Що робити, якщо до вас прийшли з обшуком: поради від адвоката
Статті
/ 1 Липня 2025 13:54

3 хв читати
Обшук — це слідча дія, спрямована на збір доказів, фіксацію або перевірку фактів в межах кримінального провадження. Малоприємна процедура для кожного, у кого правоохоронці проводять обшук. Коли на порозі квартири, будинку чи офісу з’являються представники закону з наміром провести обшук, необхідно для себе визначити конкретний алгоритм дій.
Що ж робити, якщо до Вас прийшли з обшуком?
Декілька важливих загальних порад від адвоката Максима Журавльова, голови АО «Максим Журавльов і партнери»
- Не панікуйте. При певних обставинах це може бути непросто, але вкрай необхідно «взяти себе в руки». При обшуку важливо зберігати спокій та не дати можливості правоохоронцям скористатися вашим тимчасово уразливим психологічним станом. Досвідчені слідчі будуть ретельно спостерігати за Вами та особами, які знаходяться разом з Вами під час обшуку (членами сім’ї, співробітниками) з метою віднайти для себе необхідні підказки.
- Повідомте про обшук свого адвоката. Обшуки завжди несподівані. Подбайте про укладення договору із адвокатом заздалегідь, оскільки його присутність стримує від зловживань прокурорами, слідчими та оперативними працівниками. Слідчий або прокурор зобов’язаний допустити адвоката до обшуку. Проте, необхідно розуміти, що у правоохоронців немає обов’язку чекати, поки прибуде адвокат. Вони мають право розпочати обшук і до його прибуття. Крім того, слідчий/прокурор зобов’язані надати Вам можливість зв’язатися з адвокатом та повідомити йому про проведення обшуку.
- Виграйте час: попрохайте, не відкриваючі двері (якщо це можливо), слідчого дочекатися на прибуття вашого адвоката, а вже після цього війти до приміщення та розпочати обшук. Якщо правоохоронці категорично не погоджуються з вашою пропозицією — відкривайте двері. В іншому випадку представники закону мають право їх виламати та зайти до приміщення силоміць.
- Вимагайте надати копію ухвали суду про обшук. Адреса в ухвалі повинна співпадати із Вашою адресою. Якщо строки дії ухвали суду вийшли (строк дії ухвали — 1 місяць з моменту постановлення), обшук не проводиться. Вже на цьому етапі можливо законно не допустити проведення обшуку, лише уважно вичитавши рішення суду. Важливе зауваження: під час дії воєнного стану, в деяких випадках, обшук може проводитись на підставі постанови керівника органу прокуратури. Рішення керівника органу прокуратури має містити обґрунтування правомірності здійснення ним повноважень суду.
- Уважно почитайте в ухвалі суду, які саме предмети планують відшукати слідчі під час обшуку. Якщо, після проведення обшуку, слідчий вилучив будь-які предмети, які прямо не прописані в ухвалі суду для відшукання, то Вам необхідно звернутися з відповідною скаргою до слідчого судді. Краще за все це необхідно робити користуючись правовою допомогою адвоката.
- Вимагайте роз’яснення та дотримання Ваших прав. Не ображайте та не погрожуйте особам, що проводять обшук. Будьте стримані. Намагайтесь не розмовляти без нагальної на це потреби.
- Вимагайте пред’явити службові посвідчення та звірте обличчя правоохоронців з фотографіями в посвідченнях. Перепишіть все, що вказано у службових посвідченнях (серія, номер посвідчення, П. І. Б., звання, посада, орган, що представляється, дата видачі, термін дії). При відмові пред’явити посвідчення Ви можете зателефонувати до поліції та повідомити про спробу незаконного проникнення до приміщення.
- Зверніть увагу на понятих. Обшук або огляд житла чи іншого володіння особи, обшук особи здійснюються з обов’язковою участю не менше двох понятих. Важливе зауваження: під час дії воєнного стану, в деяких випадках, обшук може проводитись без понятих із застосуванням безперервної відеофіксації.
- Ведіть відеозйомку, фотографуйте, записуйте на диктофон. Під час обшуку весь процес повинен фіксуватися правоохоронцями на відеокамеру, інакше матеріали не беруться до уваги при подальшому розгляді. Разом з тим, і власник приміщення, підозрюваний, адвокат під час обшуку теж наділені правом безперешкодно знімати все, що відбувається, але про це необхідно попередити інших присутніх.
- Мобільних телефонів і носіїв інформації не повинно бути на видному місці чи на робочому столі. Найкраще їх тримати при собі, телефон потрібно перевести у беззвучний режим. Крім того, Ви не зобов’язані нікому повідомляти свої паролі від технічних пристроїв.
- Не давайте ніяких показів та взагалі розмовляйте з правоохоронцями під час обшуку лише у обсязі необхідного мінімуму. На прохання поспілкуватися – відмова від дачі показань (ст. 63 Конституції, ч. 8 ст. 224 КПК України). Спілкування лише офіційно, через вручення повістки за 3 дні до дати допиту.
- Під час обшуку не слід залишати осіб, які здійснюють обшук, без нагляду. Вони повинні рухатися почергово з кімнати в кімнату, а не гуляти хаотично по всій території квартири чи офісу одночасно. Поруч обов’язково повинні бути поняті. Якщо таке відбувається — робіть зауваження як і у протоколі обшуку, так і на відеокамеру.
- Не торкайтесь заборонених предметів чи предметів, які Ви вперше бачите, та які знайдені у Вас під час обшуку. При необхідності, вимагайте зафіксувати наявність чи відсутність слідів рук на даних предметах.
- Слід пам’ятати, що слідчий, прокурор під час проведення обшуку мають право відкривати закриті приміщення, сховища, речі, якщо Ви відмовляєтесь їх відкрити добровільно. Слідчий прокурор може заборонити будь-якій особі залишати місце обшуку до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку. За рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які перебувають в житлі чи іншому володінні, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. Обшук особи повинен бути здійснений особами тієї ж статі.
- Складання протоколу обшуку. Зверніть увагу на час проведення обшуку, який зазначений в протоколі. Також перевірте, чи всі особи, які брали участь в обшуку, вказані у протоколі. Під час складання протоколу вимагайте повного та чіткого переліку в протоколі обшуку всіх вилучених предметів та документів, уважно вивчіть протокол обшуку та опис вилученого. Перед підписанням протоколу викладіть усі свої зауваження, які виникли під час проведення обшуку. Після складання протоколу другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилученого майна (за наявності) вручається особі, у якої проведено обшук, а в разі її відсутності – повнолітньому членові її сім’ї або його представникові.
Знайте та захищайте свої права!
Без автора