Аграріям можуть запровадити новий податок

З метою детінізації виробництва сільськогосподарської продукції в парламенті зареєстровано законопроект № 3131, яким вводиться нове «поставлене податкове зобов’язання» для аграріїв.

Поставлене податкове зобов’язання, згідно з проектом, – це мінімальне податкове зобов’язання фізичної або юридичної особи – власника, постійного користувача, користувача на інших умовах, орендаря (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок сільськогосподарського призначення (крім несільськогосподарських угідь), земельних часток (паїв), як виділених так і не виділених в натурі, крім земельних ділянок визначених підпунктом 165.1.24 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України,  яке визначається за відповідною формулою з урахуванням нормативної грошової оцінки землі та  її площі.

Механізм оподаткування доходів власників та користувачів земельних ділянок /г призначення полягатиме в порівнянні податків, сплачених у зв’язку з використанням належних ним чи орендованих земельних ділянок  та поставленого податкового зобов’язання.

Якщо поставлене податкове зобов’язання виявиться більшим за фактично сплачені податки, пов’язані з використанням землі, то до бюджету сплачуватиметься саме розмір такого поставленого зобов’язання.

Зазначається, що дані зміни сприятимуть покращенню інвестиційного клімату та підвищенню рівня України в світових рейтингах щодо ведення бізнесу.

Втім, законопроект вже розкритикували деякі експерти, які підрахували, що кожен виробник або власник землі зобов’язаний буде платити мінімум 8% від нормативної вартості своєї сільгоспземлі. Більше того, це нове зобов’язання не скасовує земельний податок, а отже, відбудеться суттєве підвищення податкового навантаження на землю.