“Нарадча кімната судді – це його власний робочий кабінет, що по суті є лише формальністю”, – Дарина Старовойтова

post-img

1 хв читати

В червні 2023 року до Верховної Ради України надійшов проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення ухвалення та проголошення судових рішень». 19 грудня 2024 року закон було прийнято, а 8 січня 2025 року Закон підписав Президент України. Набирає чинності закон через 30 днів з дня його опублікування.

Законом внесено зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», уточнено відповідні норми про те, що законом охороняється саме таємниця ухвалення судового рішення (таємниця нарадчої кімнати), а також до процесуальних кодексів: ЦПК України, ГПК України, КАС України, у яких вилучено інститут «нарадчої кімнати».

Варто зауважити, що подібні зміни до КПК України та КУпАП не внесені.
Положеннями ст. 244 ЦПК України, ст. 219 ГПК України, ст. 227 КАС України визначено, що нарадча кімната – це спеціально обладнане для ухвалення судових рішень приміщення.

Що обумовило внесення таких змін?

На практиці в багатьох судах першої інстанції, як і в деяких судах апеляційної інстанції також, відсутні спеціальні приміщення (зали) для проведення судових засідань чи виходу судді до нарадчої кімнати, судочинство проводиться безпосередньо в кабінеті судді. У таких випадках суддя оголошує про вихід до «нарадчої кімнати» для ухвалення рішення, а секретар судового засідання просить усіх учасників процесу вийти, і виходить сам. Отже, нарадча кімната судді – це його власний робочий кабінет, що по суті є лише формальністю.

Тепер після судових дебатів суд буде оголошувати про перехід до стадії ухвалення судового рішення та час його проголошення в цьому судовому засіданні. У виняткових випадках, залежно від складності справи, суд може відкласти ухвалення та проголошення судового рішення на строк не більше десяти днів з дня переходу до стадії ухвалення судового рішення, оголосивши дату та час його проголошення (нова редакція ст. 244 ЦПК України).

Окрім того, під час ухвалення судового рішення суддя тепер не має права обговорювати обставини та матеріали справи, застосування норм права та судову практику в цій справі, а також зміст судового рішення з іншими особами, крім складу суду, який розглядає справу (нова редакція ст. 245 ЦПК України).

Зміни дозволять спростити процес розгляду справ.

Дарина Старовойтова,

партнер, керівник цивільної практики, адвокат, медіатор АО “Verity Group”

Без автора