Мін’юст запустив розробку Національної програми адаптації законодавства до права ЄС
/ 9 Травня 2025 10:56

2 хв читати
8 травня, у Києві стартувала дводенна роз’яснювальна нарада, присвячена розробці Національної програми адаптації законодавства України до права Європейського Союзу (acquis ЄС).
Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністр юстиції України Ольга Стефанішина запустила процес роботи над Національною програмою адаптації законодавства до прав ЄС, відкривши захід.
«Це наша перша велика зустріч щодо документа, який ляже в основу всього процесу членства України в ЄС. Ми обрали підхід, за якого програма адаптації наповнюватиметься поступово — у міру просування переговорів. Важливо, щоб усі напрацювання не лише обговорювались у робочих групах, а й були відображені в Національній програмі, адже ця робота, яку ви здійснюєте спільно з Мін’юстом та Урядом, — база для того, щоб країни-члени ЄС могли ухвалювати рішення на користь України. Саме таку роботу проходили всі держави, які ставали членами Євросоюзу. Дякую кожному, хто бере участь і несе відповідальність», — наголосила Віце-премʼєр-міністр.
Участь взяла заступник Міністра юстиції України Світлана Терещенко, представники центральних органів виконавчої влади, залучених до процесу адаптації, Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції, а також експерти міжнародних проектів технічної допомоги, зокрема керівник команди Ukraine2EU Манте Mакаускайте та фахівці інших проектів МТД. Загалом до робочої зустрічі онлайн та офлайн доєдналися понад 250 учасників.
Під час заходу Світлана Терещенко наголосила на значенні Програми як інструмента системних змін:
«Ця програма — не просто технічний документ. Це основа системної трансформації українського законодавства, що наближає нас до членства в Європейському Союзі. Вона має стати інструментом співпраці, де кожен орган влади розуміє свою роль і відповідальність», – підкреслила заступник Міністра юстиції України.
Національна програма має стати універсальним інструментом, який замінить усі попередні фрагментовані документи у сфері євроінтеграції. Її головна мета — створення цілісного, системного плану, що дозволить гармонізувати українське законодавство з правом ЄС у повному обсязі.
Програма охоплює не лише формальну транспозицію актів ЄС, але й інституційні зміни, необхідні для реальної імплементації європейських стандартів. Це дозволить Україні не просто наближатися до ЄС, а системно впроваджувати реформи в усіх сферах відповідно до acquis ЄС.
Національна програма є класичним планувальним інструментом для всіх держав-кандидатів на вступ до Європейського Союзу. У міжнародній практиці вона зазвичай іменується як NPAA – National Programme for the Adoption of the Acquis. Такий формат планування є традиційним для країн, які проходять шлях євроінтеграції.
Як підкреслили учасники, нова Національна програма — це «щоденник домашніх завдань» України на шляху до членства в Європейському Союзі, що дозволяє тримати фокус на реальних змінах, а не лише на деклараціях.
Без автора