ЄСПЛ захистив права громадядина України на земельну ділянку, отриману більше 10 років назад

1 хв читати
9 травня 2025 року Європейський суд з прав людини оприлюднив рішення у справі «Кулик проти України» (заява № 40214/16), ухвалене 3 квітня 2025 року.
У травні 2013 року прокурор звернувся до суду із позовом про скасування розпорядження Очаківської районної державної адміністрації, визнання недійсним державного акту на право власності на землю та повернення землі.
Українські суди першої та апеляційної інстанцій відмовили у задоволенні позову прокурора, однак у 2014 році Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ скасував ці рішення і направив справу на новий розгляд. Після повторного розгляду суди повністю задовольнили позов прокурора, визнали незаконним та скасували розпорядження про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності, визнали недійсним державний акт, зобов’язали повернути у власність держави в особі Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області земельну ділянку.
ЄСПЛ зауважив на тому, що земля використовувалась для сільськогосподарських потреб протягом десятиліть, а також не було чітких меж «прибережної захисної смуги», адже земельна ділянка була розташована на відстані 1 999,3 метрів від берегової лінії, тобто в межах припустимої похибки. Позбавляючи права власності громадянина держава не надала заявнику жодної компенсації за вилучену землю. Таким чином, втручання не відповідало вимозі пропорційності, тобто було неправомірним.
ЄСПЛ визнав скаргу прийнятною та розглянув її виключно в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції (право мирно володіти своїм майном) і констатував, що має місце порушення статті. ЄСПЛ встановив, що було втручання у право власності заявника на земельну ділянку, яку він отримав ще в 2011 році на законних підставах у Миколаївській області для садівництва.
Тепер Україна має або повернути заявнику право власності на землю, або виплатити грошову компенсацію чи надати іншу рівноцінну ділянку, а також є сплатити 1 500 євро як компенсацію за моральну шкоду протягом трьох місяців.
Нагадаємо, 7 квітня 2025 року Президент України підписав Закон «Про внесення змін до Цивільного кодексу України», покликаний врегулювати правові колізії та встановити більш чіткі правила для захисту добросовісних набувачів.
Закон передбачає: встановлення об’єктивної позовної давності (строк позовної давності у справах щодо витребування нерухомого майна тепер обчислюється не з моменту порушення права, а з дати державної реєстрації права особи, яка порушила право позивача, або з дати передачі нерухомості набувачеві); посилення захисту добросовісних набувачів (якщо з моменту державної реєстрації права власності набувача минуло понад 10 років, витребувати таке майно вже неможливо); обов’язкову компенсацію добросовісним набувачам (у разі витребування майна на користь держави чи територіальної громади суд одночасно вирішуватиме питання компенсації добросовісному набувачеві.
Закон набрав чинності 9 квітня 2025 року, проте суттєво ситуація в судах не змінилась: позовні заяви продовжують надходити, в засіданнях прокурори «розводять руками», посилаючись на відсутність коштів для проведення оцінки ділянки та внесення коштів на депозитний рахунок суду, а більшість суддів ігнорує новий закон.
Старовойтова Дарина,
адвокат, керівник цивільної практики АО «Веріті груп»
Без автора