ВРП все ж звільнила з посади суддю-хабарника, справу якого затягували 4 роки та зрештою закрили

post-img

5 хв читати

Вища рада правосуддя ухвалила рішення звільнити з посади суддю Рахівського районного суду Закарпатської області Івана Тулика. У 2021 році на Тулика відкрили кримінальне провадження у справі про хабар, а у 2022 році — закрили. Служитель Феміди тоді повернувся на посаду. 

У листопаді 2024 року ВРП вже відсторонювала Тулика від здійснення правосуддя за те, що суддя вказав у декларації румунське громадянство. 

Про це повідомляє «Слідство.Інфо».

3 квітня 2025 року Вища рада правосуддя вирішила звільнити з посади суддю Рахівського районного суду Закарпатської області Івана Тулика. Таке рішення члени ВРП ухвалили на основі подання Першої Дисциплінарної палати ВРП від 6 березня 2025 року про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності. Іван Тулик оскаржував це рішення, проте його залишили без змін.

Скаргу на Тулика подала Служба безпеки України і стосувалась вона того, що служитель Феміди систематично нехтував обов’язками судді.

Під час засідання член ВРП Роман Маселко заявив про самовідвід, проте заяву не задовольнили. Раніше Маселко подавав скаргу на дії судді за фактом отримання хабаря. Представник служителя Феміди просив відкласти розгляд справи на інший час і дату, однак це клопотання також не задовольнили. Рішення про звільнення члени ВРП ухвалили одноголосно.

Засідання Вищої ради правосуддя

Іван Тулик — суддя Рахівського районного суду Закарпатської області з 2007 року, а вже у 2017 році був обраним на посаду безстроково. У 2021 році на служителя Феміди відкрили кримінальне провадження за фактом отримання хабаря від особи, яка звинувачувалась у водінні напідпитку.

Обвинувачений звернувся до Тулика після того, як автоматичним розподілом справа потрапила до іншого служителя Феміди та отримав обіцянку вирішити справу за вартість  штрафу водія — 10 тисяч гривень.

Вищий антикорупційний суд у лютому 2021 року визнав служителя Феміди винним в отриманні хабаря та позбавив Тулика волі на строк 5 років з конфіскацією всього майна. Також суддя не міг обіймати посади протягом 3 років.

Голова Рахівського районного адміністративного суду Віктор Ємчук у грудні 2021-го відрахував Івана Тулика зі штату, проте у червні 2022 року вирок скасували у зв’язку з закінченням строку досудового розслідування.

Суддя домігся відновлення на посаді у квітні 2024 року, проте зарахували його як чинного суддю з червня 2022 року.

У своїй скарзі Роман Маселко також додавав інші встановлені досудовим розслідуванням факти діяльності судді: після знайомства із суддею, обвинувачена особа повідомила, що знайомий заборгував йому гроші, які він хотів повернути через суд. Обвинувачений надав розписку судді, на що Тулик пообіцяв допомогти та ухвалити позитивне рішення суду за кошти в розмірі 15-20% від суми боргу.

Також у вересні 2024 року до Вищої ради правосуддя надійшов лист від СБУ. У декларації за 2023 рік Іван Тулик вказав паспорт громадянина Румунії та відповідний ідентифікаційний код. У листопаді того ж року ВРП відсторонила служителя Феміди від здійснення правосуддя: «Це допущення поведінки, яка порочить звання судді та підриває авторитет, зокрема у питанні моралі, чесності, непідкупності, відповідності способу життя судді, його статусу, дотримання інших норм суддівської етики та стандартів, які забезпечують суспільну довіру до суду».

Іван Тулик зазначав, що єдине його громадянство — українське, а інформація про наявність у нього іноземного громадянства не відповідає дійсності. Адвокатка судді стверджувала, що декларацію з громадянством Румунії Тулик подав помилково: «Доводи скарги СБУ ґрунтуються лише на помилковій декларації, доказів та підтвердження наявності громадянства скаржником не надано».

Без автора