Рівень підроблення банкнот національної валюти залишається контрольованим – НБУ
/ 18 Лютого 12:49
4 хв читати
Рівень підроблення банкнот національної валюти за результатами 2024 року зазнав помірного зростання порівняно з надзвичайно низькими показниками 2022–2023 років та наблизився до значень 2021 року, що передував повномасштабному вторгненню. Водночас ситуація залишається контрольованою та не становить загрози для економіки країни, повідомив НБУ.
За підсумками 2024 року на 1 млн справжніх банкнот гривні припадало близько 5,1 підроблених банкнот. Тоді як у 2021 році цей показник був вищим і становив близько 7,1 підроблених банкнот.
Для порівняння: згідно з інформацією Європейського центрального банку аналогічний показник у країнах Європейського Союзу у 2023 році був у понад три рази вищий і становив приблизно 16 підроблених банкнот євро (у 2021 році – майже вдвічі вищий за український, 12 підроблених банкнот євро. Дані за 2024 рік ЄЦБ ще не оприлюднив).
Про підроблення національної валюти
Помірне збільшення рівня підроблення банкнот гривні у 2024 році сталося через зростання активності зловмисників, що пояснюється певною їх адаптацією до реалій воєнного стану та бажанням перевірити ефективність банківської та правоохоронної систем у протидії таким випадкам.
Найчастіше у 2024 році з обігу вилучалися банкноти двох номіналів:
- 500 грн (78% від загальної кількості вилучених підробок);
- 200 грн (18%).
Інші вилучені з обігу підроблені банкноти номіналами 1, 5, 10, 20, 50, 100 та 1000 грн становили лише 4%.
Минулого року (як і у 2021–2023 роках) найбільше підробляли банкноти гривні старого зразка. За результатами 2024 року підробки банкнот гривні нового зразка становлять лише 5,5% від загальної кількості підробок, вилучених у банківській системі України. Відповідно кількість підроблених банкнот гривні нового зразка на один мільйон справжніх банкнот в обігу становила торік лише 0,3 шт. Здебільшого ці підроблені банкноти національної валюти мали низьку якість та були розраховані на неуважність громадян і касових працівників закладів торгівлі.
Це зумовлено тим, що банкноти національної валюти сучасного покоління, зокрема номіналами 100, 200, 500 та 1 000 гривень, які Національний банк увів у обіг у 2015–2020 роках, мають удосконалений дизайн та посилену систему захисту і не поступаються за дизайном та захистом банкнотам євро серії “Європа” та банкнотам доларів США серії “Нова генерація”.
Банкноти гривні сучасного покоління мають оновлений дизайн, для їх захисту використано спеціальний банкнотний папір, а для банкнот високих номіналів, які зловмисники найчастіше намагаються підробити, – сучасні оптично-змінні елементи захисту: “віконна” захисна стрічка та елемент SPARK з кінетичними ефектами руху фонового зображення та зміни кольору відповідно. Громадянам їх легко перевірити, а зловмисникам – практично неможливо відтворити.
Про підроблення іноземної валюти
Вкрай низький рівень вилучення підроблених банкнот іноземної валюти, що спостерігався у 2022–2023 роках, за підсумками 2024 року також майже повернувся до рівня 2021 року.
Серед вилучених з обігу у 2024 році підроблених банкнот іноземної валюти переважали долари США – 93% від загальної кількості всіх вилучених підроблених банкнот іноземної валюти. На банкноти євро торік припадало лише 7% вилучених підроблених банкнот іноземної валюти.
Найчастіше зловмисники підробляли іноземні банкноти таких номіналів:
- 100 та 50 доларів США (90% та 9% від загальної кількості вилучених підроблених доларів США);
- 200, 100 та 50 євро (35%, 25% та 21% від загальної кількості вилучених підроблених євро відповідно).
Для уникнення випадків отримання підробок іноземної валюти Національний банк радить ніколи не здійснювати валютно-обмінні операції «на руках», через інтернет тощо. Для цього слід звертатися виключно до ліцензованих Національним банком пунктів обміну валюти банків або небанківських фінансових установ.
Адже всі вилучені з обігу підробки іноземної валюти гарантовано відсортовуються як сумнівні за допомогою належним чином налаштованих лічильників та сортувальників банкнот (зокрема з функцією контролю ультрафіолетового, інфрачервоного та магнітного захисту). Тобто підробки не становлять загрози для банків та фінансових установ, а розраховані насамперед на неуважність та недостатність знань громадян.
Що робити, якщо є сумніви щодо справжності грошей
У разі виникнення сумнівів щодо справжності та платіжності банкнот гривні й іноземної валюти громадяни можуть звертатися до банків, які передають ці банкноти для проведення досліджень Національному банку.
За результатами таких досліджень, що здійснюються безоплатно, клієнтам відшкодовують відповідну суму грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми та платіжними. Банкноти іноземної валюти, визнані справжніми, незалежно від ступеня зношення чи пошкодження, повертаються ініціатору дослідження.
Підроблені банкноти вилучаються без відшкодування їхньої вартості. Про їхнє вилучення Національний банк повідомляє правоохоронні органи, всі підроблені банкноти в установленому порядку передаються їх уповноваженим працівникам для проведення розслідувань.
Додамо, що з метою протидії розповсюдженню підроблених грошових знаків Національний банк постійно взаємодіє з правоохоронними органами, до сфери компетенції яких належить проведення розслідувань щодо поширення підроблених грошей. Зокрема, триває активна співпраця з Бюро економічної безпеки України, Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України, експертними установами Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства юстиції України.
Детальний опис усіх банкнот національної валюти, що перебувають у обігу, та їхніх захисних елементів розміщено на сторінці НБУ.
Ознайомитися із системою захисту банкнот доларів США та євро, що перебувають у обігу, громадяни можуть на сайті Бюро гравіювання та друку Міністерства фінансів США та Європейського центрального банку відповідно.