Гроші на авто за підписання контракту з ЗСУ: чи діє обіцянка держави?

post-img

15 хв читати

Українська влада мотивує громадян вступати до лав Збройних сил України у кілька способів: як через посилення покарання за ухилення від призову, так і матеріальними стимулами. Одним з таких є виплата  150 тисяч гривень контрактникам на придбання автотранспорту. Як отримати обіцяні кошти військовослужбовцям, розповіли у громадській приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у місті Херсоні, що діє на базі Благодійної організації Фонд милосердя та здоров’я. 

У квітні 2024 року законотворці проголосували за Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» 3633-IX від 11.04.2024. Цей документ вносить низку змін до законодавства про мобілізацію. Зокрема доповнює статтю 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». У ній з’являється пункт, який передбачає, що військовослужбовці – контрактники мають право протягом трьох місяців з дати укладання контракту отримати сертифікат на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тисяч гривень в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п.16).

Сертифікат на купівлю транспортного засобу видається лише один раз.

Прикінцевими та перехідними положеннями Закону визначено, що Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня його опублікування (норма вступила в законну силу 18.05.2024 року), приймає нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та у тримісячний строк з дня опублікування Закону приводить свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом. Оскільки інформації про прийняття КМУ відповідного порядку відсутня, юристи громадської приймальні УГСПЛ у місті Херсон звернулись до державних органів за роз’ясненнями щодо цього питання. Зокрема у запиті попросили надати відповіді на такі запитання:

  • Чи розробив та ухвалив Кабінет Міністрів України порядок отримання військовослужбовцями за контрактом сертифікату на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тисяч гривень при укладанні контракту?
  • Чи втратили право на отримання сертифікату ті військовослужбовці, у яких сплинув 3 місячний строк з моменту укладання контракту. При цьому у цей період не було прийнято Кабінетом Міністрів України порядок отримання сертифікату на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тисяч гривень.
  • Повідомити чи закладено у бюджетному 2024 році кошти на видачу військовослужбовцям за контрактом сертифікату на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тисяч гривень при укладанні контракту.

Також юристи поставили низку питань щодо деталізації алгоритму дій військовослужбовців.

Департамент соціального захисту Міністерства оборони України у відповіді від 01.10.2024 року, зазначив, що відповідно до Плану організації підготовки проєктів актів та виконання інших завдань, необхідних для реалізації Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633 державним органом, відповідальним за підготовку відповідного нормативно-правового акта, визначено Міністерство фінансів України.

«Проект відповідного акта Мінфіном надіслано 21.09.2024 на погодження до заінтересованих органів державної влади, у тому числі й до Міноборони.

Наразі Міноборони опрацьовуються пропозиції та зауваження до зазначеного проекту акта (станом на початок жовтня 2024 року),» – йдеться у відповіді на запит юристів УГСПЛ.

Управління Цивільно-Військового співробітництва Генерального штабу Збройних сил України у відповіді від 10.10.2024 року повідомило, що на Кабінет Міністрів України покладено обов’язок розробити порядок (механізм) отримання та використання сертифікатів.

Кабінет Міністрів України на заяву від 19.09.2024 року на момент публікації цього матеріалу не відповів.

Попри те, що з початку дії норми закону, що  гарантує контрактникам право на сертифікат  у 150 тисяч гривень для придбання авто,  минуло півроку, військовослужбовці позбавлені реальної можливості їх отримати.  Кабінет Міністрів України, а саме  Міністерство фінансів України, у порушення строків не розробило та не втілило у життя відповідний порядок /механізм.  Але відповідно до отриманих відповідей, можна зробити висновок, що робота в цьому напрямку ведеться і, можливо, перебуває на фінальному етапі.

На жаль юристи УГСПЛ не отримали чіткоївідповіді, щодо тих військовослужбовців, у яких сплинув 3 місячний строк з моменту укладання контракту, а КМУ не ухвалив за цей час порядок отримання сертифікату на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тисяч гривень. Якщо це питання не буде «врегульоване» порядком, що розробляється, то цим потенційно можуть скористатись чиновники, аби відмовляти військовослужбовцями у сертифікатах.  За такого розвитку подій військовослужбовцям краще звернутися  до суду, аби домогтись обіцяного державою. Але на даний момент невідомо чи є фінансовий ресурс на втілення цієї ініціативи. Оскільки у запитах чиновники не відповіли на це запитання.

Дана діяльність реалізується в рамках проекту «Справедливість для жертв російської війни в Україні», який впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини у партнерстві з Міністерством оборони України та фінансується Посольством Нідерландів в Україні. 

Без автора