Депутати міркують, як підвищити прожитковий мінімум
/ 16 Липня 2025 09:50

2 хв читати
У Комітеті ВР з питань правової політики опрацьовуються законопроекти щодо створення передумов для підвищення розміру прожиткового мінімуму.
11 липня 2025 року народними депутатами України Стефанчуком Р.О., Корнієнком О.С. та іншими подано:
- законопроект № 13467 про внесення змін до Закону «Про судоустрій і статус суддів» щодо створення передумов для підвищення розміру прожиткового мінімуму;
- законопроект № 13469 про внесення змін щодо врегулювання питань формування прожиткового мінімуму та створення передумов для його підвищення.
Метою законопроекту № 13467 є забезпечення якісного переформатування підходів до визначення розміру посадових окладів суддів і посадових осіб системи правосуддя на основі більш стабільної, обґрунтованої та прозорої розрахункової величини, що не пов’язана із соціальним стандартом прожиткового мінімуму. Запровадження базової (орудної) величини як розрахункового інструменту для визначення розмірів посадових окладів має на меті відв’язати розмір оплати праці працівників судової системи від прожиткового мінімуму, що за своїм призначенням є винятково соціальним стандартом.
Метою ж законопроекту №13469 є розмежування соціального і фінансово-розрахункового значення прожиткового мінімуму шляхом запровадження чітко визначеної ставки як нової одиниці розрахунку штрафів і зборів.
Автори законопроектів пропонують внести відповідні зміни до Господарського та Цивільного процесуальних кодексів України, Кодексу адміністративного судочинства України, законів України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про Державний земельний кадастр», «Про адміністративні послуги», «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», «Про медіа».
Обидва законопроекти безпосередньо пов’язані із законопроектом № 13466 щодо створення передумов для підвищення розміру прожиткового мінімуму, яким запропоновано замінити використання прожиткового мінімуму на базову (орудну) величину для визначення розмірів посадових окладів працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, органів місцевого самоврядування, державних службовців, працівників і посадових осіб державних органів, на яких не поширюється дія Закону «Про державну службу», перелік яких визначено частиною третьою статті 3 Закону «Про державну службу». Розмір базової (орудної) величини для визначення розмірів посадових окладів має встановлюватись у законі про Державний бюджет України на відповідний рік за поданням Кабінету Міністрів України.
Набрання чинності зазначених законодавчих ініціатив передбачається з 1 січня 2026 року.