Правовий статус державної мови: роз’яснення Мін’юсту
/ 21 Липня 2025 08:45

2 хв читати
Міністерство юстиції України наголошує: українська мова — єдина державна мова в Україні. Її правовий статус закріплений у статті 10 Конституції України та статті 1 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Закон визначає засади функціонування української мови в усіх публічних сферах життя та зобов’язує державу забезпечувати її повноцінне використання на всій території України.
Відповідно до законодавства, державна мова є обов’язковою у діяльності діяльності органів влади, у сфері освіти, медицини, культури, транспорту, обслуговування, медіа, судочинства, війську, документообігу тощо.
Закон передбачає, що у сфері обслуговування споживачів мовою за замовчуванням є українська мова. Усі суб’єкти господарювання, незалежно від форми власності, зобов’язані обслуговувати клієнтів та надавати інформацію про товари і послуги державною мовою, у тому числі через інтернет-магазини, онлайн-каталоги, мобільні застосунки та вебсайти. Перехід на іншу мову можливий на прохання клієнта, якщо вона є прийнятною для обох сторін.
Кожен громадянин України має обов’язок володіти державною мовою. Для реалізації цього обов’язку держава гарантує безперешкодний доступ до вивчення української мови через заклади дошкільної, загальної середньої, професійної, вищої, а також неформальної освіти.
Особа, яка подає документи на отримання громадянства України, зобов’язана засвідчити відповідний рівень володіння державною мовою, що є однією з обов’язкових умов набуття громадянства відповідно до законодавства.
Контроль за дотриманням мовного законодавства здійснюється Уповноваженим із захисту державної мови. У разі порушення права на обслуговування чи отримання інформації українською мовою громадяни можуть звернутися зі скаргою до уповноважених органів або скористатися допомогою системи безоплатної правової допомоги, що координується Міністерством юстиції України.
Джерело: Мін’юст
Без автора