Припинення надання безоплатної вторинної правничої допомоги системою БПД поза законом
/ 28 Березня 16:29
2 хв читати
В разі зупинення кримінального провадження надання правничої допомоги підозрюваному фактично припиняється, оскільки в ній немає безпосередньої потреби. Втім, у Законі «Про безоплатну правничу допомогу» відповідна підстава для припинення надання безоплатної вторинної правничої допомоги відсутня.
На проблему відсутності належного регулювання припинення надання БВПД у разі зупинення кримінальних проваджень звернули увагу у Звіті НААУ з актуальних питань функціонування системи безоплатної правничої допомоги в Україні.
Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.
Доручення, які видаються центрами БПД, продовжують свою дію, і адвокати не можуть отримати оплату за вже виконану ними роботу.
«Коли підозрюваний оголошується у розшук, то неможливо навіть прогнозувати строк відновлення провадження. Особа може взагалі ніколи не відшукатися, – звертає увагу секретар Комітету НААУ з питань БПД Олена Дем’янова. – Однак, адвокатом виконано певний обсяг роботи, який мав бути оплачений. Втім, правове регулювання таке, що порушується право адвоката, залученого системою БПД, на оплату вже наданих послуг».
У звіті підкреслюється актуальність цієї проблеми, оскільки випадки зупинення кримінальних проваджень сьогодні набувають поширення. В тому числі, через те, що обвинувачений був призваний для проходження військової служби.
Єдиним ефективним способом вирішення означеної проблеми у НААУ вбачають внесення змін до ч. 1 ст. 23 Закону «Про безоплатну правничу допомогу», яка визначає підстави, за яких центр з надання безоплатної правничої допомоги вправі припинити надання адвокатом БВПД. Протягом 2023 року НААУ подавала пропозиції з цього приводу, які наразі не знайшли підтримки.