Чи декларується держдопомога за зруйноване житло?
/ 25 Лютого 2026 12:55
2 хв читати
Програми «єВідновлення» та «єОселя» — це державні ініціативи для підтримки українців, чиє житло було пошкоджене або знищене внаслідок російської агресії. Водночас у декларантів нерідко виникають запитання щодо того, чи підлягає отримана допомога або пільгові умови за цими програмами декларуванню та як правильно відобразити їх у декларації.
НАЗК роз’яснює це детально.
У межах програми «єВідновлення» держава надає компенсацію для проведення ремонту та за проведений ремонт.
Компенсація за знищене житло за програмою надається для придбання або будівництва нового.
Такий вид державної допомоги є доходом. Це означає, що його необхідно відобразити у декларації в розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки». Джерелом доходу зазначається Міністерство розвитку громад та територій України, код ЄДРПОУ 37472062.
Крім того, в разі наявності підстав для подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані (ПСЗ), декларант має подати його.
Програма «єОселя» надає можливість отримати пільгові іпотечні кредити зі ставками 3% або 7% для придбання житла в новобудовах чи на вторинному ринку.
«єОселя» дозволяє придбати житло або майнові права:
- з процентною ставкою 7% без жодних компенсацій;
- з процентною ставкою 7% з компенсаціями, в якій Українська фінансова житлова компанія (Укрфінжитло) компенсує 4% процентної ставки за іпотечними кредитами.
Окрім Укрфінжитла, в програмі можуть брати участь інші суб’єкти – органи місцевого самоврядування, роботодавці тощо, які за рахунок місцевих бюджетів або коштів роботодавців можуть компенсувати початковий внесок за кредитом та/або частину процентної ставки в розмірі 3%.
Компенсація процентної ставки у розмірі 4% та/або у розмірі 3% є доходом. Він підлягає відображенню у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації. Джерелом доходу є Укрфінжитло (код ЄДРПОУ 44098710) та/або інші заінтересовані сторони відповідно.
Перший (початковий) внесок за кредитом від заінтересованої сторони також підлягає відображенню в декларації у зазначеному вище розділі. Джерелом доходу в такому випадку зазначається сторона, яка здійснює компенсацію.
Крім того, відомості про участь декларанта у програмі «єОселя» відображається в інших відповідних розділах декларації (об’єкт нерухомості/об’єкт незавершеного будівництва, фінансове зобов’язання, видатки та/або правочини).
У разі наявності обов’язку подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані (ПСЗ), декларант має повідомити про дохід, придбане в межах програми житло та видатки на його придбання.
Без автора