Відстрочка від мобілізації: актуальні проблеми та питання
16 хв читати
Серед найактуальніших запитань, з якими останнім часом звертаються клієнти, є питання щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
І це не дивно, адже з початку введення воєнного стану через повномасштабне вторгнення країни-агресора рф на територію України та оголошення мобілізації порядок та умови оформлення відстрочки від призову неодноразово зазнавали змін.
Вичерпний перелік підстав, за якими військовозобов’язані особи не підлягають призову та мають право на оформлення відстрочки, визначений ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII (далі – Закон). В свою чергу, процедура та порядок оформлення відстрочки військовозобов’язаними та резервістами визначені в Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 із змінами (далі – Порядок).
Втім, деякі положення цього Порядку суперечать нормам Закону, що в результаті призводить до проблем, з якими стикаються чоловіки при зверненні до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП) для оформлення відстрочки.
Додатком 5 до Порядку визначений перелік документів, що подаються військовозобов’язаними для отримання відстрочки, і за деякими пунктами цей перелік документів не відповідає положенням ст. 23 Закону.
Наприклад, п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону унормовано, що не підлягають призову військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають 3 і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за 3 місяці. Тобто, Законом в даному пункті чітко визначені умови для оформлення відстрочки: це фактичне утримання військовозобов’язаним 3-х і більше дітей віком до 18 років та відсутність заборгованості зі сплати аліментів.
Натомість, Кабінет Міністрів України в Порядку всупереч Закону збільшив перелік документів, які слід подавати чоловікам в ТЦК та СП для доведення факту утримання дітей, якщо шлюб розірвано та/або є діти від двох та більше шлюбів, або діти народженні не в шлюбі. Порядком визначено, що для оформлення відстрочки військовозобов’язаному на підтвердження утримання ним дітей на розгляд комісії треба надати такі документи: рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов’язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов’язаного відповідно до положень ст. 315 ЦПК України, а також договір про сплату аліментів на дитину.
Проте, норми п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону не містять як вимоги щодо необхідності підтвердження військовозобов’язаним визначення місця проживання дітей та участь у вихованні в спосіб, визначений Порядком, так і вимоги про підтвердження сплати аліментів на підставі укладеного договору про сплату аліментів.
Така правова невідповідність призводить до неможливості оформити чоловікам відстрочку від мобілізації, адже комісії схильні вимагати від заявників подання документів саме згідно з переліком, визначеним Додатком 5 до Порядку.
Якщо комісія прийняла рішення про відмову в оформленні відстрочки з наведених підстав, таке рішення можна оскаржувати в судовому порядку. І вже є позитивна судова практика при розгляді спорів з подібних правовідносин, де суди стають на бік військовозобов’язаних та визнають такі рішення ТЦК та СП незаконними (наприклад, рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі № 480/6237/24, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі № 400/7733/24).
Також закцентую увагу на такій категорії військовозобов’язаних, як студенти та аспіранти, які навчаються за денною або дуальною формою навчання і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий, і відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону не підлягають призову під час мобілізації. В більшості випадків ця категорія осіб стикається з проблемою і не може оформити відстрочку від мобілізації через відомості, які формуються з автоматизованої Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО).
Пунктом 62 Порядку встановлено, що для отримання відстрочки студенту/аспіранту слід надати до ТЦК та СП довідку про здобувача освіти, сформовану в ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку, яка має містити інформацію, що студентом не порушена послідовність рівнів освіти, визначених ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».
ЄДЕБО в автоматизованому режимі при встановленні факту дотримання послідовності враховує і незавершені рівні освіти, і при формуванні довідки про здобувача освіти в ній зазначається помилкова інформація «Так, порушує», що вказує про порушення студентом рівнів послідовності освіти. Наприклад, якщо студента було відраховано з ВНЗ, і він не здобув відповідний рівень освіти, а згодом повторно вступив на цей же рівень для його завершення, то відповідно до Закону України «Про освіту» послідовність рівнів не порушена, проте згідно з помилковими роз’ясненнями Міністерства освіти і науки України (МОН) та відомостей з ЄДЕБО, послідовність вважається порушеною.
На мою думку, студенти мають право на здобуття повної освіти та закінчення навчання, і не повинні нести негативні наслідки через протиправні дії МОН. В таких випадках слід звертатись в МОН із заявою про виправлення помилки в ЄДЕБО, а в разі відмови/бездіяльності МОН – оскаржувати в судовому порядку незаконні дії та зобов’язувати МОН вносити зміни до ЄДЕБО. І вже є певна судова практика на користь студентів, зокрема, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі № 560/11803/24, від 21.10.2024 у справі № 560/12116/24; рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 року у справі № 620/10854/24.
З практики можу сказати, що проблемних аспектів, які виникають у чоловіків при оформленні відстрочки з інших підстав, доволі багато. Тому ця тема обширна, для наступної статті. А в межах цієї публікації надам відповіді на найчастіші запитання військовозобов’язаних.
