Провідні IT-компанії створили першу в Україні саморегулівну організацію у cфері ШІ

post-img

8 хв читати

Мінцифри повідомило, що 14 провідних українських IT-компаній створили першу в Україні саморегулівну організацію у cфері ШІ, підписавши відповідний меморандум.

Компанії розроблятимуть інноваційні продукти з дотриманням принципів безпечного використання ШІ, проголошених у Добровільному кодексі поведінки.

До складу організації ввійшли: 

  • Grammarly — компанія — засновник асистента на основі штучного інтелекту, який допомагає покращувати комунікацію англійською мовою та продуктивність
  • MacPaw — українська IT-компанія, яка розробляє і поширює інноваційне програмне забезпечення для macOS та iOS, яке спрощує життя користувачів Mac
  • LetsData — стартап, що за допомогою штучного інтелекту виявляє та аналізує загрозливі інформаційні кампанії в медіапросторі
  • DroneUA — українська група компаній, що є міжнародним системним інтегратором безпілотних рішень, робототехніки та систем енергонезалежності, створює екосистеми в нових сферах розвитку
  • WINSTARS.AI — ключовий R&D-центр для розвитку ШІ в Україні, який створює персоналізовані AI-рішення для бізнесів
  • Gametree.me — розробник застосунку для пошуку геймерів для спільної гри
  • YouScan.io — розробник платформи для аналітики соціальних медіа на базі штучного інтелекту
  • EVE.calls — компанія, яка спеціалізується на розробках у сфері голосових технологій та розмовного штучного інтелекту
  • Valtech — міжнародна сервісна компанія, що надає комплексні цифрові рішення для глобальних бізнесів, поєднуючи технології, стратегічне планування та креативні підходи з використанням штучного інтелекту
  • ЛУН — українська продуктова IT-компанія, що розробляє PropTech-платформи для пошуку оренди та купівлі житла
  • Yieldy — українська компанія, що займається розробкою програмного забезпечення і впровадженням ШІ-рішень у бізнес-процеси.
  • SoftServe — одна з найбільших українських IT-компаній, що займається розробкою програмного забезпечення і консалтингом у сфері цифрових технологій
  • Uklon — український сервіс виклику авто, що активно впроваджує технології штучного інтелекту для покращення якості обслуговування
  • Preply — міжнародна освітня онлайн-платформа, яка допомагає учням знаходити репетиторів для дистанційного навчання, зокрема, для вивчення іноземних мов

«В Україні триває період саморегулювання ШІ: компанії самостійно формують і впроваджують етичні стандарти у своїх продуктах. Ми як держава допомагаємо їм через рекомендації, далі ми масштабуватимемо випрацювані бізнесом практики на весь ринок. Через саморегулювання компанії можуть першими адаптувати найкращі стандарти до AI-продуктів, чим посилити довіру інвесторів, партнерів і клієнтів», — зазначив Олександр Борняков, заступник Міністра цифрової трансформації з питань європейської інтеграції.

Що передбачає меморандум?

Кожна компанія зобов’язується раз на рік або частіше подавати звіт з описом, як вона інтегрує етичні принципи в розробку, впровадження та використання штучного інтелекту. Звіт розробили компанії спільно з Мінцифрою, Центром демократії та верховенства права й Асоціацією IT Ukraine.

«Започаткування процесу саморегулювання та створення саморегулівної організації — сміливий крок українського бізнесу до розвитку справді етичного використання штучного інтелекту. Україна знову демонструє себе першопроходцем у цій сфері. Центр демократії та верховенства права радий разом із Мінцифрою та Комітетом з питань ШІ бути ініціаторами цього процесу. Наразі ЦЕДЕМ виконує функції його секретаріату. Створення саморегулівної організації та початок процесу саморегулювання ще раз доводить, що саме українські компанії здатні задавати тон відповідальному розвитку технологій у світі», — зазначила юристка у сфері штучного інтелекту ЦЕДЕМ Ольга Петрів.

Компанії-учасники самостійно контролюватимуть дотримання принципів використання ШІ. У цьому їм допомагатимуть ЦЕДЕМ та IT Ukraine, які увійшли до Секретаріату організації.

«Ця ініціатива — приклад того, як українська ІТ-спільнота готова брати на себе відповідальність за розвиток штучного інтелекту. Ми в Асоціації IT Ukraine раді долучитися до процесу як частина Секретаріату й підтримати формування етичних та зрозумілих правил у цій динамічній сфері. Віримо, що саморегулювання стане міцною основою для довіри, розвитку й міжнародного партнерства у сфері ШІ», — прокоментувала Марія Шевчук, Виконавча директорка Асоціації IT Ukraine.

Ознайомлюйтеся з текстом Меморандуму за посиланням.

Як долучитися до саморегулівної організації у сфері ШІ

Приєднатися до організації можуть й інші компанії за умови відповідності критеріям, визначеним у Меморандумі.

З усіх питань щодо приєднання, отримання Меморандуму, Кодексу чи шаблону звіту звертайтеся на електронну адресу: ai.sro@cedem.org.ua.

Навіщо потрібне саморегулювання у сфері ШІ

Україна рухається до формування законодавства у сфері ШІ, щоб захистити громадян, державу та бізнеси від ризиків ШІ. Упровадження законодавства із ШІ також є частиною євроінтеграції України.

У червні 2024 року Мінцифра презентувала Білу книгу регулювання ШІ. Ми обрали м‘який підхід до встановлення регулювання ШІ, який отримав назву bottom-up: спочатку держава готує компанії до майбутніх стандартів у сфері ШІ й лише після цього впроваджує законодавство, синхронізоване з європейськими стандартами.

Перший етап є періодом саморегулювання — коли компанії самостійно за підтримки держави та профільних організацій упроваджують етичні стандарти в розробку своїх продуктів. Етичність дає змогу компаніям легше виходити на міжнародні ринки, завойовувати довіру інвесторів, партнерів та користувачів.

Без автора