Дозвіл на розміщення базових станцій за 25 днів: постанова уряду
/ 16 Травня 2025 14:12
2 хв читати
Уряд прийняв постанову, спрямовану на швидшу побудову мереж мобільного звʼязку.
На час воєнного стану діятиме спрощений порядок установлення базових станцій. Це допоможе операторам мобільного звʼязку розширювати покриття по всій Україні, особливо вздовж доріг, у селах, та відновлювати зв’язок на деокупованих територіях.
Раніше, щоб отримати погодження на будівництво чи розміщення базової станції на державному чи комунальному майні — земельній ділянці або об’єкті, — оператор витрачав від 6 місяців до 2 років. Для ділянок це була тривала процедура відведення — іноді 1,5–2 роки, а для майна — аукціон тривалістю 6 місяців. Постанова змінює підхід: тепер дозвіл на розміщення базової станції можна отримати за 15–25 днів. Процедури, необхідні для укладення договору оренди майна або земельної ділянки, зокрема розроблення проєкту землеустрою, його затвердження чи підготовка до аукціону, здійснюватимуть паралельно.
Що зміниться:
- на об’єктах державного та комунального майна — дозвіл на розміщення за 15 робочих днів замість 6 місяців;
- на державних та комунальних земельних ділянках — дозвіл на розміщення за 25 робочих днів замість 1,5 року;
- пришвидшене розгортання мереж по всій Україні, включно з автошляхами, віддаленими та деокупованими територіями.
Однак ці зміни не залишають без уваги захист інтересів держави та місцевих громад. Оператори мають укласти договори оренди чи сервітуту протягом дії воєнного стану та 24 місяців після. Якщо цього не відбудеться, базові станції підлягають демонтажу.
Для запобігання зловживанням введені чіткі обмеження:
- площа ділянки не повинна перевищувати 0,05 га;
- забороняється використовувати особливо цінні землі для цих цілей;
- до укладення договору оператори сплачують плату, рівну орендній, що приносить додаткові надходження в місцеві та державний бюджети.
Зі свого боку, за умовами ліцензій від листопаду 2024 року оператори мобільного звʼязку зобов’язані забезпечити 4G:
- за рік — у містах і селах з населенням 2 000+ людей (90% населення України);
- за 16 місяців — на міжнародних і за 24 місяці — на національних автошляхах;
- за 6 місяців — відновити зв’язок на деокупованих територіях.
Щоб виконати такі зобовʼязання, необхідні тисячі нових телеком-об’єктів по всій країні — і операторам потрібно діяти швидко.
Постанову розроблено на виконання Закону України «Про електронні комунікації», який зобов’язує Кабінет Міністрів визначити порядок розміщення мереж під час воєнного стану. Такий підхід надзвичайно важливий, оскільки забезпечення зв’язку в умовах війни стає життєво необхідним для безпеки й стабільності населення.
Без автора