Податок на прибуток підприємств з 1 січня 2019 року планується замінити податком на виведений капітал. Про це йде мова у президентському законопроекті № 8557 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податку на виведений капітал», зареєстрованому в парламенті 5 липня.
При цьому законопроектом передбачається, що на 3 роки (до 31 грудня 2021 року) буде дозволено застосування податку на прибуток підприємств банками – за їх рішенням. Сума дивідендів, що виплачується за 2018 рік (а для банків, які продовжили сплату податку на прибуток підприємств після 1 січня 2019 року, за 2021 рік), не оподатковуватиметься податком на виведений капітал у межах обсягу оподаткованого прибутку, з якого раніше був сплачений податок на прибуток підприємств.
Об’єктом оподаткування податком на виведений капітал визначаються:
– операції з виведення капіталу;
– операції, прирівняні до операцій з виведення капіталу.
До операцій з виведення капіталу належатимуть виплата дивідендів на користь неплатника податку, виплата частини прибутку державними некорпоратизованими, казенними чи комунальними підприємствами, повернення внесків власнику корпоративних прав – неплатнику податку (у сумі, що перевищує вартість внеску, здійсненого засновником та/або власником до статутного капіталу такої юридичної особи) тощо.
До операцій, прирівняних до операцій з виведення капіталу, зокрема, належатимуть:
– проценти, сплачені нерезидентам – пов’язаним особам і нерезидентам, зареєстрованим у державах, що є низькоподатковими юрисдикціями;
– виплати в межах договорів страхування або перестрахування на користь страховиків-нерезидентів (в окремих випадках);
– господарські операції, визнані контрольованими за правилами трансфертного ціноутворення, якщо їх умови не відповідають принципу «простягнутої руки», в частині донарахованих сум;
– кошти та/або вартість майна, передані до статутного капіталу неплатника податку;
– кошти та/або вартість майна, виплачені у зв’язку із придбанням товарів, робіт та послуг у пов’язаних фізосіб, що застосовують спрощену систему оподаткування, і т.д.
Платниками податку на виведений капітал передбачено визначити:
– резидентів – суб’єктів господарювання – юридичних осіб, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами;
– нерезидентів – юридичних осіб, які провадять на території України визначену Податковим кодексом діяльність, та постійні представництва нерезидентів, які провадять діяльність на території України.
Ставки податку на виведений капітал:
– 15% – до операцій з виведення капіталу;
– 20% – до операцій, прирівняних до операцій з виведення капіталу (крім зазначених нижче операцій, що оподатковуються за ставкою 5%);
– 5% – до коштів, сплачених на виконання боргових зобов’язань пов’язаним особам – нерезидентам (у випадках перевищення сукупної суми боргових зобов’язань перед всіма пов’язаними особами – нерезидентами над сумою власного капіталу платника більш ніж у 3,5 раза (для фінансових установ та компаній, що провадять виключно лізингову діяльність, – більш ніж у 10 разів) або реєстрації нерезидента у державі, що є низькоподатковою юрисдикцією, застосовуватиметься ставка 20%).
Передбачено створення Реєстру платників податку на виведений капітал, дані якого оприлюднюватимуться на веб-сайті Державної фіскальної служби України. На початковому етапі (до 31 грудня 2018 року) Реєстр буде сформовано ДФС шляхом включення до нього платників податку на прибуток підприємств, зареєстрованих у контролюючих органах станом на 1 грудня 2018 року (крім банків, які прийняли рішення сплачувати податок на прибуток підприємств).
Крім того, з метою забезпечення прозорості адміністрування податку передбачається запровадження автоматизованого аналізу податкової інформації. Для цього під час здійснення з неплатником податку операцій, які є об’єктом оподаткування, в розрахункових документах платником податку зазначатиметься у встановленому Національним банком України порядку код операції. Групована за кодами операцій інформація про кошти, перераховані платником податку неплатнику податку (без ідентифікації особи – неплатника податку, з яким була здійсненна операція), надаватиметься контролюючим органам для співставлення з податковою звітністю в автоматичному режимі та відображатиметься разом з результатами порівняння в електронному кабінеті платника податку.
Суми переплат з податку на прибуток підприємств, сформовані до 1 січня 2019 року, платники податків зможуть використати в рахунок зменшення грошових зобов’язань з податку на виведений капітал або ці суми будуть повернені платникам в установленому порядку.
Читайте також: ЧОМУ БІЗНЕСУ ПОТРІБЕН ПОДАТОК НА ВИВЕДЕНИЙ КАПІТАЛ?