Посилюється захист дітей, постраждалих від насильства

1 хв читати

Закон № 4073-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі» врегульовує діяльність спеціалізованих центрів допомоги дітям, які постраждали від насильства або стали його свідками (за моделлю «Барнахус»).

Мін’юст роз’яснив основні новації Закону:

  1. Розмежування функцій органів влади у сфері протидії насильству для ефективної координації роботи та уникнення дублювання повноважень.
  2. Заборони альтернативних процесів з вирішення спорів у випадках домашнього насильства чи насильства за ознакою статі.
  3. Включення центрів «Барнахус» до переліку служб підтримки постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

Центри «Барнахус» у межах пілотного проєкту створюються в Україні з 2021 року. Наразі такі центри функціонують вже у 12 регіонах. Включення їх до переліку спеціалізованих служб підтримки дасть змогу унормувати та систематизувати роботу таких центрів, а також поширити досвід їхньої діяльності в регіонах України, які наразі не охоплені пілотним проєктом.

Мін’юст наголошує, що в умовах війни модель «Барнахус» стала критично важливою інновацією в системі захисту прав неповнолітніх. Адже центри «Барнахус» – це не просто кабінети, а унікальні міждисциплінарні заклади, які надають дитині повний спектр підтримки: від психологічної допомоги до правового супроводу. Їхня принципова відмінність – створення максимально дружнього середовища під час слідчих дій, що мінімізує додаткову травматизацію дитини.

«Це не просто документ, а реальний механізм порятунку та підтримки дітей, який забезпечує безпеку, зцілення та правосуддя для кожної дитини», – зазначив заступник Міністра юстиції України, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук.

author-img

Femida.ua

редакція Femida.ua