Практика відкриття матеріалів кримінального провадження за ст. 290 КПК: аналіз від судді ВС

1 хв читати
Секретар Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Наталія Білик ознайомила з актуальною практикою Верховного Суду щодо відкриття матеріалів кримінального провадження в порядку ст. 290 КПК України.
Про це повідомляє Судова влада.
Доповідачка наголосила, що належним підтвердженням стороною обвинувачення завершення досудового розслідування і відкриття для ознайомлення в порядку ст. 290 КПК України матеріалів досудового розслідування є або документи, що підтверджують особисте вручення відповідному учаснику кримінального провадження повідомлення про відкриття для ознайомлення матеріалів справи (зокрема, особисті розписки підозрюваного, захисника), або докази про направлення такого повідомлення на адресу, вказану для листування (постанова ККС ВС від 15 лютого 2023 року у справі № 354/1129/20).
Окрім того, Наталія Білик навела справу, в якій сторона обвинувачення стверджувала, що вручення повідомлення про закінчення досудового розслідування захиснику підозрюваного дорівнює повідомленню самого підозрюваного. З цього приводу ККС ВС виснував, що повідомлення про закінчення досудового розслідування та відкриття матеріалів кримінального провадження для ознайомлення в порядку ст. 290 КПК України є процесуальною дією, яка має прямий індивідуальний характер, тобто стосується конкретного учасника кримінального провадження, і не може делегуватися захиснику. Надання доступу до матеріалів кримінального провадження має здійснюватися всім без винятку учасникам кримінального провадження зі сторони захисту, тобто окремо підозрюваному, окремо законному представнику, окремо захиснику. Таке право кожного учасника кримінального провадження є абсолютним і може не здійснюватися виключно за їхнім волевиявленням, наприклад відмова від такого ознайомлення (постанова ККС ВС від 21 лютого 2024 року у справі № 359/7681/20).
Без автора