Україна вперше приймає Європейський регіональний саміт шкільного харчування

post-img

3 хв читати

УКиєві розпочався перший Європейський регіональний саміт шкільного харчування, на якому зібралися українські та європейські високопосадовці, фахівці та громадські активісти – близько 500 учасників з різних куточків світу. Мета заходу – об’єднати зусилля для зміцнення програм харчування у закладах освіти не лише в Європі, а й за її межами.

У заході взяли участь Премʼєр-міністр України, перша леді України, міністри, які відповідають за впровадження реформи шкільного харчування, голови обласних державних адміністрацій, урядовці й посли провідних європейських країн, представники понад 20 міжнародних організацій.

“Мета реформи шкільного харчування — сформувати у дітей здорові харчові звички та закріпити їх. Це про збереження їхнього здоров’я і зараз, і в майбутньому. Тому попри війну ми продовжуємо активно працювати над втіленням реформи. І нам є чим пишатися: це й оновлені норми харчування, в які закладені усі необхідні для гармонійного розвитку дітей продукти, і затверджене сезонне меню, і вимоги до безпеки харчових продуктів. Ми з радістю готові ділитись цим досвідом з партнерами по коаліції заради того, аби її амбітна мета — забезпечити кожній дитині до 2030 року можливість щодня отримувати здоровий, поживний обід у школі — була досягнута”, – сказав Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Торік наша країна приєдналася до Коаліції шкільного харчування й відкрила нові можливості для обміну досвідом і впровадження найкращих практик. Це також важливий крок у розвитку реформи шкільного харчування, ініційованої першою леді Оленою Зеленською у 2020 році.

Міністр охорони здоровʼя поділився досягненнями реформи шкільного харчування, зокрема розповів про новий санітарний регламент та постанову Уряду № 305, що встановлюють норми харчування в школах. Він також нагадав про те, що за чотири роки впровадження реформи розроблено нове меню для шкіл, розпочато модернізацію матеріально-технічної бази навчальних закладів, а також проведено чотири національні форуми для представників понад 1400 громад.

Учасники саміту обговорювали вплив збалансованого харчування в школах на успішність учнів та їхнє здоров’я. Окремі дискусії присвятили економічному аспекту програм шкільного харчування, їхньому сталому фінансуванню, обговоренню модернізації шкільних їдалень і кухонь, будівництва нових обʼєктів і оновлення наявних для покращення інфраструктури. Крім того, важливим аспектом дискусії став розвиток персоналу, що працює в шкільних їдальнях.

Для всіх гостей саміту протягом першого дня працювала шоу-кухня, де кухарі готували страви зі шкільного меню. Усі учасники мали змогу спробувати ці страви, оцінити їхню якість і смак.

Крім того, на саміті працювала експозона, де представники різних регіонів представили майже 40 проектів із реалізації реформи харчування у закладах освіти.

Перший Європейський регіональний саміт шкільного харчування став важливою платформою для визначення нових стратегій і політик, які дозволять забезпечити кожній дитині щоденне здорове харчування, а також сприятимуть розвитку місцевих економік і сталих продовольчих систем. Завдяки зусиллям лідерів з усього світу, зокрема європейських країн, шкільне харчування стає важливою частиною глобальної стратегії досягнення цілей сталого розвитку.

Саміт став важливим етапом на шляху України до інтеграції в міжнародні ініціативи з розвитку шкільного харчування. Завдяки участі в ньому наша країна продемонструвала досягнення реформи, а також отримала нові ідеї для розвитку.

Довідково

Коаліція шкільного харчування — це глобальне партнерство урядів, міжнародних організацій, громадянського суспільства та приватного сектору, спрямоване на забезпечення всіх дітей здоровим, поживним і сталим харчуванням у школах. Метою коаліції є розширення програм шкільного харчування, покращення здоровʼя та успішності учнів, а також підтримка місцевих економік через закупівлю продуктів у дрібних фермерів. Коаліція також прагне досягти цілей сталого розвитку ООН, зокрема цілі 2 — Подолання голоду — до 2030 року.

Реформа шкільного харчування в Україні розпочалася у 2020 році за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Її основна мета — забезпечити учнів закладів освіти збалансованим та корисним харчуванням, а також популяризувати культуру здорового харчування серед дітей та їхніх родин.

Ключові аспекти реформи:

  • Модернізація інфраструктури: оновлення харчоблоків і їдалень у школах з використанням новітніх технологій. У 2024 році Уряд виділив 1,5 млрд грн на капітальні ремонти та закупівлю сучасного обладнання.
  • Впровадження нових стандартів: створено примірні сезонні меню, які відповідають новим санітарним нормам і рекомендаціям Міністерства охорони здоров’я.
  • Три технологічні моделі харчування: базова кухня, опорна кухня та фабрика-кухня, що дають змогу ефективно організовувати харчування в навчальних закладах різного типу.
  • Підвищення кваліфікації кухарів: створено кулінарні хаби, де кухарі шкільних їдалень проходять навчання та перекваліфікацію для роботи за новими стандартами.

Реформа має на меті знизити рівень неінфекційних захворювань серед дітей, сформувати здорові харчові звички та забезпечити рівний доступ до якісного харчування для учнів по всій країні.

Без автора