Абрамович почав переводити бізнес до росії
/ 27 Травня 2025 14:42

3 хв читати
Російський мільярдер Роман Абрамович після трьох років численних санкцій зважився на переведення свого останнього активу до росії. Мова про структури металургійного холдингу “Євраз”, зареєстровані в Люксембурзі та Великій Британії — Evraz Group S.A. та Evraz plc, — ймовірно, перейдуть до російського АТ “Євраз КГЗК”, – передає The Moscow Times.
Саме ця компанія подала позов до Арбітражного суду Москви на 200 млрд рублів проти Evraz Group S.A. і Evraz plc. Засідання відбуваються у закритому режимі.
Пакетом акцій у “Євраз КГЗК” володіє “Євраз НТМК”, яку на сайті вказано як дочірню структуру Evraz plc. Станом на кінець 2021 року Роман Абрамович контролював 28,64% акцій Evraz plc. У 2022 році як він, так і компанія потрапили під санкції Великої Британії, після чого її лістинг на Лондонській фондовій біржі зупинили.
Металургійні потужності групи “Євраз” становлять 12,1 млн тонн сталі на рік, потужності з видобутку залізної руди — 69 млн тонн, ванадію — 8 млн тонн, з планами збільшити їх ще на 12 млн тонн. Виручка за 2024 рік зменшилася на 7% — до $7,19 млрд.
У компанії підтвердили, що суперечка пов’язана з внутрішньогруповою заборгованістю. За словами представника “Євраза”, закордонні компанії дотримуються санкційного режиму, що негативно впливає на російські структури: вони не отримують доходу з валютних операцій та ризикують отримати штрафи.
Як зазначають експерти, позов може бути підготовчим етапом до редоміциляція або передачі активів у росію. Ще одним підтвердженням цього є включення “Євраз НТМК” до переліку економічно значущих організацій, що дозволяє через суд призупинити корпоративні права іноземних холдингових компаній.
Разом з тим, такий механізм є формою державного втручання, а подання самостійного позову дозволяє компанії контролювати процес, прискорити його та зберегти конфіденційність.
Втім, більшість аналітиків вважають, що головна мета позову — реструктуризація володіння активами “Євраза” в росії.
Через суд було припинено корпоративні права кіпрської ABH Financial, яка контролювала Альфа-банк. Його основними власниками були Петро Авен, Михайло Фрідман та Андрій Косогов. Косогов у березні 2023 року викупив акції в Авена та Фрідмана, а володіти банком стало російське акціонерне товариство “АБ Холдинг”. Схожу процедуру провели щодо ще одного активу Альфа-груп — рітейлера X5 Group і “Русагро”, що належить Вадиму Мошковичу. Обидві компанії також перебралися з Кіпру.
Проте, Мошковичу спроба залишити Кіпр не допомогла покращити відносини з владою рф — його заарештували у березні 2025 року за звинуваченням у шахрайстві в особливо великому розмірі та хабарі.
Без автора