Верховний Суд вчергове підтвердив неможливість судового оскарження процедури bail-in ПриватБанку

2 хв читати
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду 3 квітня 2025 року задовольнив касаційну скаргу Національного банку та змінив постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року. Цією постановою було закрите провадження у справі за позовом компаній родини Суркісів – CAMERIN INVESTMENTS LLP, SUNNEX INVESTMENTS LLP, TAMPLEMON INVESTMENTS LLP, BERLINI COMMERCIAL LLP, LUMIL INVESTMENTS LLP, SOFINAM INVESTMENTS LLP – про оскарження рішення Національного банку про визначення компаній пов’язаними з ПриватБанком особами, визнання нечинним договору купівлі-продажу акцій банку та стягнення з ПриватБанку понад 150 млн доларів, що перебували на депозитах цих компаній та були конвертовані в акції ПриватБанку під час його виведення з ринку за участю держави в грудні 2016 року (процедура bail-in).
Зокрема, Верховний Суд виключив з постанови суду апеляційної інстанції висновки та роз’яснення щодо того, що позовні вимоги про визнання нечинними з моменту укладання договорів про придбання акцій та актів приймання-передачі за цими договорами, договору купівлі-продажу акцій ПриватБанку, акта виконання зобов’язань за цим договором та про стягнення на користь позивачів коштів з ПриватБанку підлягають вирішенню в порядку господарського судочинства в цій справі.
Отже, Верховний Суд вкотре підтвердив, що процедура bail-in ПриватБанку не підлягає судовому оскарженню.
“Національний банк вітає рішення, в якому Верховний Суд зробив висновки, що свідчать про сталість сформованої позиції, згідно з якою рішення Національного банку про визначення осіб пов’язаними та проведена процедура bail-in не можуть бути оскаржені в суді жодної юрисдикції”, – зазначив начальник управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту Національного банку Віктор Григорчук.
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про входження держави до капіталу ПриватБанку 18 грудня 2016 року.
Перехід ПриватБанку у власність держави відбувся відповідно до ст. 411 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”. Це рішення допомогло уникнути системних ризиків для банківського сектору та стало запорукою збереження фінансової стабільності в країні. Держава витратила на докапіталізацію ПриватБанку понад 155 млрд грн.
Без автора