Чи можна оформити відстрочку від мобілізації без явки до ТЦК та СП?
Так, можна. Але за умови, що військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку у відповідному ТЦК та СП за місцем реєстрації та ним оновлені військово-облікові дані.
Пунктом 58 Порядку визначено, що для оформлення відстрочки військовозобов’язаному особисто слід подати заяву встановленої форми на ім’я голови комісії ТЦК та СП разом з належним чином засвідченими копіями документів, що підтверджують право на відстрочку.
Таку заяву військовозобов’язаний має право відправити Укрпоштою рекомендованим листом з повідомленням або цінним листом з описом вкладення на адресу ТЦК та СП. Згідно із законодавством заява на відстрочку, що направлена в такий спосіб, вважається поданою військовозобов’язаним особисто (аналогічного висновку дійшов Тернопільський окружний адміністративний суд в рішенні від 05.08.2024 у справі № 500/3047/24). Втім, на практиці більшість ТЦК та СП відмовляються розглядати заяви, що надходять поштою, і вимагають чоловіків особисто «фізично» з’явитись із заявою.
З листопада 2024 року з’явилась можливість оформити відстрочку від мобілізації без явки до ТЦК та СП – онлайн, в оновленій версії застосунку «Резерв+», деяким категоріям військовозобов’язаних, а саме: особам з інвалідністю, чоловікам, на утриманні яких перебуває 3 і більше дітей віком до 18 років, студентам та аспірантам денної форми навчання. Але таким особам відстрочка може бути оформлена онлайн тільки у разі, якщо:
- особа з інвалідністю отримує пенсію по інвалідності, має чинне пенсійне посвідчення, і по ній містяться відомості в Пенсійному фонді України, які може перевірити ТЦК та СП;
- військовозобов’язаний, який є батьком 3 і більше дітей віком до 18 років, перебуває з матір’ю дітей в зареєстрованому шлюбі, і в Державному реєстрі актів цивільного стану наявні записи про народження дітей;
- військовозобов’язаний є студентом, аспірантом навчального закладу освіти за денною або дуальною формою навчання, здобуває рівень освіти вищий за раніше здобутий, у послідовності визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», і в ЄДЕБО містяться відомості, що студентом не порушена послідовність рівнів освіти.
Міністерство оборони працює над тим, щоб оформлення відстрочки в онлайн-режимі було доступним і для інших категорій військовозобов’язаних. Сподіваюсь, що такий функціонал найближчим часом буде доданий в «Резерв+».
На який строк надається відстрочка від мобілізації?
Відстрочка надається військовозобов’язаним на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк дії воєнного стану та проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України.
Але в моїй практиці клієнти отримували відстрочку і на більший термін, ніж строк дії воєнного стану, а саме: строком на 1 рік з підстав інвалідності, на 2 роки – з підстав виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років.
Строк дії відстрочки зазначається комісією в довідці за формою, визначеною у додатку 6 до Порядку. Також ця інформація вноситься ТЦК та СП до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів та має міститись в «Резерв+».
Як продовжити строк дії відстрочки від мобілізації?
Для продовження строку дії відстрочки, з моменту видання Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації, військовозобов’язаному слід подати на розгляд комісії заяву з підтверджуючими документами у паперовій формі.
Порядок передбачає подання заяви і в електронній формі, проте наразі неможливо технічно реалізувати цей спосіб через відсутність електронного кабінету військовозобов’язаного.
Форма заяви для продовження строку дії відстрочки не затверджена Порядком, тому вона може бути подана в довільній формі та направлена засобами поштового зв’язку.
Чи необхідно проходити медичний огляд ВЛК для оформлення відстрочки?
Ні. Згідно з п. 63 Порядку військовозобов’язані, які звернулися до ТЦК та СП з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Втім, якщо військовозобов’язаний не перебував на військовому обліку до звернення з заявою про надання відстрочки, тоді проходження ВЛК є неминучим в межах процедури встановлення категорії придатності до військової служби та постановки військовозобов’язаного на військовий облік. У таких випадках комісія приймає заяву про надання відстрочки до розгляду після проходження ВЛК та внесення інформації щодо військовозобов’язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Як практикуючий адвокат з 10-річним досвідом, я можу запевнити, що кожний кейс клієнта індивідуальний і має вирішуватись відповідно до ситуації. Для уникнення непорозумінь з ТЦК та СП, проблем при оформленні відстрочки та проходженні ВЛК, для оскарження постанов ВЛК раджу звертатись за юридичною консультацією та правовою допомогою до досвідчених адвокатів Адвокатського бюро «Яни Клименко».
Яна Клименко,
Адвокат, керівник АБ «ЯНИ КЛИМЕНКО»
+38 050 068 15 55
advokat.yanaklimenko@gmail.com
Instagram: @advokat.klymenko
Без автора