Головне про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації
/ 25 Грудня 16:26
4 хв читати
Зміни до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» набули чинності 18 травня 2024 року. Постановою КМУ від 16 травня 2024 року № 560 було затверджено «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі – Порядок), який також визначає порядок надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення.
На практиці Постанова містить низку недоліків, але механізми, які запроваджені нею, фактично визначили чіткий порядок отримання відстрочки від мобілізації та обмежили перелік необхідних для цього документів, що є набагато ефективнішим. Основними позитивними новелами став п. 63, а саме право осіб, що звернулися за відстрочкою, не проходити ВЛК та не бути мобілізованими до закінчення процесу розгляду даної заяви.
На сьогодні порядок відстрочки від мобілізації виглядає наступним чином.
Для розгляду питань надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) ТЦК та СП (відокремлених відділах) утворюються комісії у складі:
голова комісії — керівник районного (міського) ТЦК та СП (відокремленого відділу);
члени комісії — представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров’я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
У Додатку 5 до Порядку зазначений чіткий перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Дуже важливо, що ТЦК та СП не мають права вимагати від військовозобов’язаного будь-які додаткові документи, не визначені Додатком 5.
У разі наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, військовозобов’язані особисто подають (надсилають) на ім’я голови комісії районного (міського) ТЦК та СП або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4 Порядку, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з Додатком 5.
Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації. В розумінні чинного законодавства вираз «засвідчені в установленому порядку» означає нотаріальне засвідчення документів, засвідчення копії документів органом, що їх видав, чи власноручне їх затвердження написом «копія з оригіналом вірна або згідно з оригіналом ПІБ, дата, підпис».
Комісія вивчає отриману заяву та підтверджуючі документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов’язана розглянути отриману на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом 7 (семи) днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки – за формою, визначеною у Додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови – за формою, визначеною у Додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Цікавим є той факт, що до ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановленої Указом Президента України.
У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відбувається повторно, шляхом повторного звернення військовозобов’язаного за відстрочкою з новою заявою та новим пакетом документів до відповідного ТЦК та СП. Таке повторне звернення з заявою не потрібне особам, які мають право на відстрочку з підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Таке продовження відстрочки здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів шляхом здійснення запиту в додатку Резерв +.
У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів ТЦК та СП повідомляє про необхідність надання відповідних підтверджуючих документів.
Необхідно також зазначити, що військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) ТЦК та СП з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Ілля Огороднік,
Адвокат, член Комітету з кримінального права та процесу при Раді адвокатів Одеської області
Без автора