В Україні стартувала Фундація Л.І.І.Д., що просуває травмочутливе правосуддя

post-img

6 хв читати

У червні в Україні розпочала роботу Фундація Л.І.І.Д. (L.E.A.D. Foundation). Її  діяльність спрямована на переосмислення ролі правосуддя в часи, коли українське суспільство переживає безпрецедентні випробовування війну, втрати, переміщення, невизначеність.  

Фундація ставить у центрі змін людину, а не системи. Її підхід базується на ідеї травмочутливого правосуддя — такого, яке не поглиблює чи ігнорує травму, а підтримує відновлення особи. Замість суворих вироків — реабілітаційні програми. Замість стигматизації — реабілітація та реінтеграція. 

Це нова філософія, яка вже показала свою ефективність у країнах з подібним досвідом, зокрема, для ветеранів, жертв насильства, людей із залежностями та молоді.

“У часи глибоких суспільних трансформацій правосуддя теж має змінюватися, — переконана засновниця Фундації Ксенія Ткачук. — Старі методи більше не працюють. Нам потрібні підходи, які забезпечують розуміння, що таке психологічна травма. Які поважають гідність людини. І які здатні відновити довіру — до держави, до системи, один до одного”.

Фундація прямо декларує відхід від радянської моделі карального правосуддя, орієнтованого на статистику покараних заради звітності. Замість механічного притягнення до відповідальності Л.І.І.Д. виступає за адресну допомогу ветеранам й особам, які опинилися у кризі, та за пошук глибших причин правопорушень, як-от ПТСР, агресія, насильство, залежності та інші психологічні розлади.

Фундація Л.І.І.Д. вже розпочала роботу із суддями, прокурорами, юристами й реабілітаційними службами. Її мета — допомогти українським інституціям перейти до сучасного, доказового, етично обґрунтованого підходу у сфері правосуддя.

Підхід Фундації базується на чотирьох засадах:

  • Людина — у центрі змін.
  • Інновації — нові, терапевтичні й відновні підходи до правосуддя до підсудного.
  • Інституції — підтримка переходу до травмочутливого правосуддя.
  • Довіра — відновлення зв’язку між людиною та державою.

Травмочутливе правосуддя — це не якесь модне нововведення й не компроміс. Це вимога часу. Це шлях до справедливості, яка не карає за біль, а лікує його.

Детальніше про діяльність — на сторінках Фундації: 

https://www.instagram.com/l.e.a.d.foundation?igsh=MTl5bXl0N2VvanU5Mg==

facebook.com/leadfoundationngo

Для медіазапитів: vharkusha@leadfoundation.org.ua

 

Без автора