Відмова у призначенні соцвиплат: коли допускається відсутність мотивувальної частини в рішенні уповноваженого органу?

post-img

26 хв читати

Для того, аби мати можливість оскаржити відмову в призначенні соціальної допомоги, зокрема, допомоги на проживання ВПО, потрібно отримати письмове рішення органу соцзахисту. Яким повинно бути це рішення, розповідає Юридичний порадник для ВПО.
Так, на практиці рідко трапляються рішення, з яких заявник може зрозуміти реальну підставу відмови. Як правило, відмови мають формальний характер і виглядають, до прикладу, приблизно так “… не відповідає п.13 Порядку надання допомоги на проживання ВПО”.
Яким повинно бути рішення уповновноваженого органу?
Відповіді на ці запитання містить Закон України “Про адміністративну процедуру” (далі – Закон):
Рішення повинно бути обгрунтованим
Так, відповідно до ч.3 ст.8 Закону адміністративний орган зобов’язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом.
Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону (ч.3 ст.8 Закону).
Адміністративний акт, прийнятий у письмовій формі, або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, повинен мати мотивувальну частину (абз. 1 ч.1 ст.72 Закону).
Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта (абз.2 ч.1 ст.72 Закону).
В яких випадках допускається відсутність мотивувальної частини, або, простіше кажучи, детального роз’яснення, в рішенні уповноваженого органу?
Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта не вимагається, якщо:
▪️адміністративний орган задовольнив заяву, при цьому адміністративний акт не стосується прав, свобод чи законних інтересів інших осіб;
▪️адміністративний орган під час здійснення інспекційних (контрольних, наглядових) повноважень не виявив порушень законодавства.
Які наслідки відсутності мотивувальної частини в рішенні уповноваженого органу?
Згідно з ч.3 ст.85 Закону у разі якщо адміністративний акт не містить мотивувальної частини, у випадку, якщо відповідно до цього Закону вона є обов`язковою, такий акт скасовується.
Для наочності пропонуємо кілька судових рішень, у яких суд скасував рішення органів соцзахисту через недотримання Закону України “Про адміністративну процедуру:

Без автора