Росіяни активізували переслідування українців в окупації: чи працюють механізми міжнародного тиску?
![post-img](https://femida.ua/wp-content/uploads/2025/02/3.jpg)
5 хв читати
11 років за допомогу матері, 27 років за організацію протесту, 11 років для вчительки з Горлівки та 13 років для пенсіонера – це лише частина злочинів російської репресивної системи. Ці та інші випадки незаконного ув’язнення українців обговорили на пресбрифінгу «Як російські суди активізували незаконні переслідування українців», організованому Об’єднанням родичів політв’язнів Кремля. Юристка Центру стратегічних справ УГСПЛ Анна Козьменко також долучилася до заходу.
З 2014 року сотні українців стали жертвами сфальсифікованих справ у російських судах, за майже 11 років кількість випадків незаконних арештів і жорстоких вироків лише зростає. Станом на січень 2025 року Україні вдалося репатріювати з російського полону 4131 бранця, з яких понад три тисячі військових та лише сто сімдесят троє цивільних.
Які механізми міжнародного тиску можуть вплинути на Росію та чи можна звільнити незаконно ув’язнених — розповіла під час пресбрифінгу Анна Козьменко.
Юристка зазначає, що Росія систематично порушує права затриманих в окупації українських громадян, а саме:
- позбавляє права на справедливий суд;
- не надає доступу до ефективної правової допомоги;
- фабрикує справи;
- катує, використовує примус, принижує людську гідність;
- обмежує зв’язок із рідними;
- переміщує затриманих на територію російської федерації.
![](https://www.helsinki.org.ua/wp-content/uploads/2025/02/4I5A1942-1-914x1024.jpg)
— Ми можемо констатувати, що метою всіх цих затримань, як це було у 2014 році, так і зараз, є покарання за вираження української позиції. Росіяни так залякують інше цивільне населення. Крім того, для росіян це наповнення обмінного фонду. Такі особи, на відміну від військовополонених, повинні бути звільнені безумовно і вже зараз. Не потрібно чекати закінчення збройного конфлікту для репатріації цивільних заручників, – зазначає адвокатка.
До 2022 року ефективним механізмом повернення в Україну як військовополонених, так і цивільних залишався Європейський суд з прав людини. Відповідно до Правила 39 Регламенту ЄСПЛ ухвалювалися тимчасові рішення, які зобов’язували Російську Федерацію вживати заходів для звільнення і повернення цих людей на територію, підконтрольну Україні. А також — забезпечувати медичну допомогу, доступ до них.
— Людей звільняли швидше, а з військовополоненими краще поводилися та покращували їхні умови, якщо родичі ініціювали міжнародні процеси.
Станом на сьогодні єдиний орган, який зараз може розглядати скарги, приймати якісь тимчасові заходи, де Російська Федерація є членом цього процесу – це Комітет ООН з прав людини. Туди можна звертатися. І загалом, чим більше звернень, тим більше прискорюватиметься процес звільнення інтернованих. Попри те, що РФ начебто ігнорує це все, але насправді вона реагує, коли є такі звернення, і увага з боку міжнародних інституцій.
Детальніше про ситуацію з незаконними переслідуваннями українців в окупації дивіться у відео:
Без автора