Нардепи знову спробують закрити доступ до інформації про нерухомість, яка допомагає журналістам фіксувати корупцію

post-img

1 хв читати

Сьогодні, 22 липня, народні депутати спробують ухвалити в цілому законопроєкт №11533, мета якого – закрити інформацію в реєстрах про обʼєкти нерухомості. Такі норми законодавства зокрема можуть зашкодити роботі журналістів розслідувачів. Автор ініціативи – “Слуга народу” Ігор Фріс.

Комітет з питань правової політики у своєму висновку рекомендував прийняти законопроєкт в цілому в редакції комітету.

Що пропонує законопроєкт? 

Комітетська редакція законопроєкту №11533 пропонує на період воєнного стану та рік після його закінчення обмежити доступ до даних про точне місцезнаходження обʼєктів нерухомості, а також до кадастрових номерів земельних ділянок, які належать будь-яким юридичним особам.

Якщо Верховна Рада ухвалить законопроєкт в редакції комітету, у реєстрі можна буде побачити лише інформацію про країну або область, де розташована нерухомість. Тобто, якщо йдеться про квартиру чи навіть будівлю у місті, то дізнатися в якому саме районі вона знаходиться – буде неможливо.

Центр протидії корупції (ЦПК) уже писав про попередню редакцію законопроєкту. Хоча зміни комітету і пропонують залишити в реєстрі трохи більше інформації про нерухомість, ніж було в першій версії, законопроєкт все одно суттєво обмежує доступ до інформації. Такі норми значно ускладнять роботу для журналістів з виявлення махінацій з нерухомістю, зокрема корупційних.

Законопроєкт також вплине і на звичайних громадян. Якщо раптом ви вирішите купити нерухомість від юридичної особи (наприклад, будівельної компанії) – зʼясувати перед купівлею чи справді вона належить такій юридичній особі буде складно.

У разі ухвалення законопроєкт полегшить життя як корупціонерам у приховуванні своїх статків через підконтрольні їм бізнес-компанії, так і може збільшити кількість шахрайств у сфері нерухомості. Жертвами останніх стануть прості громадяни, які часто за останні або навіть позичені кошти намагаються придбати своє єдине житло.

ЦПК знову закликає депутатів зняти законопроєкт №11533 з порядку денного, а Національне агентство з запобігання корупції – провести антикорупційну експертизу цього законопроєкту. 

Без автора