Розроблено рекомендації щодо використання ШІ у закладах вищої освіти

3 хв читати

Мінцифри та МОН разом з експертами розробили рекомендації щодо відповідального використання ШІ в закладах вищої освіти. Поради допоможуть викладачам, студентам, адміністраціям освітніх закладів і дослідникам застосовувати ШІ в навчальному й науковому процесі.

Рекомендації містять поради для створення якісного промпту, корисні ШІ-інструменти та приклади завдань, з якими може допомогти ШІ. Наприклад:

  • для викладачів — генерування й перевірка тестів, створення презентацій, аналіз навчальних досягнень студентів тощо;
  • для студентів — пошук інформації для наукових робіт, підготовка до іспитів, генерування ідей для презентацій та есе, отримання фідбеку на наукові роботи, вивчення мов та ін.;
  • для закладів вищої освіти — оптимізація адміністративних процесів, як-от заповнення документації, відповіді на часті запитання студентів тощо.

Документ розвінчує міфи про штучний інтелект, поширені серед науковців та освітян, зокрема щодо загрози ШІ для академічної доброчесності, заміни викладачів ШІ-інструментами, вартості впровадження ШІ в університетах тощо.

Рекомендації також охоплюють безпековий складник інтеграції ШІ-інструментів в освітніх закладах. Серед ключових принципів — контроль з боку людини, конфіденційність й управління даними, прозорість, недискримінація тощо.
Заклади вищої освіти можуть ознайомитися з прикладами впровадження політик щодо використання ШІ, які базуються на найкращих практиках іноземних освітніх закладів. У документі розглядаються різні сценарії інтеграції ШІ в навчальний процес — від певних обмежень до заохочування використовувати ШІ залежно від типу завдання та на розсуд викладача.

У рекомендаціях подано корисні матеріали для підвищення рівня ШІ-грамотності та можливості для безоплатного або пільгового доступу для ЗВО до популярних ШІ-інструментів від Microsoft, Google, Amazon, Canva, Grammarly та інших.

Ось кілька порад для викладачів і керівників закладів вищої освіти:

  • не забороняйте ШІ. Сьогодні заборона генеративного ШІ в освіті рівносильна забороні свого часу калькуляторів і комп’ютерів;
  • ознайомлюйте студентів із системами штучного інтелекту та розповідайте, у виконанні яких завдань їх можна використовувати;
  • формуйте завдання для оцінювання, які студенти не зможуть «списати» в чатботах;
  • замінюйте традиційні письмові навчальні завдання, як-от тести та реферати, на презентації, індивідуальні або групові проекти, які вимагають творчого підходу й критичного мислення.

 

author-img

Femida.ua

редакція Femida.ua