізми їх захисту та реалізації, гарантії адвокатської діяльності. Адже без цього неможливо повною мірою захищати права клієнта. Слід пам’ятати, що кожне покращення прав чи гарантій адвоката – це, перш за все, захист прав його клієнта.
Щодо розширення професійних прав та гарантій адвокатів пропонуються основні концепти, а саме – під час здійснення адвокатської діяльності адвокат повинен мати право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, Правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, в тому числі:
– мати ідентифікований безоплатний доступ до всіх державних реєстрів, в т.ч. ЄРДР та автоматизованої системи документообігу суду;
– мати безперешкодний доступ до приміщень у будь-який час, якщо в цих приміщеннях перебуває клієнт;
– збирати докази будь-якими не забороненими законом засобами.
Звичайно, реалізація прав неможлива без належного забезпечення гарантій адвокатської діяльності, тому професійні права, честь і гідність адвоката мають гарантуватися, в тому числі, наступним чином:
– забороною будь-якого втручання і перешкоди здійсненню адвокатської діяльності;
– забороною проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності;
– слідчі дії, в т.ч. негласні, щодо адвоката можуть здійснюватися відносно адвоката лише в межах кримінального провадження, в якому адвокату вручено підозру у вчиненні злочину, і виключно на підставі ухвали слідчого судді апеляційного суду;
– недопустимість доказів, наданих правоохоронними органами, якщо такі докази містять вилучену у адвоката адвокатську таємницю;
– забороною огляду та обшуку житлового або робочого приміщення адвоката у зв’язку із адвокатською діяльністю;
– забороною збирання інформації в будь-якій формі та у будь-який спосіб щодо спілкування, листування, інших комунікацій (в тому числі з використанням засобів зв’язку) адвоката, помічника адвоката з клієнтом, адвоката з помічником адвоката, а також втручання у такі комунікації;
– забороною притягати до кримінальної чи іншої відповідальності адвоката або погрожувати застосуванням відповідальності у зв’язку із здійсненням ним адвокатської діяльності згідно із законом тощо.
Необхідною умовою реалізації гарантій адвокатської діяльності є чітке законодавче визначення адвокатської таємниці, з метою гарантування її захисту.
Такі зміни я вважаю давно очікуваними, адже випадки порушення прав адвокатів, на жаль, є непоодинокими та відбуваються у всіх регіонах України, про що ми збирали статистику. Важливо, що навколо саме таких змін відсутні будь-які суперечки у адвокатському середовищі.